A jegybank legutóbbi felmérése szerint az új jelzáloghitelek medián kamatlába 2022-ben évi 1 százalékról 3,8 százalékra emelkedett, emiatt pedig a havi törlesztőrészletek is jelentősen megugrottak.
Megéri elhalasztani a hitelfelvételt a gyorsan növekvő kamatok miatt?
Az egyre magasabbra kúszó kamatok miatt ma már mindenki alaposan átgondolja a hitelfelvételt, idővel azonban így is megugorhat a bedőlt kölcsönök aránya – derül ki a szlovák jegybank legfrissebb pénzügyi stabilitási jelentéséből. Mit ajánlanak a szakemberek a hitelfelvételt fontolgatóknak?
„A hitelfelvevőkkel szemben támasztott szigorúbb feltételek már meghozták az eredményüket: csökkent az új lakáshitelek iránti kereslet, és ezzel párhuzamosan lelassult az ingatlanpiac is. A kamatlábak ráadásul az elmúlt egy évben a tíz évvel ezelőtti szintre emelkedtek, miközben a hitelkamatok növekedése leginkább a jelzáloghitelek iránti visszafogottabb keresletben mutatkozott meg” – mondta el Vladimír Dvořáček, a jegybank felügyeleti és pénzügyi stabilitási főosztályának az ügyvezető igazgatója, aki szerint az idei első negyedévben nyújtott jelzáloghitelek összege 31%-kal csökkent az előző három év átlagához képest. A lakáshitelek volumene 2022 negyedik negyedévétől 2023 első negyedévéig 1,06 milliárd euróról 870 millió euróra csökkent.
Csökkenő bevételek
Az infláció miatt látványosan csökkent a szlovákiai családok reáljövedelme, ami elsősorban azoknak okoz majd gondot, akiknek a hiteltörlesztés miatt egyébként is az egekbe szöknek a kiadásaik. A jegybank előrejelzése szerint egy átlagos ügyfél, aki eddig például havonta nyolcszáz eurót fizetett vissza a banknak, egy év múlva már ezerkétszáz eurót fog fizetni. A havi törlesztőrészletek erőteljes növekedése miatt a lakosság egy része így egész biztosan elszegényedik.
„Három éven belül arra számítunk, hogy a háztartások 6 százalékának lesznek pénzügyi nehézségei a lakáshitelek és körülbelül 9 százalékának a fogyasztási hitelek törlesztésével”
– állítja Marek Ličák, a jegybank pénzügyi stabilitási osztályának az igazgatója. Jelenleg a jelzáloghiteleknek csak az 1,1 százalékát, a fogyasztási hiteleknek pedig a 6,9 százalékát nem tudják fizetni az ügyfelek.
A fogyasztási hitelek kamatai a jelzáloghitelekéhez képest később kezdtek el emelkedni, és a növekedési ütemük is mérsékeltebb. „A fogyasztási hitelek állománya enyhén még nőtt is, ami azonban nagyrészt csak annak köszönhető, hogy már kevesebben váltják ki a drágább fogyasztási hitelüket jelzáloghitellel” – figyelmeztet Dvořáček. A kereslet lassulása a vállalkozásoknak nyújtott hiteleknél is érzékelhető, amelyeknél szintén dinamikusan emelkednek a kamatok.
A bankok jól vannak
A pénzintézetek egyre kockázatosabb lakáshiteleket adnak el, hogy minél több pénzt keressenek. A jegybank egyelőre azonban nem tervezi, hogy tovább szigorítson a hitelnyújtás feltételein. Az ok: a bankok rekordnyeresége. Az idei év első három hónapjában a szlovákiai piacon működő pénzintézetek 229 millió eurós adózás utáni nyereséget értek el, ami minden idők legmagasabb értéke. Csak összehasonlításképpen: a múlt év azonos időszakában a bankoknak 138 millió eurót sikerült keresniük. A nem teljesítő hitelek várható növekedése tehát nem lesz jelentős hatással a pénzügyi szektor stabilitására. Szélsőséges esetben csak a bankok rekordnyereségét fogja csökkenteni.
„Az emelkedő kamatlábaknak köszönhetően a bankok jövedelmezősége is növekszik, így ha a bedőlő hitelek miatt lesz is valamilyen veszteségük, azt képesek lesznek pótolni a pluszbevételekből”
– mondta Ličák. Szerinte a bankok nagyfokú ellenálló képességét igazolja mind a tőkemegfelelésük, mind a jövedelmezőségük kedvező alakulása. „A bankok tőkemegfelelése 2022 második felében 19,6%-ra nőtt, ami a járvány előtti szint felett van” – tette hozzá Ličák.
Bizonytalan jövő
A szakemberek szerint jelenleg nem túl észszerű dolog jelzáloghitelt felvenni, a magas kamatlábak ugyanis hosszabb távon nagy valószínűséggel csökkenni fognak, amint az inflációt sikerül visszafogni. A kérdés csak az, hogy ez mikor fog bekövetkezni. A banki elemzők többsége ezt a jövő év végére jósolja, hogy a jóslatuk beválik-e, az azonban egyelőre kérdéses. „Még mindig rendkívül bizonytalan a helyzet. Az inflációval vívott csatát még messze nem nyertük meg, és a kamatemelések egyelőre folytatódnak” – figyelmeztet Peter Kažimír jegybankelnök.
Pénzügyi tippek
Mit tehetnek azok, akik korábban vettek fel hitelt, és a kamatrögzítés megszűnése után látványosan megugornak a költségeik? Marek Sokol, a Universal brókerház hitelezési ágazatának a szakembere szerint minden attól függ, milyen feltételeket szab a bankunk, a piacon azonban még mindig vannak olyan pénzintézetek, amelyek érdekes kedvezményeket kínálnak a refinanszírozásra. Sokol ezért azt javasolja, hogy nézzünk utána az alternatív ajánlatoknak, és ne fogadjuk el automatikusan a jelenlegi bankunk feltételeit.
„Ez az egyik ok a sok közül, amiért fontos, hogy olyan pénzügyi közvetítővel konzultáljunk a rendelkezésre álló lehetőségekről, aki jól ismeri az egyes bankok előnyeit és hátrányait”
– tette hozzá a pénzügyi szakember.
A jegybank legutóbbi felmérése szerint az új jelzáloghitelek medián kamatlába 2022-ben évi 1 százalékról 3,8 százalékra emelkedett. A kamatok meredek emelkedése miatt a törlesztőrészletek jelentősen megugrottak, ezért, ha lejár a rögzített kamatunk, a legnagyobb kérdés, hogy milyen időszakra érdemes rögzíteni az új kamatszintet. A legrövidebb rögzítés a piacon az egyéves fixáció. Ugyanakkor azt is szem előtt kell tartani, hogy a rögzített kamatok magasabbak. „A mai napig nagyon nehéz megjósolni a kamatlábak jövőbeli alakulását, de még mindig nagyon valószínű, hogy a következő hónapokban enyhe emelkedésre számíthatunk. Csak ezután stabilizálódhat a piaci helyzet” – mondta Sokol, aki azt tanácsolja az új otthonra vágyóknak, hogy ne halasszák el az ingatlanvásárlást, ha a halasztás csak rövid időszakra szól, közben ugyanis a hitelek tovább drágulhatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.