<p>Ha igazak az iparági pletykák, alapvető változások előtt áll a szlovákiai sajtópiac. A hírek szerint eladó a legnagyobb szlovák kereskedelmi tévé, a Markíza, és a legolvasottabb bulvárlap, a Nový čas is – a nagy pénzügyi csoportok és oligarchák is kivethetik hálójukat a „nagyhalakra“.</p>
Lavina indulhat a szlovák sajtópiacon
Bár a Markíza eladásáról az évek során többször felmerültek pletykák, most több szlovák lap, például a Sme és a Hospodárske noviny is arról ír, hogy a nyáron tárgyalások kezdődtek a legnézettebb szlovák kereskedelmi tévéről, és hónapokon belül gazdát cserélhet. A lapok a cseh Echo24.cz portál cikkére hivatkoznak, mely saját forrásai alapján azt írja, a Markízától, a cseh Nova televíziótól, valamint a román Pro és a bolgár bTV csatornáktól egy pakkban szabadulna meg tulajdonosuk, a Central European Media Enterprises (CME), melynek legnagyobb részvényese az amerikai gigász, a Time Warner. Az eladási ár a cseh portál szerint bőven meghaladná az egymilliárd dollárt. A CME egyébként nemrégiben már adott el televíziókat: a nyáron a szlovén Pop TV-t és a horvát Novát is piacra dobták, és 230 millió eurót kaptak értük. A CME ugyanakkor tagadja, hogy eladná a tévéit. Mark Kobal, a társaság szóvivője pletykának minősítette az információt, és a cég vezérigazgatója, Christoph Mainush pedig korábban úgy nyilatkozott, nem akarnak több tévét eladni.
Lenne érdeklődő
A négy tévét tartalmazó állítólagos pakk iránt a hírek szerint ugyanakkor többen is érdeklődnének, és érdekes nevek is vannak közöttük. A kínai befektetőket tömörítő energetikai óriás, a CEFC nevét olvasni a leggyakrabban, de felmerült a Petr Kellner cseh milliárdoshoz köthető PFF csoport, Andrej Babiš Agrofertje és a Penta pénzügyi csoport is. Utóbbi 2014-ben vásárolta meg többek közt a Trend és a Plus 7 dní hetilapot valamint a Plus jeden deň napilapot, valamint részesedést szerzett a lapunkat és a Sme napilapot is kiadó Petit Pressben. Idén augusztusban a csoport bejelentette, médiacége, a News and Media Holding átveszi a Petit Press magyar divízióját: lapunkat, az Új Szót és a Vasárnap hetilapot. A Penta a Denník N szerint régóta érdeklődik a Markíza iránt – amely továbbra is piacvezető a kereskedelmi televíziók között, ugyanakkor 2011 óta fokozatosan esik a nézettsége. A Sme azonban azt írja, maga a Penta nem vásárolhatna elektronikus médiumot, tehát televíziót sem, mivel a szlovák törvények szerint nem lehet egyszerre nyomtatott sajtó és elektronikus műsorszóró, tehát rádió vagy televízió tulajdonosa. A lap szerint azonban a csoport céghálóján keresztül – ahol befektetőként vesz részt – meg tudja kerülni a törvényt. Az állítólagos érdeklődők, a CEFC, a PFF és a Penta egyébként nem akarták kommentálni a sajtó megkeresésére a felröppent híreket, spekulációnak nevezték azokat. Egyedül Andrej Babiš Agrofertje reagált úgy, hogy nem terveznek televíziót vásárolni.
Lapok eladósorban
Azonban nemcsak a Markíza, hanem két országos lap, a legolvasottabb bulvárlap, a Nový čas és a baloldali Pravda eladásáról is beszélnek – előbbinél állítólag szintén a Penta az érdeklődő. A Nový čas tulajdonosa a svájci-német Ringier-Axel Springer konszern, mely az elmúlt években Magyarországon is több lapot birtokolt. Egy részüket eladni kényszerült a Vienna Capital Partnersnek, mely létrehozta a Mediaworks kiadóvállalatot, ahová az azóta bezárt Népszabadság és több régiós lap tartozott. A Mediaworks azóta Mészáros Lőrinc, a magyar kormányhoz közeli nagyvállalkozó tulajdonába került.
A Ringier-Axel Springer ugyanakkor tagadja, hogy eladná a Nový čast. A vállalat szóvivője, Alexandra Delvenakiotis a Sme megkeresésére kijelentette, szlovák leányvállalatuk nem eladó.
A Pravda hivatalos tulajdonosa, Karol Biermann szintén a Smenek azt mondta, mindent meg lehet venni és el lehet adni, ám ő most nem tervez megválni a laptól. Ugyanakkor, ha egy jó befektető érdekes ajánlatot tesz neki, nem lenne gondja az eladással.
Mire jó, ha lapod van?
Mirka Kernová médiaszakértő-újságíró, a sajtópiaccal és sajtóetikával foglalkozó Omédiách.com portál vezetője lapunknak azt mondta, az iparági pletykák már legalább két éve szólnak a Markíza eladásáról, és hónapok óta beszélnek arról, hogy a Penta a Nový čast is megvásárolná, ám a jelenlegi tulajdonosok ezeket nem erősítették meg. A hazai médiapiac szerinte az elmúlt években Magyarországhoz és Csehországhoz hasonlóan megváltozott, azt azonban nem tudja megítélni, hogy nálunk kizárólag gazdasági jellegű-e ez a biznisz, vagy van politikai jellege is. „Szlovákiában ugyan politikus kezében nincs sajtótermék úgy, ahogy mondjuk Csehországban Andrej Babiš kezében, ám itt sem kedvező a helyzet. A korábban nagy médiacégek által birtokolt sajtótermékek nagy része pénzügyi csoportok kezébe került” – magyarázta az Új Szónak. Elmondása szerint a pénzügyi csoportok számára a sajtóbiznisz más gazdasági érdekeik kiegészítője, és egyesek nem titkolják, hogy az újságok birtoklása erődemonstráció is számukra. Példaként a pentás Marek Dospiva nyilatkozatát hozta fel, aki két éve a cseh Hospodářske noviny kérdésére, miért vásárol nagyban a Penta lapokat, azt mondta: „Nem kerülgetem a forró kását. Az, hogy birtokoljuk a médiumokat, biztonságot ad nekünk, hogy bárki számára rosszabb lesz irracionális módon támadni minket. Az irracionálist aláhúznám.“
Kernová leszögezi: a sajtónak elsősorban arra kell szolgálnia, hogy megírja az igazságot, véleményt formáljon, és nem arra, hogy harc vagy erődemonstráció eszköze legyen. (fm, HN, Sme)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.