Midőn úgy egy évvel ezelőtt írtam nmár az épp induló sorozatról, íténletem nem tudott egyértelműen pozitív lenni.
Még egyszer az Antaeus-sorozatról
A méltó Bábi-kötetet most már az elmúlt esztendőben ezen a megemelt szinten folytatta a Magyar Antaeusz Könyvek sorozata. A folytatás mindhárom kötete ugyan az év végére maradt, ám e három kiadvány, legalábbis e kiadványok három szerzője irodalmunk (ráadásul kortárs irodalmunk) ugyanolyan első vonalbeli alkotója, mint amilyen Bábi Tibor volt. Nevezetesen Zs. Nagy Lajos, Duba Gyula és Dobos László könyvéről van szó. S hogy olyan óvatosan fogalmaztam, tehát hogy nem a három kötet, hanem a három szerző tartozik irodalmunk első vonalába, ez talán megint csak külön magyarázatot kíván. Tudniillik Zs. Nagy Lajos, akinek És majd eltűnök címmel jelent meg Duba Gyula válogatásában és alapos tanulmány-utószavával egy versválogatása, már kétségtelenül a legjobb költőink közé tartozik. Oly mértékben, hogy súlyához viszonyítva bizony e válogatás szűkkeblűnek tűnik, hisz Lajos, mint tudjuk, gyakorlatilag befejezte életművét, ilyen-olyan válogatása meg már jelent meg több is. Mára, hetvenedik születésnapjára, dukált volna egy Összes Versek is.
Több problémám van a másik két szerző, Duba Gyula és Dobos László kötetével. Az persze igaz, hogy e szerzők irodalmunk első vonalába tartoznak, így leginkább reprezentálhatnak bennünket egy ilyen sorozatban — más kérdés, hogy éppen ezekkel a művekkel-e? Mert arról ugye fölösleges vitatkozni, hogy egy ilyen kirakatba a legnagyszerűbbeket kell helyezni. Márpedig én egyáltalán nem vagyok meggyőződve arról, hogy az Egy szál ingben valóban a legjobb Dobos-regény-e. Arról azonban bizonyosan meg vagyok győződve, hogy az ĺvnak a csukák nem a legjobb Duba-regény. ĺme, a banánhéj. Az ellen egy szavam se lehetne, ha a Csukák a készülő Duba-sorozat akár első köteteként is jelenne meg, hisz nem kétséges, hogy valóban ez volt az első fontos Duba-regény, ám e reprezentatív sorozatban sokkal inkább helye lett volna az Örvénylő időnek, a legjobb Duba-műnek vagy a Sólyomvadászatnak (a legszebb novellákkal egyetemben), de még a Vajúdó vagy akár a Halódó parasztvilágnak is, mert ezek emlékezetem szerint mind fontosabbak, mint éppen a Csukák.
ĺzlések és pofonok persze különbözők, így a másik félnek is igaza lehet (privát információim szerint az ĺvnak a csukák esetében a szerző, az Egy szál ingben esetében a szerkesztő Tőzsér volt a választó), s még inkább igaza lehet azoknak, akik Dobostól erre szavaztak. Itt nem tudnék ellene mit javasolni, noha a munkái közül nekem leginkább a Hólepedő tetszett, s még a Sodrásbant is fontosabbnak vélném, befejezetlen volta ellenére. ĺgy hát a szívügyemnek tartott Antaeus-sorozat újabb köteteinek sem tudok egyértelműen tapsolni. S megismétlem korábbi javaslatomat: egy ilyen vállalkozás, ha már több kiadót nem is, de mindenképpen több tagú s körültekintőbb szerkesztőbizottságot kíván.
Cselényi László
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.