Lemaradunk az uniós pénzekért folyó versenyben
2020. november 13. 07:00

Az uniós tagországok július közepén tartott brüsszeli csúcstalálkozóján fogadták el a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos 750 milliárd eurós gazdaságélénkítő alapot, amelyben 390 milliárd euró vissza nem fizetendő támogatás, és 360 milliárd eurós kölcsön szerepel. Szlovákiának ebből nagyjából 6 milliárd eurós vissza nem térítendő támogatás járna, amihez azonban nekünk is ki kell dolgoznunk a támogatás lehívásához szükséges nemzeti stratégiai tervet. A kormány eredetileg október közepére ígérte a terv bemutatását, és a pénzügyminiszter, Eduard Heger közzé is tette a tárcája által kidolgozott Modern és sikeres Szlovákia reformtervet, amely azonban még a koalíciós pártokat is megosztotta. „A pénzügyminiszter által bemutatott csomag csak egy 30 milliárdos buborék, amelyben nem voltak konkrétumok” – bírálta a pénzügy javaslatát rögtön a bemutatását követően Boris Kollár házelnök, a Sme rodina elnöke, saját ötletekkel rukkolva elő.
Azóta azonban egy hónap telt el, és a tömeges tesztelés okozta káoszban háttérbe szorult a helyreállítási alap témája. Šimečka szerint Szlovákia ezzel nagy hibát követ el, hiszen a jelenlegi helyzetben minden centért meg kellene küzdenünk. „Csehország, Olaszország, Franciaország, Spanyolország, Horvátország és Románia már kidolgozta a nemzeti stratégiai terveit, és csak az utolsó simításokat végzik, hogy a jövő év elején elsőként nyújthassák be ezeket az Európai Bizottságnak, két-három hónappal később pedig már hozzá is juthatnak a pénz egy részéhez” – mondta el Šimečka. Az EP-képviselő szerint a stratégiai tervek elfogadását követően az uniós tagországok a nekik elkülönített összeg 10-20 százalékához ugyanis előleg formájában juthatnak hozzá, ami Szlovákia esetében több százmillió eurót jelent, miközben a támogatásokat a stratégiai tervek elfogadásának a sorrendjében fizetik ki.
„A kormány tétlensége miatt már most biztos, hogy képtelenek leszünk behozni a lemaradásunkat, és Szlovákia nem lesz benne az országok azon első csoportjában, amelyek a leghamarabb hozzájuthatnak a támogatásokhoz”
– vallja Šimečka. „A végleges újjáépítési tervünket legkésőbb 2021. április 30-ig kell előterjesztenünk az Európai Bizottságnak. A minőséget fontosabbnak tartjuk a gyorsaságnál” – reagált már korábban a vele szemben felmerült bírálatokra Eduard Heger.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.