<p>Hugo Chávez venezuelai elnök is rajtunk fog röhögni, ha elfogadják az egyetemi tanárok munkavállalását korlátozó törvényt, állítja Mojmír Mamojka. A parlament oktatásügyi és sportbizottságának smeres elnöke élesen bírálja párttársa, Dušan Čaplovič oktatásügyi miniszter törvénymódosító-javaslatát, amely megakadályozná, hogy a főiskolai és egyetemi oktatók egyszerre több intézményben is főállásban dolgozzanak.</p>
Kormánypárti belharcok felsőoktatási fronton
„Ha ez átmegy, mi leszünk az egyedüliek vele a világon, Észak-Korea és Hugo Chávez is rajtunk fog röhögni” – mondta Mamojka. Szerinte a javaslat alkotmányellenes. „Mindenkinek joga van szabadon foglalkozást választani” – érvel a politikus, aki maga is érintett, ugyanis több intézményben oktat. A tárcaközi egyeztetésben levő javaslat szerint az egyetemi és főiskolai tanárok egyszerre csak egy helyen taníthatnak főállásban, további intézményekben pedig mellékállásban, limitált óraszámmal. A javaslattal a rektorok sem értenek egyet.
Čaplovič az oktatás színvonalának emelését várja a korlátozástól, melynek egyik lehetséges következménye lehet, hogy szakirányok szűnnek majd meg az egyes egyetemeken. A szakirányok biztosításához ugyanis szakképzett professzorokra van szükség, viszont mivel egy-egy ritka szakirányt csak kevesen képviselnek, gyakran több egyetemen is ugyanaz az oktató biztosítja a képzést.
A minisztérium ugyanakkor 65-ről 70 évre emelné a szakirányokat garantáló oktatók korhatárát, éppen azért, hogy elkerüljék azok megszűnését. Az oktatásügy szerint jövőre 300 szak szűnhet meg, ha nem módosítják a törvényt. Az erről szóló javaslat tárcaközi egyeztetésben van. A Főiskolák Tanácsa (RVŠ) szerint a korplafont teljesen ki kellene iktatni a rendszerből, és az Akkreditációs Bizottságra kellene bízni az oktatók alkalmasságának vizsgálatát. „Így kiszűrhetnék azokat, akik már 50 évesen sem látják el hatékonyan a feladataikat” – figyelmeztet Viktor Smieško, a tanács elnöke.
A változtatás kritikusai ugyanakkor úgy vélik, a tárca javaslatával a gyengébb színvonalú, a megfelelő oktatói utánpótlásról nem gondoskodó karok vagy tanszékek lennének csak megmentve. A 65 éves korhatárt ugyanis már hosszú évek óta tartalmazza a jogszabály, így minden tanszékvezető pontosan láthatta, milyen lépéseket kell tennie – adott esetben szakmai előrelépésre ösztönözve a munkatársakat – a szak akkreditációjának megvédése érdekében.
Ján Richter szociális ügyi miniszter ellenben megnyugodhat, a besztercebányai egyetemen szerzett diplomáját az oktatásügyi tárca már nem vizsgálja. Čaplovič hétfőn tájékoztatta az illetékes parlamenti bizottságot, hogy lezártnak tekintik az ügyet. Lapértesülések szerint Richter nem akkreditált szakot látogatott, majd egy másik szakból kapott diplomát. (TASR, vps)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.