<p>Öregszünk, nem házasodunk, válunk, nem nevelünk fel elég gyereket. A népességmozgalmi trendek nagy része siralmas, derül ki az új szlovákiai demográfiai atlaszból. „Magyar bónusz”: az ország déli járásaiban még rosszabb a helyzet. </p>
Lassan kihal Szlovákia
Pozsony |
„A demográfusok nem szeretik minősíteni a számokat, ám most legalább azt kell mondanom: a kilátások nem adnak okot az optimizmusra” – fogalmazott az összefoglaló kötet tegnapi bemutatóján az atlasz szerkesztője, Branislav Bleha demográfus. Jelenleg Szlovákia az EU „legfiatalabb” országai közé tartozik, ha nem változnak meg a demográfiai trendek – vagyis ha nem születik több gyerek –, akkor 2060-ra az unió három legöregebb társadalma közé fog tartozni Szlovákia. S úgy néz ki, hogy a trendek aligha fognak megváltozni, az atlasz összeállítói szerint ugyanis a népességmozgalmi tendenciák „mélyek és megváltoztathatatlanok”. Ahhoz például, hogy egy társadalom lélekszáma ne csökkenjen, egy anyának átlagosan 2,1 gyereket kellene szülnie. Nálunk utoljára a 80-es évek legelején volt ezen a szinten a mutató, a 90-es évek óta 1,5 alatt van. Az adatok alapján a házasságok aránya is csökken, ami visszahat a születésszámra, mivel a házasságokban arányaiban több gyerek születik, mint az élettársi kapcsolatokban. Az utóbbi két évtizedben emellett radikálisan megnőtt a családon kívül született gyermekek száma is, Dél-Szlovákia egyes régióiban már több mint 50% az arányuk. Gyakorlatilag az összes demográfiai mutató rosszabb a magyarlaktajárásokban,mintaz ország többi részében. Kevesebben házasodnak, kevesebb gyerek születik, magasabb az abortuszok aránya, több gyerek születik házasságon kívül, több a válás, és rövidebb ideig is élnek az emberek, mint az északabbi járásokban – a mutatók nagy része egyébként összefüggésben áll egymással. Több dél-szlovákiai járásban az ún. elkerülhető halálozás is sokkal nagyobb arányú – ez a mutató az egészségügyi rendszer teljesítményét méri, vagyis ha mindenhol egyforma lenne az ellátás színvonala, az arányszám is egyezne. Míg azonban Pozsonyban vagy Észak-Szlovákia több járásában 1000 emberre 3 elkerülhető haláleset jut, addig a Komáromi, a Rimaszombati vagy a Tőketerebesi járásban ennek közel a duplája. További részletek az Új Szó pénteki nyomtatott kiadásában!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.