<p>Újabb támadást indítanak a kormánypártok az üzletláncok ellen, az első olvasatban már elfogadott törvénytervezettel a beszállítókat akarják védeni a „tisztességtelen kereskedők” ellen. A jogszabály, amely az ellenzéki képviselők szerint a szocialista időket idézi, minden bizonnyal a kiárusításokat, a leárazásokat, és a különböző akciókat is érinteni fogja.</p>
Kormányzati offenzíva az üzletláncok ellen
A javaslatot a három kormánypárt képviselői terjesztették elő. Marián Záhumenský, a Smer parlamenti képviselője, volt földművelésügyi államtitkár szerint a törvénytervezet csak az élelmiszerüzleteket próbálja megregulázni, mivel a jelenlegi törvények továbbra is lehetővé teszik számukra, hogy a beszállítóiktól aránytalanul magas illetékeket szedjenek be egyes járulékos szolgáltatásokért.
Ilyennek tartják például a termékek kedvező elhelyezését a polcokon – az úgynevezett polcpénzt –, az előkelő reklámokat a hálózatok szórólapjain, vagy a reklámtáblák elhelyezését az üzletekben.
Ľubomír Drahovský, a Terno piackutató ügynökség elemzője szerint nem ez az első olyan kormánykoalíciós javaslat, amely árthatna a vállalkozóknak, ha valóban elfogadnák. Azt is furcsállja, hogy a törvény csak az élelmiszerüzleteket akarja megregulázni, miközben például a cipőüzletek jóval nagyobb összegeket számláznak a beszállítóiknak. „Ennek tükrében csak arra lehet következtetni, hogy a kormánykoalíció képviselői jó kapcsolatokat ápolnak az élelmiszergyártókkal” – mondta Drahovský.
Mindig megtalálják az egérutat
A jogszabály viszont az átlagos állampolgárokat is érinti, hiszen szabályozná a lakosság által közkedvelt kiárusításokat és leárazásokat is.
„Eddig a beszállítók és az üzlethálózatok együttműködtek az akciók, a szórólapok előkészítésében. Viszont nagy a veszélye annak, hogy a törvény elfogadása után karcsúsítani fogják az akciós kínálatot, amire végeredményben a vásárló fog ráfizetni. Az üzlethálózat ugyanis minden közegben megél, de az élelmiszeriparnak jelentős forgalomra van szüksége” – pontosított Drahovský.
Míg a gyártók és a hálózatok bonyolultabb együttműködésnek néznek elébe, addig a vásárlóknak a pultokon található karcsúsított kínálatra kell felkészülniük. A Terno elemzője szerint ez a közeg elsősorban a szlovák termékeket veszélyeztetné a leginkább, amelyeket nem csak a gyártók, de paradox módon az állam is egyre inkább népszerűsít.
Magasabb árak, kevesebb termék
Azt, hogy a törvénynek számos negatív hatása lenne, Oľga Hrnčiarová, a Tesco Stores Slovakia szóvivője is alátámasztotta.
„A vásárlók mindezt a termékek árának növelésén fogják a leginkább megérezni, ugyanis már nem lesz lehetőség arra, hogy függetlenül a haszonkulcstól hasonlítsuk össze az árut. Megtiltanák, hogy az eladó olcsóbban adja el a terméket annál, mint amennyiért megvette a beszállítótól, s ezzel gyakorlatilag véget vetnének a jelentősebb leárazásoknak. A továbbiakban majd nem lehet hétvégi akciókat, leárazásokat rendezni” – közölte a brit áruház szlovákiai képviseletének szóvivője.
A jogszabály ráadásul a legolcsóbb árut, az üzletláncok saját termékeit, például a Tesco vagy az Albert Quality márkákat is veszélybe sodorhatná. Az eladók ugyanis eddig beszállítókkal osztoztak ezeknek a termékeknek a költségein, az új jogszabály szerint viszont erre már nem lenne lehetőség. Mindez csak a Tesco esetében körülbelül 800 hazai beszállítót érintene. További részletek nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.