<p>Szlovákia a szlovák nemzeti felkeléssel világossá tette, hová tartozik, és a demokratikus tömb oldalára állt - véli Miroslav Kusý politológus. Úgy látja, ennek ellenére a pártok számára túl régi dolognak tűnik a felkelés. Továbbra is időszerű azonban a fasisztoid szélsőségek elleni küzdelem, mint ahogyan a felkelés idején a fasizmus elleni harc.</p>
Kusý arról, hogyan viszonyulnak a pártok a szlovák nemzeti felkeléshez
Kusý szerint a nemzeti felkelés emlékét a parlamenti pártok közül például az SDKÚ-DS ápolja, miközben az SNS ellenzi. A nemzeti párt számára az 1944-es fellépés a szlovák államiság elleni árulás, inkább az 1939-ben létrejött szlovák államot tekintik a történelmi örökség részének. A politológus érdekesnek tartja, hogy ugyan a Smer-SD is őrzi a felkelés emlékét, az utóbbi időben sokkal többet foglalkozik az "ószlovákokkal", Pribinával és Svätoplukkal. A KDH hozzáállása az elemző szerint kettős: egyfelől elítéli a fasizmust, másrészt figyelemmel van arra, hogy Jozef Tiso katolikus lelkipásztor volt. A HZDS opportunista módon viszonul a felkeléshez: vagyis akkor hivatkozik rá, amikor az kapóra jön számára. Az MKP-nak a szlovák nemzeti felkelés - jegyezte mge Kusý - mellékes dolog. "Noha Szlovákiában élő magyarok is részt vettek a felkelésben, a magyarok számára ez biztosan nem elsőrendű kérdés" - tette hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.