Kresák: Danko nem diktálhat Kiskának

Pozsony. Az Alkotmánybíróságon 2014-ben három bírói szék üresedett meg, melyek közül Andrej Kiska államfő csupán egyetlen helyet töltött be. A többi jelölt kinevezését szakmai rátermettségük kétségbe vonásával utasította vissza.

Pozsony. Az Alkotmánybíróságon 2014-ben három bírói szék üresedett meg, melyek közül Andrej Kiska államfő csupán egyetlen helyet töltött be. A többi jelölt kinevezését szakmai rátermettségük kétségbe vonásával utasította vissza. 2016-ban újabb alkotmánybíró mandátuma járt le, mely a további kettővel együtt máig betöltetlen maradt. Az utóbb megüresedett hely betöltésére jelölte a smeres többségű parlament akkori két parlamenti képviselőjét, Jana Laššákovát és Mojmír Mamojkát. Andrej Danko házelnök szerint Kiskának nem szabad mindkettejüket kineveznie.

Peter Kresák (Híd) alkotmányjogász és a Híd parlamenti képviselője szerint azonban Andrej Danko házelnöknek nincs joga, hogy diktáljon az államfőnek. Ráadásul az Alkotmánybíróság első tanácsának döntése több pontban sántít, és zavaros helyzetet teremt. „Az Alkotmánybíróság első tanácsa határozatában nem foglalkozott azzal, hogy az államfőnek hogyan kell választani a jelöltek közül, pusztán arra utasította, hogy az összes jelölt közül kell választania” – magyarázza Kresák. Szerinte a zavaros határozat miatt nem közelíthetünk a kérdéshez a jelöltpárosok szempontjából, mert akkor azt is meg kellene vizsgálni, hogy Miroslav Duriš – a harmadik befutó – mely kettős közül került ki. Utóbbi pedig további kérdéseket vonna maga után. „Ráadásul a múltból már van precedens hasonló esetre, amikor is Ivan Gašparovič akkori államfő nem egy időben megválasztott alkotmánybíró-jelöltek közül hasonlóan választott alkotmánybírót. Akkor senki nem vonta kétségbe a döntését és nem követelte, hogy a különböző időpontban megválasztott jelöltekről ne egyszerre döntsön” – emlékeztetett az alkotmányjogász. Kresák szerint tehát a tanács vitatható határozatát figyelembe véve Kiska döntését nem lehet kétségbe vonni.

Kresák is támogatja azt az ellenzéki elképzelést, mely szerint mielőbb módosítani kell az alkotmánybírók megválasztásának szabályait. Lapunknak elmondta azt is, hogy már egyeztetett Lucia Žitňanská tárcavezetővel a módosításról, és van is elképzelésük a módosításról. Karácsonyig szeretnék kidolgozni saját javaslatukat. Járható útnak tartja Ján Budaj (OĽaNO) kedden vázolt javaslatát, mely megegyezik a Velencei Bizottság ajánlásaival. Budaj szerint elengedhetetlen, hogy a jövőben alkotmányos többséggel, vagy kétharmados többséggel válasszon alkotmánybíró-jelölteket a parlament. Jelenleg az életkor, a jogi végzettség és az általánosan megfogalmazott szakmai gyakorlat szerepelnek kritériumként. Kresák szerint pontosabban meg kell fogalmazni a jelöltekkel szemben támasztott szakmai elvárásokat, melyeket szigorítani kellene.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?