Molnár Norbert, a KKA igazgatója (TASR-felvétel)
KKA: Újraértékelik a roma projekteket
Újratárgyalják a roma kisebbség szakmai tanácsai a Kisebbségi Kulturális Alap pályázati felhívására leadott projekteket, mert kétségek merültek fel a pártatlan döntéshozatallal kapcsolatban. A tanácsoknak a KKA igazgatója által kinevezett tagjai lemondtak posztjukról.
Új összetételben tárgyalják majd újra a roma kisebbségi felhívásokra beadott pályázatokat a Kisebbségi Kulturális Alap roma szakmai tanácsai. A három öttagú testület 2-2 tagja – azok, akiket az alap igazgatója javasolt a posztra – lemondott tagságáról. „Úgy érzékelték, hogy a döntések kapcsán nem zajlott minden teljesen rendben” – tájékoztatta lapunkat Molnár Norbert, a KKA igazgatója. A bizottságok javasolták, hogy az igazgató szüntesse meg valamennyi döntésüket, ezzel lehetővé válik a projektek újraértékelése, és új döntések születhetnek. A döntéssel azt akarják elérni, hogy visszaállítsák a bizalmat az alap roma tanácsai iránt.
A kisebbségi szervezetek képviselői által választott 3-3 tag a helyén maradt. „Erre szükség van annak érdekében, hogy a roma projekteket belátható időn belül újra tudják értékelni – mondta Molnár. – Ha ők is lemondtak volna, akkor új választásokat kellett volna kiírni, ami azt jelentené, hogy az idei támogatási összeget már nem tudnák felhasználni.” Az igazgató már jövő hét elején kinevezheti az új tagokat, hogy az első bizottság – már új összetételben – jövő hét végén dönthessen a pályázatokról. Új pályázatokat nem lehet benyújtani, csak a már beérkezett kérvényeket vizsgálják meg újra.
A roma szakmai tanácsok több olyan projektet is támogatásban részesítettek, amelyek haszna a kisebbség számára megkérdőjelezhető volt, és ráadásul köthetők voltak az egyes bizottsági tagokhoz.
Az egyik kedvezményezett társaság a Ladislav Richter és családja köré épülő szervezetek, amelyek a mintegy 700 ezer eurós csomagból 141 ezer eurót csíphettek le maguknak. Az értékelő bizottság tagja maga Ladislav Richter és testvére, Marta Richterová. Az ügyről az aktuality. sk hírportál tájékoztatott elsőként. Richterová is azok között van, akik lemondtak a bizottsági tagságukról. Ő a már benyújtott projektjeit is visszavonta.
Az alap igazgatója a döntésekben nem vesz részt, a feladata csak a törvényesség betartása, és ő az, aki szerződést köt a pályázókkal. „Egy-két projekt esetében tényleg kétségek merültek fel” – mondta lapunknak Molnár. Több projekttel kapcsolatban bejelentéseket is kapott az alap, ezeket is kivizsgálják. „Ha az ellenőrzés során törvénysértéseket tapasztalunk, a projektek támogatását leállítjuk” – jelentette ki Molnár.
A törvény azt nem tiltja, hogy olyan szervezet is támogatásból részesüljön, akinek képviselője tagja az értékelő bizottságnak, de ő a saját projektjéről nem szavazhat, és az értékelés során sem lehet jelen a teremben. Jövő héten a parlament képviselői ellenőrzést tartanak az alapnál.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.