<p>Az üzlethálózatok jól bevált szokása, hogy egyes termékeket a beszerzési árnál is olcsóbban árulják. Az akciók során abban bíznak, hogy a vásárlók a leárazott termékkel együtt mást is beraknak a kosárba, növelve ezáltal a forgalmat. Májustól viszont ezeknek az akcióknak vége lehet, ha az államfő is aláírja az üzleteket megregulázó törvénytervezetet, amelyre a parlament ezen a héten bólintott rá.</p>
<!-- AddThis Button BEGIN -->
<p><a href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" width="125" height="16" /></a>
<script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
</p>
<!-- AddThis Button END -->
Májustól csak csomagolt pékáru?
A törvény egyik előterjesztője, Miroslav Jureňa (HZDS) volt földművelésügyi miniszter minden bírálatot elutasít. Szerinte a jogszabályt csak azért dolgozták ki, hogy megakadályozzák a gyakran indokolatlanul magas pultpénz beszedését, amelyen az üzlethálózatok több ezer eurós haszonra tesznek szert. „A beszállítóknak igazságtalan feltételeket diktálnak a hálózatok. Az üzletekben már így is számos olcsó lengyel vagy kínai élelmiszert találni. Ha például valamiből külföldön jó termés volt, akkor azt áron alul tudták felvásárolni, ez pedig a hazai termelőket hozta előnytelen helyzetbe” – magyarázta az aktualne.sk hírportálnakJureňa. Simon Zsolt (Híd) volt földművelési miniszter viszont ennek épp ellenkezőjétállítja. Szerinteugyanis senki nem tudja meggátolni, hogy a hálózatok külföldön vásárolják meg termékeiket, ha itthon nem lesznek megfelelő üzleti feltételek. „A jogszabály azt eredményezné, hogy a hálózatok nem Szlovákia területén kötik meg felvásárlási szerződéseiket, és így kiszorítják a szlovák termékeket az üzletek polcairól. Ez elsősorban a kisebb, falusi üzleteket sújtaná a leginkább, hiszen ezek nem engedhetik meg maguknak, hogy külföldön vásárolják az árut”–figyelmeztetett Simon. Egy másik módosítás – amelyet a parlament a jövő héten tárgyal – pedig azzal számol, hogy az üzletekben csak csomagolva lehet majd árusítani a péktermékeket. Ezért az is elképzelhető, hogy májustól csupán csomagolt kiflit és kenyeret lehet majd venni. Az üzletláncoknak más lehetőségük is lesz, újabb embert alkalmaznak, aki egy pult mögül fogja árulni a kiflit és a kenyeret. Mindkét lehetőség dráguláshoz vezet. „Kétség nem fér hozzá, hogy ezáltal megugrik a péktermékek ára. A kisebb pékségeket is tönkreteheti a módosítás, hiszen kénytelen lesznek csomagoló gépeket vásárolni, hogy a nagy hálózatoknak is eladhassák termékeiket” – vélekedik Pavol Konštiak, a Kereskedelmi és Idegenforgalmi Szövetség elnöke. Szerinte a vásárlókat inkább arra kellene nevelni, hogy zacskókat vagy kesztyűket használjanak a péktermékek vásárlásakor. „Meghalt valaki, vagy járvány terjed, vagy influenzásak vagyunk, hogy hirtelen mindent csomagolni kell?” – tette fel a költői kérdést Konštiak.
A jogszabály egyetlen előnye, hogy megemeli a romlott vagy rossz minőségű élelmiszerek árusításáért járó bírságokat. Aminimális büntetés 50 ezer euró, a maximális 2 millió euró lehet. Az élelmiszertörvény szigorításával a kormány az üzletláncokban napokban tartott ellenőrzésre reagál – kiderült ugyanis, hogy az egyik társaság több üzlete romlott csirkehúst adott el grillezve. (dem, s)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.