Mint minden uniós csúcstalálkozón, úgy az utóbbin is a folyosókon, négyszemközti megbeszéléseken születnek meg a legfontosabb megállapodások. A felvételen Eduard Heger kormányfő Emmanuel Macron francia államfővel egyeztet
Megállapodás az energiaválságra adott uniós válaszról
Az uniós vezetők az Európai Tanács ülésének első napján éjszakába nyúló tárgyalást követően megegyeztek az energiaárak leszorítását célzó intézkedésekről.
A kétnapos csúcstalálkozó az Európai Tanács október 7-én Prágában tartott nem hivatalos ülését követte, amelyen az uniós vezetők Oroszország Ukrajna elleni háborújáról és annak az európai energiaválságra és gazdaságra gyakorolt hatásáról tárgyaltak. A 27 tagállam vezetője csütörtökön érkezett a belga fővárosba, a tárgyalások megkezdése előtt azonban egyáltalán nem volt biztos, hogy megállapodással távoznak pénteken délután.
Kemény vita
Az elsődleges nyilatkozatokból már érezni lehetett, most hatványozottan igaz, ami egyébként jellemző az európai döntéshozatalra: egységre törekvés a nemzeti érdekek elengedése nélkül. Az Európai Tanács monumentális épületében, ahol a csúcspolitikusok zárt ajtók mögött tárgyaltak, az elsődleges nyilatkozatok alapján csütörtök este sokan azzal számoltak, hogy nem sikerül megállapodásra jutni az energiaárak megfékezését illetően. Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő este 7 óra körül arról tájékoztatta az újságírókat, hogy a vezetők továbbra is igyekeznek megegyezni az energiaválság kezeléséről. Elismerte, a tárgyalás elején nem találták a közös hangot, az egyes tagállamok ugyanis eltérő álláspontokkal érkeztek a találkozóra. Példaként említette Németországot, amely nem értett egyet a 15 tagország (Szlovákiát beleértve) által szorgalmazott gázársapka bevezetésével. „Ez a csoport a közös megoldást és annak minél korábbi bevezetését szorgalmazza” – tette hozzá. Hangsúlyozta, a vezetők többsége egyetértett abban, hogy politikai döntésre van szükség, a tervezet szakmai részének kidolgozását pedig az Európai Bizottságra kell bízni. A tartózkodó országok elsősorban azzal indokolták állásfoglalásukat, hogy a piacba történő beavatkozás hiányhoz vezethet. Heger ezzel kapcsolatban többször elmondta, Szlovákia számára is az az első számú cél, hogy ne merüljön fel probléma a gázellátás terén.
Árfolyosó
A több mint 12 órás tárgyalásnak végül meglett a gyümölcse – az intézményvezetők a hajnali órákban tartott sajtótájékoztatón közölték: megszületett a megállapodás. Charles Michel „határozott és egyhangú” kötelezettségvállalásról beszélt, mely következtetései világosak: „európaiakként közösen kell fellépni három cél elérése érdekében”. A célok között az alacsony árakat, az ellátás biztonságát és a kereslet csökkentését említette.
