A földművelésügyi minisztérium tette közzé a száj- és körömfájás-járvánnyal kapcsolatos leggyakoribb kérdéseket, amelyek az utóbbi napokban a legtöbb polgár fejében megfordultak.
Leggyakoribb kérdések a száj- és körömfájásról – ember is elkaphatja?

Mi is az a száj- és körömfájás?
A száj- és körömfájás az állatok rendkívül fertőző vírusos betegsége. Elsősorban szarvasmarhákat, kecskéket, juhokat, sertéseket, de vadakat és más párosujjú patásokat is megbetegíthet. A vírusa az egyik legkisebb és legellenállóbb ismert állati vírus, amely 1898 óta létezik. Rendkívül stabil és nagyon hatékonyan terjed.
Hogyan jelentkezik?
A vírus lappangási ideje 7-14 nap, szarvasmarháknál rövidebb. Az első jelek közé tartozik a tejtermelés csökkenése, majd a hőemelkedés, hólyagok és a szájüregben fekélyek, amelyek fokozott nyáltermelést okoznak. Hólyagok és fekélyek jelennek meg a tőgy és a pata területén is, sántaságot okozva. A fájdalom következtében az állatok elveszítik étvágyukat és fogyni kezdenek.
Nem minden megfertőzhető állat mutat tüneteket, ezért a minisztérium szerint a járvány kitörésének háromkilométeres körzetében elővigyázatosságból el kell altatni a párosujjú patásokat. Az állatok fertőzőképesek, és már a tünetek megjelenése előtt terjesztik a vírust.
A betegség a jó kondícióban lévő felnőtt állatokra nem halálos, de fiatal állatokra veszélyesebb.
Hogyan terjed?
A vírus fertőzött állatok közvetlen érintkezésével, valamint fertőzött takarmánnyal, vízzel, alommal, szerszámokkal, ruházattal és lábbelikkel terjed. Emellett a levegőben is több tíz kilométeren át képes terjedni, leggyakrabban az állatok közvetlen érintkezésével, de a személyzet lábbelije is hozzájárulhat a terjedéshez.
Elkaphatja-e az ember a ragadós száj- és körömfájást? Ha igen, hogyan?
Ritka esetekben az ember is megfertőződhet, de az immunrendszertől függően a betegség enyhe, szinte észrevehetetlen lefolyású. A fertőzött tehén, juh vagy kecske teje az akut fázisban alvadékos, de a pasztőrözés védelmet nyújt az emberi fertőzés ellen. A tejtermékek, mint a joghurt, a tejpor és az anyatej-helyettesítő tápszer biztonságosak. A fertőzött állat megfelelően hőkezelt húsa sem jelent kockázatot az emberre. A vírust a fagy nem pusztítja el, mivel az érzékeny a hőre, de a fagyasztást túléli.
A ragadós száj- és körömfájás vírusa nem jelent egészségügyi kockázatot kutyák, macskák, lovak, nyulak vagy baromfik számára.
Milyen tünetei lehetnek annak a személynek, aki a vírus valamelyik formájával fertőzött?
Az esetek túlnyomó része tünetmentes, de egyeseknél a nyelven kelések és a szájnyálkahártyán aphták jelenhetnek meg. A kezelés ilyen esetben tüneti, de mivel az emberi tünetek minimálisak, nem szükséges intenzív kezelés.
Létezik-e védőoltás, és megelőzésként szolgál-e száj- és körömfájás ellen?
Nem, a vakcina csökkenti a vírussal való érintkezés kockázatát, de nem nyújt teljes védelmet. Fontos a fertőtlenítés is, amihez olyan vegyszereket kell használni, amelyek hatékonyak a száj- és körömfájás vírus ellen, például nátrium-hidroxid, citromsav vagy nátrium-hipoklorit.
Minden állat szállítása tilos? Nem utazhatok a kutyámmal?
A fogékony állatok (szarvasmarhák, kecskék, juhok és sertések) mozgása az egész országban tilos, de kutyák és macskák utazhatnak.
Mikor fordult elő a vírus Németországban?
2025. január 10-én Németország hivatalosan bejelentette a száj- és körömfájás kitörését Brandenburg tartományban.
Ugyanaz a vírus volt Magyarországon márciusban?
Március 7-én Magyarországon is megerősítették a betegség előfordulását, de a vírustörzs különbözik a németországitól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.