Rozsnyó. „Minden köztéri szobor a múlt egy-egy lenyomatát jelenti. A XX.
Kossuth Lajos rozsnyói öröksége
Rozsnyó. „Minden köztéri szobor a múlt egy-egy lenyomatát jelenti. A XX. században, főleg Közép- és Kelet-Európában vált szokássá, hogy egy-egy korszak végén az emberek lerombolják, vagy legalábbis eltávolítják a nyilvános helyekről a korábbi jelképeket” – jelentette ki Dušan Kováč, a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének igazgatója. A történész Kossuth Lajosnak a reformkorban betöltött szerepéről tartott előadást a Rozsnyói Városi Hivatalban. A szakember felvázolta a 18. és 19. század európai történéseit, amelyeknek egyik kicsúcsosodását az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc jelentette. Ennek következtében gyökeres társadalmi változások következtek be a történelmi Magyarország területén élő népek életében a feudális viszonyok szempontjából. Az előadó pozitívan értékelte Kossuth Lajos személyét, aki a német nemzetállami törekvések mintájára, s a szlovák hazafiakhoz hasonlóan, szintén nemzetállam kialakítására törekedett népe számára. Dušan Kováč nem tartja helyénvalónak a szoborrombolást, s szíve szerint még a szocializmus évei alatt felállított szoborkompozíciók egy részét is a helyükön hagyta volna.
A beszélgetés során szóba került a rozsnyói Kossuth-szobor is, amely egykor a város főterén állt, most viszont egy kazánházban várja sorsa jobbra fordulását. Szó esett egy olyan történelemkönyv iránti igényről is, amely a tények felsorolása mellett ismertetné azt is, miként befolyásolták az egyes események az egyes nemzetek sorsát, s melyik nép hogyan szemléli azt a saját szemszögéből. A könyv hozzásegítené a szlovákokat és a magyarokat is azoknak a mozgatórugóknak a megismeréséhez, amelyek cselekedeteiket befolyásolják.
A kölcsönös tolerancia jegyében, szlovák nyelven zajló vitaesten mintegy húsz polgár vett részt, akik között szlovákok és magyarok egyaránt akadtak. A város képviselő-testületét, amelynek jogában áll dönteni a Kossuth-szobor sorsáról, egyetlen személy képviselte a rendezvényen, amelyet a Polgári Intézet Állandó Értekezlete és a Gömöri Ifjúsági Társaság rendezett.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.