<p>A kis Marco ügye a gyámügy reformjára kényszeríti az érintett szociális ügyi és az igazságügyi minisztériumot. Jana Dubovcová ombudsman szerint az ilyen ügyek elkerülését segítette volna, ha figyelembe veszik a gyámügyre és a gyerekek jogaira vonatkozó 2012-es és 2013-as jelentéseiben szereplő ajánlásokat.</p>
Marco a rendszer áldozata
Pozsony |
Lucia Žitňanská igazságügyi miniszter tegnap bocsánatot kért a kis Marco ügyében elkövetett hibák miatt minden érintettől, Ján Richter szociális ügyi miniszter szintén az ügyben eljáró bírósági hivatalnokot bírálta, aki viszont inkább beadta felmondását a bíróságon. A hétéves kisfiút pénteken, bírósági döntés alapján az édesanyja akarta magával vinni, a döntés végrehajtását „segítette“ volna az érintett bírósági hivatalnok. Az intézkedést videóra vették.
Lucia Žitňanská szerint a hivatalnok nem tartotta be a minisztérium rendeletét, amely az ilyen eljárásokat szabályozza. „A végrehajtás a gyermekkel szemben elfogadhatatlan, a szabályokkal ellentétesen zajlott - jelentette ki tegnap a parlament Kérdések órája című napirendi pontjában a miniszter. - Az előírások szerint a hivatalnoknak konzultálnia kellett volna az iskola igazgatójával, olyan megoldást kellett volna találnia, amely a legkíméletesebb a gyermek számára. A hivatalnoknak széles hatásköre van a végrehajtásra.“ Ján Richter miniszter a gyámügy képviselőjének adna nagyobb hatáskört. A végrehajtás során jelen volt ugyanis a gyámügy képviselője is, aki azonban nem avatkozott közbe, nem állította le az erőszakos végrehajtást. „A probléma nem ott van, hogy szakmailag nem tudnák, hogyan kell eljárni, szociális munkásnak viszont nagyobb hatáskörének kellene lennie az ilyen ügyek során“ - állítja a miniszter.Jana Dubovcová ombudsman szerint már az is segített volna a helyzet megelőzésében, ha a kormányzat figyelembe veszi 2012-es és 2013-as, a gyámüggyel és a gyermekek jogainak védelmével foglalkozó jelentéseiben szereplő ajánlásait. „A gyámügyi hivatalnokok túlterheltek, rosszul fizetettek, a legtöbben kiégtek“ - sorolta a jelentése megállapításait Dubovcová.
Egy ügyintézőre gyakran 200-300 család jut, de nem ritka az sem, amikor egy embernek 500 családdal kellene foglalkoznia. „Rengeteg az adminisztráció, nem folyik valódi munka a problémás családokkal“ - állítja Dubovcová. Az ombudsman szerint a bírósági hivatalnokok sem alkalmasak az ilyen feladatok ellátására, emellett a gyermekek jogait, sem védelmét nem biztosítják megfelelően a törvények.
A Marco-ügyért a rendszer a felelős
Az ombudsman szerint csökkenteni kellene a gyámügyesek terhelését, javítani kellene a fizetéseiket és a munkaidejüket is rugalmasabbá kellene tenni, hogy segíteni tudják a hozzájuk tartozó problémás családokat. A gyámügyi hivatalnak ugyanis az lenne a feladata, hogy segíti a konfliktusok megoldását, amelyeket a leginkább a gyerekek szenvednek meg.
Az ombudsman szerint javítani kellene a gyermekek jogainak, a gyermekek képviseletének a védelmét is, amit szerinte hivatalból kirendelt ügyvéddel lehetne megoldani. „A válóperes ügyekben a gyermek védelmét csak a gyámügyi gondnok látja el, akinek általában nincs jogi képzettsége, miközben mindkét szülőnek van ügyvédje“ - magyarázta Dubovcová. A gondnoknak egyrészt meg kell próbálnia megoldást találni a család számára, másrészt pedig a gyermek érdekeit kell képviselnie, ezek egyidejű megoldása pedig gyakran nem lehetséges.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.