Megérjük a kötelező iskolalátogatás eltörlését?

Pozsony. Megvalósulhat a diákság régi álma: a tanulók hamarosan talán megszabadulhatnak a kötelező iskolalátogatás terhétől. Martin Fronc oktatási miniszter a közelmúltban ugyanis elgondolkodtató kijelentést tett: „Kulcsfontosságúnak tartom a kötelező képzés bevezetését az iskolalátogatás helyett.

Pozsony. Megvalósulhat a diákság régi álma: a tanulók hamarosan talán megszabadulhatnak a kötelező iskolalátogatás terhétől. Martin Fronc oktatási miniszter a közelmúltban ugyanis elgondolkodtató kijelentést tett: „Kulcsfontosságúnak tartom a kötelező képzés bevezetését az iskolalátogatás helyett.” Szavai valóságos lavinát indítottak el, médiaberkekben a tárcavezető kijelentését úgy értelmezik, hogy a diákok a jövőben akár otthon, szüleiktől is megszerezhetnék az alapműveltséget. A készülő, új közoktatási törvény szerkezeti vázlata a kötelező iskolalátogatás alternatívájaként valóban említi a kötelező és az egyéni, intézményektől független képzés fogalmát. Szigeti László államtitkár azonban lapunknak elmondta, semmit sem tud a kötelező iskolalátogatás eltörléséről. „Az említett jogszabály tervezetét tíz napon belül teszik közzé, a közvélemény akkor tájékozódhat az esetleges változásokról” – árulta el.

Pszichológusok, szociológusok és elemzők óvatosan viszonyulnak a kérdéshez, az otthoni tanulásnak ugyanis előnye és hátránya is van bőven.

Strédl Terézia pszichológus szerint a közösség szocializáló szerepe és a visszajelzés követelménye megkérdőjelezhetetlen. „A gyermeknek szüksége van a kortárs csoportokra. Ha ez a lehetőség bármilyen formában adott – például a délutáni szabadfoglalkozások keretében –, jó eséllyel elkerülhető, hogy a gyermek érzelmileg sérüljön. Ennek ellenére úgy vélem, a kötelező iskolalátogatás kiiktatásához egyelőre nem érett meg a hazai társadalom. Ennek legfőbb oka, hogy a szülők általában egész nap a munkahelyükön tartózkodnak. Még ha adottak lennének is a feltételei annak, hogy az anyák jelentős többsége munkavállalás helyett kizárólag a gyermekével foglalkozzon, korántsem biztos, kedvvel maradna otthon” – nyilatkozta lapunknak a szakember. Egyesek szerint az is megkérdőjelezhető, a szülő képes lenne-e tanítani csemetéjét, hiszen nem mindenki alkalmas pedagógusnak.

A szomszédos Csehországban már 1998 óta próbálkoznak az alsó tagozatos diákok otthoni képzésével. A kísérletben részt vevő tanulók szüleinek legalább középfokú végzettséggel kell rendelkezniük és igazolniuk kell, jó az egészségi állapotuk. A múlt tanévben 328 gyermek kapcsolódott be a projektbe. (ervé, n)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?