Pozsony. A Remény szlovákiai magyar katolikus hetilapot megjelentető Glória Társulat levélben kérte Ján Sokol pozsony–nagyszombati érsektől a magyarok lelkipásztori ellátásában tapasztalható hiányosságok kiküszöbölését.
Magyar lelkipásztort!
Pozsony. A Remény szlovákiai magyar katolikus hetilapot megjelentető Glória Társulat levélben kérte Ján Sokol pozsony–nagyszombati érsektől a magyarok lelkipásztori ellátásában tapasztalható hiányosságok kiküszöbölését. A levelet a társulat és a szerkesztőség nevében Parák László, Herdics György, Barcsek Sándor, Slávik Antal, Zsidó János és Koller Gyula írta alá. A levélben kifogásolják Sokol érseknek azon kijelentését, melyet a Szlovák Püspöki Kar Állandó Tanácsa és a Magyar Püspöki Kar Állandó Tanácsa szeptember 30-i közös tárgyalásán tett. Az érsek a találkozón más lapokhoz hasonlóan a Katolické noviny október 13-i számának beszámolója szerint is úgy fogalmazott, hogy Szlovákiában olyan plébániákon is bemutatnak magyar nyelvű szentmiséket, amelyeknél a magyar hívek aránya csak tíz százalék. „Véleményünk szerint ez az állítás félrevezeti az embereket. Sok egyházközségben azt az istentiszteletet nevezik magyar szentmisének, melynek keretében a hívek énekelhetnek ugyan magyarul, de a szentmise többi része szlovák nyelven folyik. Gyakori eset, hogy a hívek hosszabb ideje nem hallhattak magyar nyelvű szentbeszédet. Ilyen esetek nagy számban fordulnak elő mind a Pozsony–nagyszombati, mind a Rozsnyói egyházmegye területén” – hangsúlyozza levél. Az aláírók ezután felteszik a kérdést, „vajon léteznek-e olyan adatok, melyek alapján mons. Ján Sokol ilyen kijelentést tehet”, mert tudomásuk szerint nincs ilyen kimutatás. „Ha pedig igen, mindannyiunk javát szolgálná, ha közkinccsé tennék. Ha nincs, szívesen segítünk ennek elkészítésében, ha az egyházi hatóság felhatalmaz erre”. A levél aláírói szükségesnek érzik leszögezi azt is, hogy „a magyarok lelkipásztori ellátása nem merül ki a szentmisék bemutatásával”, mert „más területen is komoly hiányosságok vannak”. Példaként a hitoktatók magyar nyelvű képzését említik, továbbá azt, hogy kellő számú magyar liturgikus könyvet kell biztosítani, szükséges a magyar nyelvű lelkigyakorlat a világi hívek számára és a magyar nyelvű hivatásgondozás is. (ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2024. 03.20.
Mi az elnökválasztás tétje?
2021. 12.05.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.