Köszöntelek, (Kalligram) Kiadó!

Nem a szavak száma, hanem azok súlya a fontos. Most pedig ezt megcáfolandó vagy éppen hogy alátámasztandóként egy kis sorolás. Például ha esszéíró, akkor az lehet cseh, lengyel, német, francia, olasz s nem mellesleg magyar, anyaországbeli vagy úgynevezett határon túli.

(A határon túli fogalmával kicsit gondban van az ember, egy az: utánunk a schengeni övezet megnyitása, kettő: csupán egy lépés az a képzeletbeli vonal, három: csak szempont, ki vagy kik vannak határon innen és túl.) Ha szerző, akkor lakhat Prágában vagy Rimaszombatban, New Yorkban vagy Kalondán, Washingtonban vagy Rimaszombatban, Bécsben vagy Dunaszerdahelyen, Budapesten vagy Érsekújvárban, Torontóban vagy Tornalján – s még sorolhatnám az egymástól fizikailag ugyan?csak messzire található települések nevét –, valami mégis összeköti ezeket a helységneveket. Konkrétan azok az emberek, írók, költők, filozófusok, esztéták, kritikusok, történészek, drámaírók és fordítók, akik egy és ugyanazon kiadónál jelentették meg műveiket. E kiadó pedig a közép-kelet-európai térség egyik jeles mű?helye, az 1991-től dinamikusan fejlődő, igazi és különleges értékeket átadó, közvetítő, a szellemi hídépítő szerepét felvállaló pozsonyi és most már a közelmúlttól budapesti székhelyű Kalligram Kiadó.

Az Amerikától Ausztráliáig ívelő szellemi hídépítésben persze Európa, az örökösen megújulni képes kontinens viszi a vezető szerepet. A kiadónál megjelent művek pedig annak a kritikus XX. századnak a hangulatát, történéseit, szellemi fejlődését adják át, amely talán az egész világirodalom fejlődésének az egyik legizgalmasabb korszaka s majdan bőséges irodalomelméleti és történeti tanulmányok tárgya. Nos, e majdani tanulmányok szerzőinek lesz ám bőséges olvasnivalójuk; sok szeméthegynyi lektűr, neoponyva, mellet döngető xenofób és agyament propagandista szélsőbalos vagy szélsőjobbos iromány halmában kell megtalálniuk az igazi értéket. A könyv mint információt átadó forrás immár több mint fél évezrede képes őrizni a gondolatot, a fényt, a tudást és az Istennel való vitatkozás merszét. Persze szemben ott a sötét, a dogmatikus, a gyáva és megalkuvó, szervilista és hamisságot, tagadást magukban hordó bugyogó iszapforrások egész sora, melyekből nem irodalom árad és nem érték, hanem pusztulás és hamisság dogmái, de hát feledhetőek ezek, majdan inkább csak kuriózumként forgatja az ilyesmit az igazi gondolkodó.

Az 1991-ben, tehát már tizenhét évvel ezelőtt alapított pozsonyi Kalligram Könyv- és Lapkiadó Kft. ma már minden túlzás nélkül a magyar irodalom és könyvkiadás egyik legismertebb európai szakmai műhelye, ahol kitüntetésnek számít megjelenni, ahol jelesek társaságában olvashatja nevét a szerző, és az olvasó máris tiszta képet kap arról, milyen szel?lemiségű, alapállású kiadó könyvét forgatja éppen a kezében.

A kiadó szerzői és munkatársai között megtalálhatók a kortárs magyar és a közép-európai szellemi élet rangos képviselői, a teljes névsor felolvasásától eltekintenék, hiszen már az elején azt jeleztem, a szavaknak súlyuk legyen, ne számuk. Aki mégis kíváncsi, kiknek jelentek meg könyvei a kiadónál, bátran kattintson rá a honlapjára, ott a szerzőink rovatban elcsemegézhet kedvére.

A szépirodalom mellett irodalomtörténeti, társadalom- és történettudományi, filozófiai-esztétikai munkák és gyermekkönyvek is szerepelnek a kiadó repertoárjában, sok esetben hiánypótló, egye?düli forrásként. A Kalligram Kiadó programjában már kezdettől fogva az egységes magyarságban, tágabb értelemben, egységes Európában gondolkodott és gondolkodik. Fontos feladatként tűzve ki magának, hogy a szomszéd népek kultúrájában nagy szerepet játszó, az egységes emberi kultúra szempontjából kiemelkedő értékeket képviselő művek eljuthassanak magyar nyelven is a befogadó közönséghez.

1992-től Kalligram fejléccel magyar nyelvű irodalmi és művészeti folyóiratot is megjelentetnek, s mint valaha az idén százéves Nyugat megjelenése idején az akkori szerzők azt kérdezgették egymástól, jelent már meg Önnek verse a Nyugatban, most a mai poéták egymást kérdezgetik, hogy jelent-e már meg versed a Kalligramban? E lap kiadása mellett szlovák nyelven 1997-ben OS névvel társadalomtudományi havilapot indított a Kalligram, 2004-től pedig gondozásában jelenik meg az Anthropos című szlovák nyelvű filozófiai folyóirat.

Elhangzott eddig sok a szó, remélhetőleg súlyuk is volt. Egy könyvkiadót laudálni – nem egyszerű feladat. Nem valószínű, hogy ne találkoztak volna már sokan Önök közül ennek a kiadónak valamelyik kiadványával. Találkozzanak minél többször, a könyvek magukért beszélnek. A hídépítésben, a szellemi korlátok lebontásában úgy lehet részt vállalni, ha más nemzetek, népek kultúráját egy közvetítőn át megismerjük. A közvetítő a most egy kisközösség díjával kitüntetett és méltán ünnepelt Kalligram Kiadó. Jó olvasást!

(Elhangzott a Magyar Kultúra Napja tornaljai ünnepségén, 2008. január 26-án. A város által alapított díjak egyikével az idén a Kalligram Kiadót tüntették ki, az összmagyar kultúra szellemi hídfőinek építéséért.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?