Nagy-Britanniában még az ünnepek előtt robbant be az omikron variáns okozta újabb hullám, de a szigetországban továbbra is viszonylag lazák maradtak a korlátozások. A járvány január második hetében tetőzött, azóta viszont folyamatosan csökken a napi esetszám
Más országok példájából tanulhatunk az újabb hullámról
Más országokban az omikron variáns okozta újabb hullám már le is csengett, Szlovákia azonban még csak most készül a járvány felerősödésére. Az Adatok Pátosz Nélkül elemzőcsoport megnézte, más államok hogyan kezelték a helyzetet, és ebből milyen tanulságok vonhatók le a szlovák járványkezelés számára.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, a szlovák kormány már készül az omikron variáns szétterjedésére. Pavol Koprda matematikus ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta az Új Szónak, hogy a negyedik hullám berobbanása már csak napok kérdése lehet. Az omikron gyors terjedése miatt feltehetően rekordokat dönt majd a naponta azonosított fertőzöttek száma, viszont éppen emiatt várható az is, hogy a negyedik hullám gyorsan lecseng.
Mivel más európai országokban az omikron okozta hullám már túl van a tetőzésen, az Adatok Pátosz Nélkül (Dáta bez pátosu) elemzőcsoport készített egy összehasonlítást, amely alapján előre lehet vetíteni, mire számíthatunk Szlovákiában a következő hetekben.
Nagy-Britannia
Nagy-Britanniában az újabb hullám berobbanását december 15-re datálják, ekkor kezdett látványosan megugrani a fertőzöttek száma. Ekkoriban az intézkedések nagyon enyhék voltak, ezért a kormány nehéz helyzetben volt, hiszen arról kellett döntenie, hogy a közelgő ünnepek előtt bevezetnek-e jelentős szigorításokat. Egy komoly vitát követően végül úgy döntöttek, nem szigorítanak, pusztán tesznek néhány ajánlást (maszkviselés nyilvános helyeken, a találkozók visszaszorítása, tesztelés a rendezvények előtt, stb). Ehhez hozzá kell tenni, hogy Nagy-Britanniában magas az átoltottság, még a harmadik dózissal való vakcinázásban is jól teljesítenek. Az Adatok Pátosz Nélkül szerint az idős lakosság mintegy 95 százaléka már felvett legalább egy vakcinát.
Ilyen feltételek mellett az omikron variáns okozta hullám alig egy hónap alatt söpört végig a szigetországon. A tetőzés nagyjából két héttel ezelőttre tehető, azóta a napi fertőzöttszám mintegy 30 százalékkal visszaesett. A hullám csúcsáne napi 180 ezer új beteget azonosítottak. A kórházban kezelt személyek száma december közepén még 8 ezer körül mozgott, a hullám csúcsán pedig 20 ezerre ugrott, vagyis a 2,5-szörösére növekedett.
Szlovákiában jelenleg 1807 fertőzöttet kell kórházban ápolni, a számuk egyelőre csökken. A harmadik hullám csúcsán 3600 személyt kellett bent tartani a vírus miatt, vagyis a kétszeresét a mostani mutatónak. Ha a nálunk is 2,5-szörösére nőne a kezelésre szorulók száma, akkor elérnénk a 4500 beteget, ami jócskán túllépné az előző hullám rekordját. Az egészségügyi minisztérium ugyan jelezte, hogy vészhelyzet esetén képesek átmeneti intézményeket nyitni, ahol a kevésbé súlyos állapotban lévő betegeket kezelnék.
Mindehhez azonban hozzá kell tenni, hogy nálunk az idősek átoltottsága messze elmarad Nagy-Britanniától, az elemzőcsoport szerint mintegy 70 százalékuk kapta meg a védőoltást. Szlovákia éppen ezért szigorúbb intézkedésekkel várja az új hullám érkezését, mint Nagy-Britannia, igaz, a harmadik hullám csúcsán jóval szigorúbb korlátozások voltak érvényben.
Helyzetjelentés
A helyszínen tartózkodó munkatársunk, Sidó H. Zoltán alátámasztotta, hogy Nagy-Britanniában a korlátozások viszonylag lazák
„A járványügyi intézkedések nem igazán szigorúak, a tömegközlekedési eszközökön ugyan kötelező a szájmaszk viselése, azonban a boltokban nem. A kávézók, kisebb éttermek – köszönhetően a kellemes vasárnapi időjárásnak – Londonban megteltek, az utcákon is élénk a forgalom. Viszont gyakoriak a tesztelések a munkahelyeken, az otthoni tesztelések szintén elterjedtek. A szigetország a korlátozások helyett nagyon intenzív oltási kampánnyal válaszol a kórra: eddig közel 137 millió oltást adtak be, a felnőtt népesség 63 százaléka már mindhárom dózist megkapta”
– üzente a kollégánk.
Régióról régióra?
Az Adatok Pátosz Nélkül két további országot említ példaként, ahol az omikron variáns nagyjából ugyanabban az időszakban robbant be. Az egyik Görögország, ahol a tetőzés szintén 10 nappal ezelőttre tehető, azóta a fertőzöttszám csökken. A görögök oltás tekintetében rosszabbul állnak, mint a britek: náluk az idősek mintegy 85 százaléka van beoltva. Emiatt az elemzők feltételezik, hogy a kórházak sokkal rosszabbul állnak, mint Nagy-Britanniában. Sajnos azonban a görögök nem közölnek olyan részletes adatokat, mint a britek, ezért az ottani kórházak helyzetét nem ismerjük pontosan.
Hasonló a helyzet Montenegróval is. Az omikron variáns miatti hullám már ott is visszaszorulóban van, de ők sem közölnek adatokat a kórházakról. Montenegróban az átoltottság alacsonyabb, mint Szlovákiában, náluk a teljes lakosság alig 43 százaléka kapott vakcinát.
Szlovákia tehát – legalábbis ami az átoltottságot illeti – Görögország és Montenegró között helyezkedik el. A hullám berobbanása és visszaszorulása a többi országhoz hasonlóan várhatóan itt is csak néhány hétig fog tartani, de a legnagyobb kérdés ismét az, hogy az egészségügy mennyire fog ellenállni a növekvő nyomásnak.
Az elemzők szerint elképzelhető, hogy az omikron hullám idején is kiéleződnek majd a regionális különbségek.
„Ha gyors lesz a terjedés, Sztropkóból már a vírus visszaszorulását fogják jelenteni, míg Gölnicbányán még csak készülődni fognak az omikronra”
– olvasható az elemzésben.
A Sztropkói járásban ugyanis magas a fertőzöttek száma, az utóbbi héten a lakosság 1,5 százaléka fertőzött volt, tehát elképzelhető, hogy az omikron ott már javában terjed. Ehhez képest a Gölnicbányai járásban mindössze a lakosság 0,1 százaléka volt pozitív a múlt héten.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.