Mégis lesznek keresztek az euróérmén

MÓZES SZABOLCSPozsony. Először Brüsszel, majd most Pozsony nyomásának engedett a Szlovák Nemzeti Bank (NBS).

MÓZES SZABOLCS

Pozsony. Először Brüsszel, majd most Pozsony nyomásának engedett a Szlovák Nemzeti Bank (NBS). Az intézmény tegnap úgy döntött, figyelmen kívül hagyja két EU-tagállam fenntartását, és az eredetileg beterjesztett ábrával hozza forgalomba a Szent Cirill és Metód érkezésének évfordulójára 2013-ban kiadandó emlékérmet.

Az NBS eredeti éremtervével szemben Franciaország és Görögország emelt kifogást – a javaslatokat az összes eurózónatag véleményezi –, nekik engedve a központi bank levette a két szent feje felől a glóriát és Szent Metód palliumáról a kereszteket (a pallium az érseki hivatal jelképe, ennek szerves részét alkotják a keresztek, a glória a szentek szimbóluma). Lapunk kikérte a konkrét fenntartásokat, ám az Európai Bizottság hazai képviselete lapzártánkig csak annyit közölt, a két ország az EU Alapjogi Chartájának 22. cikkelyére hivatkozva akarta megvétózni a glóriát és a keresztet.

„Az Unió tiszteletben tartja a kulturális, vallási és nyelvi sokféleséget” – áll a cikkelyben. Ezt a két tagállam úgy értelmezte, hogy a Charta a vallási semlegességet írja elő. Ilyen értelmezés alapján ugyanakkor bármilyen kulturálisan vagy nyelvileg eltérő jelképet, feliratot be lehetne tiltani az EU-ban.

A döntésen sorra buktak ki a hazai pártok. Az ellenzéki Népi Platform (SDKÚ, KDH, Híd) közös levélben fordult az NBS-hez döntése felülvizsgálatát kérve. Emellett több smeres politikus is elítélően nyilatkozott a „meghunyászkodás” miatt.

A politikusok szerint egyes uniós politikusok abszurd hajtóvadászatot indítottak a történelmi szimbólumok ellen. A szlovák politikusoknak ez ügyben tegnap váratlanul budapesti támogatójuk is akadt. „Szolidárisak vagyunk Szlovákiával a kéteurós pénzérmén lévő vallási jelképeket illetően – jelentette ki az MTI-nek Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes.

A jegybank tegnap engedett, úgy döntött, az eredeti tervezetet terjeszti be. A jóváhagyás folyamata így újból indul, az NBS nem zárta ki, hogy a fenntartások figyelembe nem vétele miatt az uniós szervek nem hagyják jóvá az érmét. A politikusok ezzel nem értenek egyet. Vita esetén ugyanis a végső döntést az Európai Unió Tanácsa hozza meg. „Szlovákiának most muszáj meggyőznie a többi tagállamot” – véli Anna Záborská (KDH) EP-képviselő.

Minden euroövezeti ország évente egyszer kibocsáthat egy 2 eurós emlékérmét. Az érme ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik, mint a rendes pénzérme – fizetőeszközként bárhol használható –, és közös vele a hátlapja. Csupán a nemzeti előlapon van eltérés, ahol más-más emlékmotívum látható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?