<p>A jövő évben a Szociális Biztosító alkalmazottainak legalább 5 százalékát tervezi elbocsátani az intézmény vezetése. Ez legkevesebb 300 személyt jelent.</p>
Leépítés a Szociális Biztosítónál
„A költségvetés 5 százalék elbocsátásával számol, e szám alá biztosan nem megyünk”– jelentette ki a biztosító tegnapi sajtótájékoztatóján Ľuboš Lopatka vezérigazgató. Az intézmény költségvetése alapján az alkalmazottak száma 5994-ről 5694-re csökken, 2012-ben további 285 személytől válnak meg, 2013-ban pedig 270-től. Az igazgató szerint optimalizálni akarják az intézmény helyzetét és az alkalmazottaik számát. „Nem titok, hogy ebben az intézményben dolgoznak olyan személyek is, akiknek megkérdőjelezhető a hasznossága” – mondta Lopatka.
A másik rendkívül fontos teendő a kinnlevőségek behajtása, hangsúlyozta a vezérigazgató. Elmondta, a Szociális Biztosítónak jelenleg 900 millió euró kinnlevősége van, ebből 430 millió még 2004 előtt halmozódott fel. Óriási összeggel tartoznak a kórházak, összesen 34 millió eurót nem fizettek be eddig a biztosítóba. Ľuboš Lopatka szerint ennek is nagy részét a nem állami tulajdonú kórházak teszik ki. Az állami tulajdonú, azaz egyetemi kórházak adósága ugyan szintén magas, de jóval kevesebb, mint a többi kórház által felhalmozott elmaradás.
Lopatka szerint az egyetemi kórházak adósságainak törlesztéséről a biztosító tárgyal az egészségügyi miniszterrel, de a magán- és önkormányzati tulajdonú kórházaktól akár végrehajtó útján is be akarják hajtani az elmaradásokat. „Nem az az amorális, ha mi végrehajtót küldünk a kórházakba, hanem az, hogy a kórházak nem fizetnek” – szögezte le az igazgató.
„Az állam már tehermentesítette a kórházakat, ám azok továbbra is adósságokat halmoznak fel. Ez majd megint eljut egy tarthatatlan szintre, és az adósok vagy a kórházigazgatók közül sokan azt várják, hogy az állam megint rendezi elmaradásaikat”– mondta a Szociális Biztosító igazgatója, hozzátéve, a biztosítónak szüksége van a pénzre a nyugdíjak és egyéb juttatások kifizetéséhez.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.