<p>Speciális képzések, a végrehajtási eljárások elhalasztásának lehetősége, valamint szélesebb jogkörök a gyámügy képviselőinek – csak néhány azon módosítások közül, melyeket a Marco-ügyre reagálva dolgozott ki az igazságügyi és a munkaügyi minisztérium.</p>
Már jobban védik a gyermekeket
A gyermekelhelyezési döntés végrehajtásának szabályait a munkaügyi minisztérium és az igazságügyi tárca közösen dolgozta ki. A rendelet értelmében a gyámügy képviselője a korábbihoz képest jóval nagyobb jogköröket kap egy-egy ilyen aktus végrehajtásakor. A rendszer hibáira akkor derült fény, amikor egy gyermekelhelyezési ügyben a hétéves Marcót az iskola értesítése nélkül, a gyermek tiltakozása ellenére és az osztálytársai szeme láttára erőszakkal hurcolta el az osztályból és adta át édesanyjának egy bírósági hivatalnok. Marcót születésétől a nagymamája nevelte. Édesanyja májusig – amikor magával vitte Svájcba – alig érdeklődött iránta. „Az új eljárási szabályok értelmében minden elhelyezési döntés végrehajtását a gyámüggyel közösen kell előkészíteni, és úgy kell lebonyolítani, hogy azt a kiskorú ne traumaként élje meg” – mondta Lucia Žitňanská (Híd) igazságügyi miniszter. Speciális képzéseken fogják felkészíteni a bírókat, a bírósági hivatalnokokat és a gyámügy képviselőit az ilyen feladatok elvégzésére. Žitňanská szerint nagyon fontos, hogy az ilyen ügyekben érintettek folyamatosan kommunikáljanak egymással. Az új rendelet lehetővé teszi azt is, hogy az elhelyezésről szóló döntés végrehajtását bizonyos esetekben elhalasszák, ezekről mindig egyénileg kell döntenie a bíróságnak. Ezentúl a bírósági hivatalnok nem viheti el a kiskorút az iskolából vagy más gyermekek jelenlétében. „Bővültek a gyámügy képviselőinek hatáskörei, beleszólhat a végrehajtás módjába, de az egész aktus előkészítésében is részt kell vennie, hiszen ő képviseli a kiskorút és a szülőkkel is tartja a kapcsolatot” – mondta Ján Richter (Smer) munkaügyi miniszter. A parlament szociális ügyi bizottsága támogatta a módosító javaslatokat. Volt olyan képviselő, aki pszichológusokat is bevont volna egy-egy végrehajtás előkészítésébe.
Ján Richter tájékoztatása szerint a hétéves Marco jelenleg anyjával él Svájcban. Második osztályba jár, anyja dolgozik és a helyi gyámügyi hivatal szerint megfelelő életkörülményeket nyújt a kiskorú gyermeknek. Nagymamája szeretné megszerezni Marco felügyeleti jogát, a bíróság október 17-re tűzte ki a tárgyalást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.