Kép: Facebook/Andruskó Imre
Matovič: Építsük közösen Szlovákiát
Igor Matovič (OĽaNO) miniszterelnök a trianoni békeszerződés századik évfordulója és a nemzeti összetartozás napja alkalmából a pozsonyi várba hívott száz szlovákiai magyart június 2-án.
A találkozón az est házigazdája, Igor Matovič miniszterelnök magyarul – Sziasztok, kedves barátaim! – köszöntötte a meghívott vendégeket, mások mellett a szlovákiai magyar magyar pártok, az oktatási intézmények, az egyházak, a kulturális szervezetek, a média stb. képviselőit. A miniszterelnök a beszéde elején leszögezte, bár az összejövetel oka történelmi, mégis a jelen égető problémáira szeretne összpontosítani, megtalálni a közös víziót és válaszokat azokra a kérdésekre, amelyek a szlovákiai magyarokat foglalkoztatják. Ennek megfelelően fogalmazták meg a találkozó mottóját:
„A múltat nem mi írtuk, de a jövő a mi kezünkben van.”
A kormányfő kiemelte, az összejövetel célja nem a történelmi sérelmek felhánytorgatása, s nem az, hogy számba vegyük ki kinek ártott, majd kitért arra is, hogy megérti, ha sokan a trianoni évforduló kapcsán szomorúságot éreznek. A felvezetésben a magyarok és szlovákok közös történelmét ecsetelte, és utalt a közös uralkodókra.
A történelem értelmezését bízzuk a történészekre, és mi inkább összpontosítsunk a jelenre és a gyerekeink jövőjére, nyomatékosította Igor Matovič. A februári parlamenti választás eredménye azt mutatta meg, hogy az állampolgárok változást akarnak, a miniszterelnök a magyarok segítségére is számít a korrupció elleni harcban. Minőségi változást szeretne elérni a szlovák nyelv oktatása terén, hogy a nyelvtudás hiánya ne legyen hátrány. A magyar és szlovák nyelv ismerete megnyitja az utat a magyar és a cseh munkaerőpiac, a vállalkozóknak pedig a piac felé. Ha innen nézzük, akkor „a szlovákiai magyarság a leginkább közép-európai közösség” – hangzott el kedden este a pozsonyi várban. Arra szólította fel a kormányfő a szlovákiai magyarok meghívott képviselőit, hogy közösen építsék Szlovákiát.
„A szimbólumoknak és a szimbolikus gesztusoknak fontos helyük van a társadalmi és a politikai életben”
– fogalmazott az est másik szónoka, Berényi József (MKP), Nagyszombat megye alelnöke. Berényi szerint a centenáriumi évfordulón megszervezett találkozóval, ezzel a gesztussal Igor Matovič miniszterelnök csatlakozott azon szlovákokhoz, például Miroslav Kusýhoz, František Mikloškóhoz, Rudolf Schusterhez vagy Mikuláš Dzurindához, akikre jószívvel gondolnak a szlovákiai magyarok. Az MKP politikusa felidézte, hogy a jelenlegi kormányfő már 2014-ben is tett egy gesztust, amikor Bárdos Gyula államfőjelölt indulásakor felajánlotta a támogatását. Berényi kiemelte, hogy a magyar–szlovák kapcsolatokban új fejezet kezdődhet, mert az új kormányt nem terheli a korábbi rossz viszony. A közös történelem és kulturális gyökerek jó alap, és ezért csak rajtunk áll, hogy olyanná alakítsuk Szlovákiát, ahol otthon érezzük magunkat.
Berényi a találkozó után úgy nyilatkozott, örül, hogy ő is lehetőséget kapott, és „megjelent a magyar szempont is”. Megpróbálja a közösség javára fordítani azt a politikai tőkét, amellyel rendelkezik a miniszterelnöknél.
„Nincs parlamenti képviseletünk, ezért a kormánykoalícióra számíthatunk”
– mondta Berényi. Úgy véli, a miniszeterelnök szavai optimizmusra adhatnak okot, mivel nyitott a párbeszédre a szlovákiai magyar ügyeket illetően.
„Értékelendő gesztus a rendezvény, a miniszterelnöki beszéd pedig előremutató, a legjobb közös hagyományokra építő szöveg volt”
– mondta az Új Szónak Mózes Szabolcs, az Összefogás párt elnöke. „A mečiari és ficói »ószlovák« szemlélettel szemben a közös múltra hivatkozott, ami reményt ad a közös jövő tervezéséhez. A gesztusokat viszont konkrét lépéseknek kell követnie” – véli Mózes.
Sólymos László, a Híd elnöke úgy fogalmazott, a találkozó egy olyan gesztus, amit értékelni kell.
„A szervezéssel és a meghívott vendégek kiválasztásával kapcsolatban azonban vannak kifogásaim”
– mondta a pártelnök. Sólymos szerint sok olyan hiányzó személy volt, aki nagyon sokat tett a demokratikus Szlovákiért 1989 óta: „A nemzeti összetartozás napján ott lett volna a helyük”.
Petőcz Kálmán politológus pozitívan értékeli azt, hogy a szlovák miniszterelnök sort kerít egy ilyen találkozóra.
„A miniszterelnöktől megszokhattuk, hogy váratlant lép, ezt a találkozót is egy ilyen váratlan lépésként értékelehetjük”
– mondta Petőcz, aki megjegyezte, hogy megérti azt, hogy volt egy létszámkorlát, de néhány személyt hiányolt a meghívottak listájáról. A politológus úgy látja, van egy nagyon erős igyekezet, hogy az új szlovák kormány jó kapcsolatot ápoljon Magyarországgal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.