Lázadnak a koalíciós képviselők

Pozsony.

Pozsony. Eddig a Smer frakciója a legfegyelme-zettebbek közé tartozott, Robert Fico miniszterel-nöknek egyszer sem kellett azzal fenyegetőznie, hogy ha nem szavaznak meg valamit, kész megbuktatni a kormányt.

Ha valóban úgy alakul, hogy a képviselők bérbefagyasztását kénytelen lesz összekötni a kormány bizalmi szavazásával, Fico nem lesz jó helyzetben.

A kormányjavaslatot ugyanis csak 19 koalíciós képviselő szavazta meg, 14 a Smerből, négyen a Hídból, egy az SNS-ből; összesen 32-en szavaztak mellette, az ellenzékből nagyrészt az ĽSNS képviselői. A Smer frakciójának 49 képviselőjéből 21 tartózkodott, további öt pedig jelezte jelenlétét, ám végül nem szavazott. Az SNS-ből csak Andrej Danko pártelnök szavazta meg, a Híd 15 képviselőjéből négyen szavaztak mellette, a többiek tartózkodtak, köztük Pfundtner Edig is. „Én nem a bérek befagyasztásával nem értek egyet, hanem azzal, hogy erről gyorsított eljárásban szavazzunk. Azt is elfogadhatatlannak tartom, hogy a fizetések ugrásszerűen ezer euróval emelkedjenek. Ugyanakkor az sem normális, hogy minden évben hozunk egy döntést a bérek befagyasztásáról, ám nincs egy komplex törvény, amely végre megoldaná a fizetéseket, a béremeléseket” – mondta lapunknak Pfundtner. Meggyőződése, hogy Fico fenyegetése ellenére sem fog emiatt megbukni a kormány és sikerül közös tárgyalóasztalnál megtalálni a megfelelő megoldást.

Az SNS ellenkezik

Lucia Ďuriš Nicholsonová, az SaS képviselője zsarolásnak nevezte Fico kijelentéseit. „A kormány a parlament és nem Robert Fico jóvoltából jött létre. Elfogadhatatlan, ha a parlamentet érintő kérdéseknél a kormánybukással fenyegetőzik. Ez egyszerűen zsarolás” – állítja Nicholsonová.

Eva Antošová, az SNS képviselője a kormányjavaslat ellen szavazott, s nem lát kivetnivalót azon, hogy bére ezer euróval fog emelkedni januártól. „Nem igaz, ha arról ír a sajtó, hogy megemeltük a fizetésünket. Nem emeltük meg, csupán kiolvasztottuk” – mondta.

Dušan Jarjabek, a Smer képviselője szerint ez az egész vita nem ér annyit, hogy megbukjon miatta a kormány. „Én is tartózkodtam a szavazáson, mert úgy gondolom, hogy kell egy új törvény. Másrészt ha ilyen helyzet alakult ki, szerintem senki sem fog ellenkezni, nincs ok kormányválságra” – állítja Jarjabek.

Hat éve nem emeltek

A közjogi méltóságok fizetése 2011-től van befagyasztva. A parlamenti képviselők bére jelenleg 1961 euró, amelyhez még bérpótlékot kapnak. A pozsonyi képviselők 1385, a más megyékből származó honatyák pedig 1615 eurós bérpótlékot kapnak. A pozsonyiak bére így összesen 3346 euró, a többieké 3576 euró. A parlamenti képviselők béréből számolják ki az államfő vagy a kormánytagok fizetését.

Az ellenzéki és koalíciós képviselők tegnap egyetértettek abban, hogy a képviselők fizetését egy új komplex törvénnyel kellene szabályozni. „Úgy tűnik, belátható időn belül módosítani fog kelleni a törvényt. A felmerülő javaslatok egyike a bérpótlék megadóztatása” – mondta Bugár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?