Igor Matovič
Matovič: Kollár nagyobb bizalmat kapott, mint Kiska, vele is együtt kell működni
Boris Kollár és pártja, a Sme rodina, nagyobb bizalmat kapott a választásokon, mint Andrej Kiska, illetve a Za ľudí. Ezért kockázatos lenne őt kihagyni a koalíciós együttműködésből, főleg, ha a képviselői mandátumok számát is figyelembe vesszük a parlamentben. Ezt Igor Matovič, az OĽaNO vezetője állapította meg azok után, hogy Zuzana Čaputová államfőtől kormányalakítási megbízást kapott. A minisztériumok elosztásánál nem akar élni a vétójogával, inkább egyetértésre szeretne jutni.
Matovič még szerdán találkozni akar az SaS és a Sme rodina elnökeivel – Richard Sulíkkal és Boris Kollárral. Andrej Kiskával, a Za ľudí pártelnökével csütörtökön (március 5.) tárgyalna, a párt elnökségi ülése előtt.
Az OĽaNO vezetője elmondta, hogy továbbra is az a célja, hogy az új kormánynak alkotmányos többsége legyen a parlamentben. „Az emberek úgy döntöttek, hogy jóval nagyobb bizalmat szavaznak a Sme rodinának, mint Kiska pártjának. A parlamenti matematika nem enged: működőképes kormányt elméletileg egyszerűbb lenne a Za ľudí párt nélkül létrehozni, mint a Sme rodina nélkül” – válaszolta arra az újságírói kérdésre, hogy Kollárral vagy Kiskával lépne-e szívesebben kormányra.
Matovič szerint butaság lenne vállalni egy szűk többséggel rendelkező kormány kockázatát. Szerinte az emberek Kollár pártjának bizalmat szavaztak, a pártelnök múltjától függetlenül. Matovič elfogadja, hogy a parlament elnöki tisztségét a Sme rodina kapja mint második legerősebb párt. A jövőbeli koalíciós partnerek közös találkozójában még nem egyeztek meg. „Ha majd külön-külön megegyeztünk, akkor közösen is találkozni fogunk” – magyarázta.
Matovič egyúttal arra figyelmeztetett, hogy egyetlen miniszteri szék sincs még elfoglalva. Azt nem akarta kommentálni, hogy az államfő határidőhöz kötötte-e a kormányalakítást. De minél előbb kormányt akar alakítani. A mandátumok 8 : 3 : 2 : 2 arányú elosztását – mint elmondta – Sulík ajánlotta. Az elosztással egyet tud érteni.
Az egyes minisztériumok ún. keresztellenőrzéseiről még tárgyalni fognak. Ennek lényege, hogy a miniszterek államtitkárai más pártból lennének, mint a miniszterek. Matovič szerint van, aki egy párthoz rendelné ezeket a minisztériumi funkciókat, keresztellenőrzés nélkül, hogy egy párté legyen a felelősség. Ugyanakkor ketten a keresztellenőrzések mellett érvelnek.
Matovič szerint mindez megegyezés kérdése. Ő egy korrupcióellenes egységet hozna létre. „Hogy legyen valami, ami a minisztériumok felett áll, és ami mindenkinek a körmére néz. Ilyen esetben nincs szükség keresztellenőrzésre” – magyarázta. Az OĽaNO vezetője egy olyan egységet is létre akar hozni, amely a közpénzek tisztességes kezelését ellenőrizné. Egy esetleges oknyomozó újságírói alap létrehozásáról beszélt, amelyen belül maga a sajtó lenne a „független döntőbíró”.
Matovič rövidesen felveszi a kapcsolatot Peter Pellegrini (Smer-SD) leköszönő kormányfővel, hogy „a hatalom átruházása minél gördülékenyebben menjen”. A 13. nyugdíj bevezetését érintő törvénnyel kapcsolatban Matovič megvárja az államfő döntését. Ezt nem akarja befolyásolni.
Ha a PS-Spolu választási panaszt nyújtana be, és sikerrel járna, Matovič üdvözölné a pártot a parlamentben. „Ha végül kiderül, hogy 1000 szavazattal többet kaptak, és bekerültek a parlamentbe, az ajtók nyitva lesznek számukra, csatlakozhatnak hozzánk” – válaszolta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.