Magyarok is voksoltak Kotlebára

Pozsony |

<p>Hiába köpte le a rozsnyói Kossuth-szobrot néhány évvel ezelőtt, magyarok is Kotleba mellé álltak a hétvégi választásokon. &nbsp;A szélsőjobb vezére jó eredményeket ért el Dél-Szlovákiában. Vajon miért?&nbsp;</p>

Bár a magyarlakta településeken kimutathatóan alacsonyabb volt a szélsőjobb támogatottsága, mint a szlovákok között (lásd grafikonjainkat), a besztercebányai székhelyű radikálisok magyar szavazatokat is kaptak. 

A Dunaszerdahelyi járásban 717-en szavaztak Kotleba pártjára, ami 1,3%-os eredményt jelent, a Galántai járásban már 5,7%-os eredményt ért el, 2,1 százalékot szerzett a Komáromi járásban. Közép-Szlovákiában azonban tarolt, a Lévai járásban 3 575 szavazattal 6,8%-ot szerzett, 10,2%-ot fogott a Rimaszombati járásban, 8,7%-kal zárt a Rozsnyói járásban, és 6,0%-nyian szavaztak rá a Tőketerebesi járásban. A tömbmagyarság városaiban változó volt a támogatottsága, Dunaszerdahelyen csak 80-an (0,8%) szavaztak rá, de Komáromban például már 274-en, ami 2,0%-ot jelent. Bősön, ahol Kotleba nemrég felvonult, hogy a menekültek ideiglenes betelepítése ellen tiltakozzon, a jelek szerint nem hagyott mélyebb nyomot az emberekben, csak 22-en voksoltak rá (0,9%). Másik fontos dél-szlovákiai bázisán, Krasznahorkaváralján kimagaslóan teljesített, a szavazatok 13%-át szerezte meg. Nem általános ez a támogatottság a környéken, a szomszédos Várhosszúréten például jóval kevesebben, 2%-nyian voksoltak rá. Rozsnyón az országos aránynál valamivel többen, 8,9%-nyian támogatták. Persze mivel színmagyar település az egész országban nincs, nem tudjuk megmondani, a magyarlakta helységekben épp magyarok vagy szlovákok támogatták a neonácikat. 
 

Az alábbi grafikonokon azt mutatjuk, milyen az összefüggés a magyarok aránya és Kotleba támogatottsága között. Balról jobbra a települések aszerint, hogy milyen a magyarság aránya (zöld vonal), míg a fekete vonal a Kotleba pártjára leadott voksok arányát mutatja. Amint az Érsekújvári járást ábrázoló grafikonból kiolvasható, a gyakorlatilag színmagyar falvakban is kaptak pár szavazatot a neonácik, viszont igazán jelentős támogatása a régión belül a szlovák településeken volt a pártnak. 

Kotleba választási listáján egyébként magyar jelölt is indult, a krasznahorkaváraljai Szaniszló István nem karikázta fel magát, 1100 szavazatot szerzett. 
Kotleba egyébként meglepően sok szavazatot szerzett Pozsonyban és Kassán is. A fővárosban 10 656-an szavaztak rá (4,1%), így megelőzte a KDH-t is, Kassán 7398 szavazattal 6,8%-ot szerzett, többet az SNS-nél és a Hídnál is. A párt arányaiban a legtöbb szavazatot Besztercebánya megyében kapta, ahol 10,45%-kal a harmadik legerősebb párt lett a Smer (29,25%) és az SaS (10,58%) mögött. Jól szerepelt Eperjes megyében is, ahol 9,44%-kal ugyancsak a 3., és Zsolna megyében, ahol 9,76%-kal az 5. legerősebb párt volt. A legalacsonyabb támogatást Pozsony megyében kapta – 4,71%-ot. 

