Lajčák: némi optimizmussal lehet tekinteni a menekültválság alakulására

Pozsony |

<p>A jelenlegi helyzet lehetővé teszi, hogy némi optimizmussal lehessen tekinteni a menekültválság alakulására, és ebben Görögországnak kulcsszerepe van - jelentette ki Miroslav&nbsp;Lajčák&nbsp;szlovák külügyminiszter pénteken Pozsonyban, miután fogadta Nikosz Kociaszt, a görög diplomácia vezetőjét.</p>

A menekültválság kihívásairól szólva Lajčák ezt egész Európa gondjának nevezte. Utalva az EU-nak Törökországgal kötött megállapodására, úgy vélte: a jelenlegi helyzet megengedi, hogy némi optimizmussal lehessen tekinteni a migránsválság alakulására, s ebben Görögországnak kulcsszerepe van.

Kociasz újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy egyelőre működik az egyezménynek a menekültek Törökország által történő visszafogadására vonatkozó része. Jelenleg csak 100-150 menekült érkezik naponta a görög szigetekre, szemben a korábban tapasztalt 3-4 ezerrel. Hozzátette: reméli, hogy a szerződésben foglaltakat betartják, és Törökország teljesíteni fogja a vállalásait.
    
"Minden megegyezés olyan mint egy tangó, ketten kellenek hozzá, és nem lehet állandóan attól félni, hogy a másik esetleg a lábunkra léphet" - mondta a görög diplomácia vezetője egy másik újságírói kérdésre válaszolva, amely azt firtatta, mennyire bízik abban, hogy Törökország - a miniszterelnök távozása tükrében - be fogja tartani a szerződés rá vonatkozó részét. Hozzátette: ha váratlan helyzet állna elő, akkor a menekültek nemcsak Görögországot fogják megcélozni, hanem a többi európai országot is.
   
Kociasz rámutatott: a menekültválságnak megvan a maga oka, mégpedig a közel-keleti helyzet. Hozzáfűzte: e tekintetben Szlovákia és Görögország helyzete hasonló, mivel egyikük sem felelős az ott zajló háborúkért, csak azok következményeiért kell fizetniük.
    
Lajčák és Kociasz pénteki pozsonyi egyeztetése már a harmadik ilyen találkozó volt a két tárcavezető között néhány hónapon belül. A migrációs válság mellett olyan témák is terítékre kerültek, mint Szlovákia közelgő EU-elnöksége, a két ország kapcsolatai fejlesztésének lehetőségei, Nagy-Britannia esetleges távozása az unióból, valamint Délkelet-Európa helyzetével összefüggő egyéb kérdések is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?