Lengyelország régen Szlovákia példaképe volt a kommunizmus elleni harcban. Az ország ma a korrupció elleni harc és az uniós források hatékony felhasználásának példaképe Európában. Szlovákia ezért tanulni akar Lengyelországtól. Ezt Igor Matovič kormányfő jelentette ki pénteken Varsóban, miután találkozott Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel. Matovič a hivatalba lépése óta először látogatott Lengyelországba.
Matovič Varsóban: Lengyelország a példaképünk lehet a korrupció elleni harcban
„Lengyelország a példaképünk volt a kommunizmus elleni harcban. Ma Lengyelország szintén példakép a korrupció elleni harcban, főleg Kelet- és Közép-Európában” – mondta Matovič. Hozzátette: mindkét ország jól kezeli a koronavírus elleni harcot, habár „ez a harc még nem ért véget”.
Matovič megjegyezte: a külföldi látogatásra Veronika Remišová miniszterelnök-helyettest és befektetési, vidékfejlesztési és informatizációért felelős minisztert is meghívta. Mégpedig azért, mert az Európai Bizottságban „csak jót hallunk Lengyelországról” az uniós források felhasználásával kapcsolatban.
„Tanulni akarunk ebből, mert Szlovákiának, sajnos, nagy problémái vannak az uniós források felhasználásával és az ezzel kapcsolatos korrupcióval” – állapította meg Matovič. Morawiecki kiemelte a Szlovákiával való jó viszonyt, amely barátian alakul. A két ország közötti kereskedelmi kapcsolat fejlődése most a járvány miatt elakadt, de már fokozatosan kezd megújulni. Egyúttal meghívta a szlovákiai befektetőket és turistákat az országba.
A találkozó alkalmával a két állam képviselője a lengyel kormányhivatalból a Belweder-palotába ment, ahol részt vesznek a visegrádi négyek (V4) miniszterelnökeinek találkozóján.
A csúcstalálkozó fő témái között szerepel az Európai Unió 2021 és 2027 közötti időszakának pénzügyi kerete, és az újjáépítési alap, amely az EU tagországainak nyújt segítséget a gazdaság újraindításához a koronavírus-járvány után.
A kormányfők a migrációs helyzettel és más jelenleg aktuális európai kérdésekkel is foglalkoznak.
A csúcstalálkozó alkalmával Andrej Babiš cseh kormányfő hivatalosan is átadja Lengyelországnak a visegrádi négyek elnökségét. Lengyelország július 1. óta egy éven át tölti be a csoportosulás elnöki tisztségét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.