A kormány tétlen volt 

Ravasz Ábel politológus több különböző okra vezeti vissza Kotlebáék hirtelen és nagyarányú előretörését. „Az elmúlt években nem sok minden történt azokért a Közép-Szlovákiában élő szavazókért, akik már sokszor jelezték az igényüket arra, hogy a roma–szlovák, roma–magyar együttélés kérdésének ügyében tegyen valamit a kormány – véli Ravasz. – Úgy érezhették, hogy nem hallgatta meg őket a kormány, különösen a Smer, amely kinevezett ugyan egy roma nemzetiségű, roma ügyi kormánybiztost, de nem igazán támogatta. Matovičék beígérték a romareformot, amihez Kaliňák is a nevét adta, de ebből sem lett semmi.” A menekültügy is kedvezett Kotlebának a politológus szerint. „Az ilyen témákban a szélsőjobboldalipopulista pártoknak az az előnyük, hogy hiába próbálnak hasonlókat mondani a standard pártok, az emberek inkább az eredetit választják – állítja Ravasz. – Sokan gondolhatták úgy, hogy a »Megvédjük Szlovákiát« típusú üzenetek valódi hordozói Kotlebáék.” Kotlebáék kampánya jól volt időzítve, teszi hozzá Ravasz Ábel, aki szerint a szélsőjobb főleg az interneten erős. 
 


Hatékony kampány 

Volt azonban más kampányuk is. Szlovákia északi járásaiban már tavaly nyár végén feltűnően sok óriásplakát volt látható a Marian Kotleba fémjelezte Mi Szlovákiánk Néppárt (ĽSNS) jellegzetes zöld színével és a kettős kereszt szimbólumával. A plakátok mennyisége a választási kampány hivatalos kezdete után egyre növekedett, a Besztercebányáról Zsolna, Turócszentmárton felé vezető nemzetközi útvonalon igen gyakran volt látható a párt logója. A gömöri és a nógrádi régió választási bizottságaiban sok körzetben jelen voltak a párt szimpatizánsai, főleg fiatalabbak, huszonévesek. 
Kotlebáéknak van növekedési potenciáljuk, véli Ravasz Ábel, aki szerint az ĽSNS főként az SNS-től vehet el szavazókat. „Addig, amíg a szélsőjobboldal karanténban van a parlamentben, és nem kap kormányzási lehetőséget, nem gyengül. Konkrét tippekbe nem bocsátkoznék, de előrehozott választások esetén két számjegyű eredményre lehet számítani.” 
 


Híd/MKP helyett Kotleba 

Miért lehet vonzó Kotleba pártja egy magyar szavazónak? Lapunk megszólított egy dél-szlovákiai magyar szavazót, aki Kotleba pártját választotta, és neve elhallgatása mellett nyilatkozott nekünk. Korábban a Smert választotta, most azonban Kotleba mellett döntött. „Ők voltak az egyetlenek, akik rámutattak pár fontos problémára, például a szociális rendszer igazságtalanságára. A mostani helyzet teljességgel elfogadhatatlan, néhány kisebbség olyan magas szociális támogatásra jogosult, ami sok dolgozó ember fizetésének majdnem a kétszerese.” A dél-szlovákiai úr figyelembe vette ugyan, hogy Kotleba korábban támadta a magyarokat is, de állítása szerint ezt most félre tudta tenni. „Itt inkább az életszínvonal javításáról volt szó, ezért is van, hogy az MKP-ra és a Most-Hídra sem szavazott sok magyar, hanem más pártokra voksoltak” – mondta. Kotleba szerinte azért kapott ennyi szavazatot, mert megszólította az egyszerű embereket, tette hozzá. Szerinte érthető, hogy a többi párt nem akar vele együttműködni. „Radikális változtatásokat javasol, és a múltban elkövetett hibái miatt sokan elítélik. Véleményem szerint Kotlebáék ellenzékként nagyobb nyomást fognak gyakorolni a kormányra, hogy változtassanak ezeken a dolgokon.”

(Szalay Zoltán, Szászi Zoltán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?