Ursula Von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, az EU „szilárd ütemtervvel” rendelkezik az energiaválság kezelésére, a tagállami vezetők megadták a szükséges stratégiai iránymutatást a Bizottság által kedden ismertetett javaslathoz, melyről az energiaügyi miniszterekkel jövő héten kedden Luxemburgban folytatják a tárgyalást. Bejelentette, a kiugró gázáremelkedések visszaszorítására új kiegészítő indexet dolgoznak ki, amely jobban tükrözi a cseppfolyósított földgáz (LNG) valós piaci árát, és piaci korrekciós mechanizmust vezet be a túlzott gáz-árak korlátozására. „A piac hosszú évekig a vezetékes gázra volt beállítva, most látjuk, hogy van alternatíva az LNG formájában. Tehát az LNG árképzési mechanizmusát is át kell alakítanunk, ami egy kicsit hosszabb folyamat. Rövid távon – a jelenlegi magas gázárak miatt – olyan mechanizmusra van szükségünk, amely a lehető leggyorsabban korlátozza az áringadozásokat. Ez lehetséges, és ez a csütörtöki tárgyalások eredménye” – közölte Heger. Megerősítette azt is, az árfolyosónak az idei fűtési szezon előtt kellene életbe lépnie. A korrekciós mechanizmus ideiglenes, a következő télre dolgozták ki, s feltehetően tavasszal felváltja egy új kiegészítő referenciamutató, amely pontosabban tükrözi a gázpiaci feltételeket.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke szintén elégedett az uniós egyezménnyel. A brüsszeli megállapodások varázsa egyébként épp ebben rejlik: nincsenek vesztesek, de teljesen elégedett résztvevők sem, és borítékolható, hogy a konkrét intézkedésekről különböző szinteken további tárgyalásokat folytatnak. „Megállapodtunk abban, hogy ha lesz is gázársapka Európában, az nem érinti majd azokat a hosszú távú szerződéseket, amelyek nélkül Magyarország gázellátása egyik napról a másikra ellehetetlenülne” – írta Orbán.
Közös beszerzés
Von der Leyen a közös gázbeszerzéssel kapcsolatban megjegyezte – a feltöltési igények 15%-ával egyenértékű mennyiségre vonatkozó kötelező keresletaggregálás kivételével önkéntes lesz. Orbán a közösségi oldalon jelentette a brüsszeli fejleményeket: „Megállapodtunk abban is, hogy ha lesz is közös gázbeszerzés Európában, az nem lesz kötelező Magyarország számára. Ezáltal nekünk továbbra is nyitva marad minden beszerzési lehetőség” – véli.
Heger szerint végig arról volt szó, hogy az unió közösen léphet fel a piacon egy „érdekes ajánlattal”, a beszerzésről azonban minden tagállam maga dönt. „A megvásárlás önkéntes lesz, az egyes tagállamokon múlik, kihasználják-e a vonzóbb javaslatot” – mondta, majd kiegészítette azzal, a tagországok feltöltési igényeinek 15%-ával érkezik a piacra, ami azt jelenti, a nagy mennyiségre vonatkozó megrendelés a piacon előnyösebb ajánlatot eredményezhet. „A minimális kereslet, amivel az EU a piacra érkezik, a fogyasztás 15%-a, de az, hogy végül mennyit rendel, az egyes tagállamok önkéntes döntésén múlik” – magyarázta.
A zárónyilatkozat szerint azonnali prioritás a háztartások és a vállalkozások védelme, valamint az unió globális versenyképességének megőrzése. A szövegben továbbá kiemelik: az Európai Tanács szolidaritást szorgalmaz a tagállamok között arra az esetre, ha nemzeti, regionális és uniós szinten akadozna, vagy leállna az energiaellátás.
A Bizottság csütörtökön jóváhagyta az energiaválsággal sújtott vállalatoknak nyújtott támogatási programok meghosszabbítását. Szlovákia az el nem költött uniós forrásokat is felhasználhatja a válság kezelésére – a Bizottság után az EU Tanácsa is jóváhagyta ezt a döntést, s már csak az Európai Parlamentnek kell rábólintania.
Terrortámadás
Heger tájékoztatott arról is, az uniós vezetők segítő kezet nyújtanak Szlovákiának az extrémizmus elleni harcban. A finn és az észt vezetőkön kívül Emmanuel Macron francia elnök is felajánlotta, saját rendszerük kölcsönzésével hozzájárulnak a biztonságosabb jövő megteremtéséhez. Heger hangsúlyozta, fontos, hogy a radikalizáció és a közösségi platformok szabályozásának átfogó kérdéséről széles körű eszmecserét folytassunk uniós szinten.
A vezetők pénteken Ukrajna támogatásáról és a külső kapcsolatokról is tárgyalást folytattak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.