Megkezdték a vereknyei hulladéklerakó közelében lévő kutak ellenőrzését

<p>A&nbsp;Vízgazdálkodási Kutatóintézet (VÚVH) ma megkezdte a&nbsp;vereknyei hulladéklerakó közelében lévő kiválasztott kutak ellenőrzését - áll a környezetvédelmi minisztérium sajtóközleményében. Ez a tárca válasza a helyi lakosok hulladékteleppel kapcsolatos aggályaira. Az egyes kutakat úgy választották ki, hogy teljes mértékben kiegészítsék a lerakó közelében lévő monitoring-kutakból gyűjtött adatokat.</p>

„Az elemzés eredménye 15 napon belül lesz ismert. A következő napokban pedig további vízmintákat gyűjtünk be és elemzünk ki“ mondta a kutatóintézet vezérigazgatója, Ľubica Kopčová.  Ez az intézmény a vízminőség-ellenőrzés illetve a vízkezelés és –tisztítás hatékonyságát felügyelő legnagyobb módszertani központ Szlovákiában.

A házi kutakból vett vízmintákat a Nemzeti Referencia Laboratóriumba küldik részletes elemzésre. Olyan szerves anyagokra tesztelik majd a mintákat, mint az illékony klórozott szénhidrogének, alifás és aromás szénhidrogének illetve poláris és egyéb szerves növényvédő szerek.

A VÚVH képviselőin kívül a mintavételnél a Dionýz Štúr Állami Földtani Intézet vezérigazgatója, Branislav Žec is jelen volt, mivel ez az intézet vizsgálja évek óta a hulladéklerakó környékét. „Összesen 18 monitoring-kút áll a rendelkezésünkre. Kilencből évente négyszer, a kilencből pedig kétszer veszünk mintát. A furatok vagy közvetlenül a hulladéklarakaton, vagy annak környezetében helyezkednek el, miközben a legtávolabbi kút 3,7 kilométerrel található a teleptől a szennyezés esetleges terjedésének irányában” - magyarázta Žec.

Sólymos László környezetvédelmi miniszter a múlt héten jelezte, hogy kiterjesztik az ellenőrzéseket néhány kiválasztott kútra. Elmondása szerint ez a válaszlépés a lakók aggályaira és a vereknyei hulladéklerakóval kapcsolatban keringő pontatlanságokra és féligazságokra. „Fontosnak tartom biztosítani a vereknyeieket arról, semmit nem hanyagolunk el és mindent elkövetünk, hogy megszabaduljunk a szocializmus eme örökségétől” jelentette ki akkor a környezetvédelmi tárca vezetője. A kutak kiválasztása nem véletlenszerű volt, a szakemberek választása főleg olyan kutakra esett, melyek elhelyezkedésüknek köszönhetően kiegészítik a monitoring-kutakból nyert adatokat.

A tárca fokozta a kommunikációt is a témával foglalkozó aloldal www.minzp.sk/vrakuna/ indításával, a vrakuna@enviro.gov.sk e-mail címen pedig szakemberek válaszolják meg a lakosság kérdéseit.

A minisztérium intenzíven dolgozik azon, hogy megszüntesse a lerakat környezetre gyakorolt hatását. Folyik a közbeszerzési eljárás. A hulladéklerakó felszámolására az úgynevezett enkapszuláció módszerét alkalmazzák majd, vagyis a lerakatot egy föld alatti szigetelő fallal teljesen izolálják a környezetétől. Alulról egy vízzáró agyagréteg állja a szennyezés útját, felülről pedig hermetikusan letakarják.

A kármentesítés része lesz a szennyezett talajvíz kiszivattyúzása és megtisztítása. Egyébként a világ más országaiban is alkalmazzák ezt a módszert a hulladék tokozására. Hasonló megoldáshoz nyúltak már például Csehországban, Ausztriában, Lengyelországban, Nagy Britanniában vagy az Amerikai Egyesült Államokban is. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?