Közös érdek a vidék fejlesztése

A Királyhelmeci Régiófejlesztési Ügynökség 2001-es megalakulása óta segíti a térség vállalkozóit és önkormányzatait. Az ügynökség igazgatójával, Németh Istvánnal a legutóbbi sikeres pályázatuk kapcsán beszélgettünk; mintegy 40 ezer euró támogatást kaptak a Karcsa és a Ticce vízrendszerében megvalósítandó tájgazdálkodására.

„Az EU-csatlakozás megkívánja, sőt követelményként állítja, hogy kialakítsuk a régiófejlesztés intézményi hátterét.” szerző felvételeMilyen céllal hozták létre az ügynökséget, és milyen feladatokat lát el?

Az Európai Unióhoz való csatlakozás megkívánja, sőt követelményként állítja, hogy kialakítsuk a régiófejlesztés intézményi hátterét. Bár hasonló ügynökségek addig is működtek az országban, az előző kormány határozata értelmében integrált hálózat jött létre. Az elmaradott régiók sem maradtak ki, így a Bodrogköz központjában, Királyhelmecen is megalakult az ügynökség.

Mely intézményekkel vagy más ügynökségekkel tartanak fenn kapcsolatokat?

Nagyon jó az együttműködésünk a budapesti Új Kézfogás Közalapítvánnyal, amely a határon túli magyar vállalkozásokat támogatja. Több általuk meghirdetett programban veszünk részt; a kamattámogatási rendszer, a kisvállalkozói kamatmentes mikrohitelek, a minőségbiztosítási rendszerek bevezetésének támogatása, valamint az EU-s vagy az állami pályázatok támogatása a leghatékonyabb. Mivel határ menti régió vagyunk, együttműködünk a sátoraljaújhelyi Zempléni Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvánnyal, s nagyon jó eredményeket érünk el.

Milyen szlovákiai intézményekkel tartják a kapcsolatot?

Civil szervezet lévén együttműködünk a többi hasonló helyi szervezettel, az állami szervekkel, a Kassa megyei önkormányzattal. Mivel a már említett integrált régiófejlesztési hálózat része vagyunk, az építésügyi és régiófejlesztési minisztériumtól is kapunk támogatást. Ennek fejében természetesen bizonyos feladatokat el kell végeznünk a tárca számára, azonban segítsége nélkül a tevékenységünk megindítása és szakmai felkészülésünk nem lett volna zökkenőmentes. De említhetném a többi szaktárcát is, hiszen az állami támogatási rendszer keretében minden minisztérium indít támogatási programot, s a közvetítésben, a pályázatok kidolgozásában mi is részt veszünk.

Önök is kaptak bizonyos pénzösszeget...

Tájgazdálkodás a Karcsa és a Ticce vízrendszerében című pályázatunk a Phare CBC alapból kapott támogatást. Ez a pályázat a határ mindkét oldalán a partnerek bevonását kívánta meg, és meg kell említenem a Bokartiszt, a Bodrogközi Környezetgazdálkodási és Tájrehabilitációs Kht.-t, amellyel a Bodrogközi Városok és Falvak Társulása már éveken át együttműködik, s mellyel közösen nyerte el a támogatást. A pályázatnak három fő része van. Az elsőben személyes interjúk és helyi mérések alapján fel kívánjuk mérni a régió reális gazdasági és természeti feltételeit és adottságait. Ennek alapján szeretnénk pontos képet kapni a helyi vállalkozók elképzeléseiről, a természet jelenlegi állapotáról és a földterületek tulajdonjogi viszonyairól. A második részben egy digitális információs rendszert szeretnénk megvalósítani, s ennek segítségével szimulálni és előre jelezni a Bodrogköz vízrendszerében tervezett változásokat és azt, hogy a rehabilitációs tevékenységek a Ticcén, a Karcsán és a meglevő csatornarendszerekben milyen természeti és gazdasági hatásokkal járnak. Két körforgalmi modellt alakítunk ki: az egyik a Tisza–Tic-ce–Tisza, a másik a Latorca–Karcsa–Ticce–Bodrog lesz. A magyarországi kollégák már rámutattak a víz megtartásának fontosságára a Bodrogközben mind környezetvédelmi, mind agrárgazdálkodási szempontból, s arra, hogy a nem eléggé effektíven kihasználható mezőgazdasági földterületeken a kevésbé környezetkímélő intenzív mezőgazdaság helyett az extenzív gazdálkodási formák visszaállítását szükséges előnyben részesíteni, hiszen a megváltozott EU-s támogatási rendszerek a hagyományos, természetbarát agrártevékenységet fogják előtérbe helyezni. Ezt viszont csak hatékony vízgazdálkodással lehet elérni. A pályázat harmadik részének további három fejezete van: az adatgyűjtés és a felmérések alapján először elemezzük a jelenlegi szociális és gazdasági feltételeket, továbbá a bodrogközi flóra és fauna jelenlegi állapotát, ezután pedig a feltárt belső erőforrásaink alapján dolgoznánk ki a tájgazdasági modelleket, melyek környezetbarát gazdálkodás mellett reális haszonnal szolgálhatnának a helyi vállalkozóknak.

Felmerül a kérdés: nyolc hónap alatt megvalósítható-e mindez, és hányan végzik a munkát?

Minden projektum kidolgozásakor reális adatokból kell kiindulunk. A közeli napokban feláll az a szakmai csoport, amely irányítja a pályázat lefolyását. Nagy segítséget jelent, hogy magyarországi partnereink már rendelkeznek tapasztalatokkal, hisz ők a projektumban foglalt tevékenységeket a magyarországi részen már megvalósították. Úgy gondolom, hogy ha mindenki teljes bedobással dolgozik, akkor megvalósíthatók az elképzelések.

Minden támogatási felkérésnek eleget tesznek?

Hangsúlyozom: mi nem a támogatásokról döntünk, mi az elérésüket segítjük elő. Ahol segíteni tudunk, segítünk, ahol szakmai hátteret kell teremteni, ott szakembereket és szakmai tudást biztosítunk.

A közeljövőben, március 13–14-én konferenciát szerveznek. Milyen céllal?

Az említett CBC projektum indulna ezzel. Mikor megtudtuk, hogy a pályázat kedvező elbírálásban részesül, felvettük a kapcsolatot a környezetvédelmi miniszterrel, dr. Miklós Lászlóval, és felkértük, legyen a védnöke a konferenciának. Szeretnénk, ha ezen a fórumon az érintett minisztériumok szakemberei és képviselői, a megyei képviseletek, a szakmai testületek kinyilvánítanák véleményüket a pályázat célkitűzéseivel kapcsolatban, s hozzászólnának ahhoz, milyen módon tudnák támogatni ezeknek a hasznos céloknak a megvalósítását. Fontos tudni továbbá, milyen szakmai és pénzügyi támogatással számolhatunk az említett intézmények részéről a későbbiekben, amikor a beruházási munkák megkezdődnek. Mivel nemzetközi konferenciáról van szó, felkértük a magyarországi környezetvédelmi és vízgazdálkodási minisztert is, hogy a munka összehangolása érdekében közösen tárgyaljuk meg a tennivalókat. Már csak azért is fontos egyeztetni, mert az EU-ba való belépésig ki kell küszöbölni a két országban – egyelőre – fennálló különbségeket, hiszen a régi Bodrogköz mind gazdaságilag, mind társadalmilag újra összekapcsolódik, és közös érdekünk, hogy a vidék fejlődése jó és emelkedő irányba induljon el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?