Májustól jön az iskolai „ingyenebéd”

ebedoszt
Pozsony |

Jövő héttől újra az állam támogatja az iskolai étkeztetést – az ún. „ingyenebéd” az alapiskolás tanulókat, illetve az óvodák utolsó évfolyamának tagjait érinti. A nyolcosztályos gimnázium első négy évfolyama legkorábban szeptembertől részesülhet támogatásban.

A parlament februári ülésszakán váratlanul, egy módosító javaslaton keresztül került elfogadásra az iskolai „ingyenes ebéd” újonnani bevezetése, amelyet a négyes koalíció az adóbónusz összegének megemelésére hivatkozva a választási időszak elején megszüntetett. Petra Krištúf-ková (Sme rodina) parlamenti képviselő az év elején nem önálló törvényjavaslatként, hanem a szociális szükséghelyzetről szóló törvényhez nyújtotta be a módosító javaslatot, mely szerint az állam az óvodások esetében fejenként 1,40 euróval, az alsó tagozatosoknál 2,10 euróval, a felső tagozatosoknál pedig 2,30 euróval járul hozzá az étkezés támogatásához. A nyolcosztályos gimnáziumok tanulói – akik az alapiskolás társaikhoz hasonlóan 12–15 évesek – azonban kimaradtak a képletből.

Krištúfková tagadta, hogy hiba történt volna, állítása szerint az óvodások és az alapiskolásoknak szánt dotációra sikerült támogatást szereznie a parlamentben. A nyolcosztályos gimnáziumokra már az eredeti jogszabályban sem gondoltak, melyet még az előző kormány idején hagytak jóvá a Smer kezdeményezésére. A Sme rodina képviselője a májusi ülésre beterjesztett egy javaslatot, mely célja az indoklás szerint az, hogy a klasszikus alapiskolát és a nyolcéves gimnáziumot látogató tanulók egyenlővé váljanak. „Ez a törvény körülbelül 11 ezer gyermeknek segít” – hangsúlyozzák a beterjesztők. Az intézkedésre 2023-ban több mint 101 ezer eurót kellene fordítani, a következő években pedig több mint 303 ezer euró pluszköltséget jelentene. A tervezet szerint az anyagi fedezetet a munkaügyi minisztérium költségvetetéséből biztosítják.

Az „ingyenes étkezés” a gyermekek után járó adóbónusszal nincs összefüggésben, a szülők az állami támogatás mindkét formáját igénybe vehetik. Narancsík Szilvia, a nagymácsédi Mészáros Dávid Alapiskola és Óvoda vezetője lapunknak elmondta, a szülők örömmel fogadták az ebédtámogatást, többen viszont attól tartottak, elesnek miatta az adókedvezménytől. „Nagyon sokan bejelentkeztek, akik eddig nem jártak. Örülök neki, mert azt gondolom, napi egy meleg étel minden gyermeknek kell” – tette hozzá. Az iskolás diákoknak májustól nem kell önrészt fizetniük, a nagymácsédi alapiskola ugyanis a második étkezési sávban szerepel, ami az alsó tagozatosok esetében 1,80 eurót, a felső tagozatosokéban pedig 2 eurót határoz meg, így az állami hozzájárulás fedezi a rezsiköltségeket is. A fennmaradó összeget az iskola más célra nem használhatja fel, az intézményvezető szerint az ebéd kiegészítésére költik majd a pénzt, például több gyümölcsöt kapnak a gyerekek. Narancsík Szilvia megjegyezte, jócskán megnőtt az ebédre jelentkezők száma, körülbelül az alsó tagozatosok 10%-a és az idősebbek tanulók ötöde nem iratkozott fel.

Sebő Renáta, a bősi Amade László Alapiskola igazgatója lapunknak elmondta, nem tapasztaltak rendkívüli emelkedést az állami támogatásnak köszönhetően. „Sokan maradtak, akik nem étkeztek az iskolakonyhán, és ezután sem tartanak igényt az ebédre” – mondta. A 175 alsó tagozatos tanuló közül májustól 160-an fognak járni ebédre, ami csupán öttel több a korábbihoz képest. „A felső tagozaton összesen 184 tanulónk van, közülük 76 fog az iskolában ebédelni” – mondta, azzal kiegészítve, nyolccal bővült az ebédre jelentkezők száma. Megjegyezte, a nyersanyag árát téríti az állam, a rezsiköltségekhez azonban továbbra is hozzá kell majd fizetni napi 30 centet. Az iskola vezetője emlékeztetett, amikor néhány évvel ezelőtt bevezették az „ingyen-ebédet”, előfordult, hogy több felső tagozatos diák bejelentkezett rá, az ebédlőben aktiválta is a csipkártyát, az ebédet viszont már nem fogyasztotta el. Egyes iskolák előleg igénylésével igyekeznek megelőzni az ételpazarlást – beszednek egy bizonyos összeget, amelyből levonják az ebéd árát, ha a diák nem étkezik az iskolában, s erről nem tájékoztatja időben az étkezde vezetőjét. Narancsík Szilvia hangsúlyozta, fontosnak tartja, hogy ne fecséreljenek el pénzt és energiát feleslegesen, de egyúttal a szülők dolgát is igyekeznek megkönnyíteni, ezért minden reggel felmérik majd az aktuális helyzetet, és az alapján főznek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?