Mečiar Michal Kováčot támadja

<p>A Mladá fronta dnes cseh napilapnak adott interjúban panaszkodott Vladimír Mečiar volt szlovák miniszterelnök.&nbsp;</p>

Állítja, semmi köze nem volt ifj. Michal Kováč elrablásához, és azt is, hogy az elnök fia elrablásának célja csak „a Kováč család bűnügyeinek elfedése” volt.

A cseh lapnak adott interjújában minden felelősséget elhárít magáról Vladimír Mečiar volt miniszterelnök ifj. Michal Kováč 1995. augusztusi elrablásának ügyében. „Ez szamárság” – válaszolja Mečiar arra a kérdésre, hogy ő volt-e a „szellemi atyja” az elrablásnak. Majd azt állítja, az elrablás csak a „Kováč család bűnügyeinek elfedését” szolgálta, és ő személyesen érte el az Ausztriába hurcolt ifj. Michal Kováč visszajuttatását Szlovákiába. Ezt cáfolják a korabeli kormánydöntések: Mečiar visszautasította, hogy kormánya kérje az elnök fiának kiadatását. 1996 februárjában a bécsi bíróság döntött arról, hogy Michal Kováč szabadon visszatérhet Szlovákiába.

Az amnesztiák

Mečiar szerint Kováč elrablását azért sem lehetett kivizsgálni, mert nem voltak bizonyítékok. Ennek ellentmond, hogy Mečiar idején az ügyet két vizsgálótiszttől elvették, csak a harmadik, J. Číž zárta le azt „bizonyítékok híján” a Mečiar-kormány igényeinek megfelelően. Majd az 1998-as választások előtt Mečiar – élve a köztársasági elnök általa gyakorolt jogköreivel – amnesztiát hirdetett, amivel leállította Kováč elrablásának kivizsgálását. Az interjúban Mečiar azt állította, hogy csak azért adott amnesztiát, hogy megállítsa „azt az őrületet”, ami az elrablás ügyében folyt.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"252231","attributes":{"alt":"","author":"Ján Krošlák felvétele","class":"media-image","height":"400","title":"Vladimír Mečiar a legtöbb időt manapság ezen a tanyán tölti, kertészkedik és juhokat nevel","typeof":"foaf:Image","width":"406"}}]]

A nyomozást a választások után, 1998-ban indították újra, amikor az új miniszterelnök, Mikuláš Dzurinda módosította Mečiar amnesztiáit. 1999 februárjában a vizsgálótiszt javaslatára az SIS két korábbi vezetőjét, Jaroslav Svěchotát és Róbert B.-t letartóztatták. Majd miután a parlament felfüggesztette Ivan Lexa mentelmi jogát, aki akkor már parlamenti képviselő volt a HZDS színeiben, őt is letartóztatták. Az ügyet végül jogerősen a Legfelsőbb Bíróság zárta le 2002-ben, amely az Alkotmánybíróság döntésére hivatkozva – mely szerint az amnesztiát nem lehet módosítani – véglegesen leállította a nyomozást.

Mečiar, a nyugdíjas

Mečiar most többnyire Trencsénteplic közelében, egy kis faluban, Dolná Porubán lévő tanyáján él, juhokat nevel és kertészkedik. Csak a hétvégeket tölti trencsénteplici villájában, az Elektrában, amikor a családja megérkezik Pozsonyból. Állítja, hogy nála többet a 4. század óta senki sem tett Szlovákiáért, amely az ő kormányzása alatt „a legjobb állapotban volt valamennyi közép-európai ország közül”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?