Ladislav Richter jól járhat a támogatásokkal
KKA: gondok a romaprojektekkel
„Egymás között” oszthatták fel a roma kisebbségi kultúrára szánt támogatások egy részét a Kisebbségi Kulturális Alap roma nemzetiségi bizottságaiban. Az alap szerint a korlátozott összeférhetetlenség megengedett.
A roma kulturális projekteket véleményező bizottság tagjainak, vagy közeli hozzátartozóinak szervezetei is részesülhetnek a Kisebbségi Kulturális Alap (KKA) támogatásaiból. Az egyik kedvezményezett társaság a Ladislav Richter és családja köré épülő szervezetek tagjai lehetnek, amelyek a mintegy 700 ezer eurós csomagból 141 ezer eurót csíphettek le maguknak, írja az aktuality.sk hírportál. Az értékelő bizottság tagja maga Ladislav Richter és testvére, Marta Richterová. Magas támogatást – 31 800 eurót – kapott a bizottság egy másik tagjának, Zita Gazsovának a rimaszombati szervezete is.
Nem összeférhetetlen
A két testvér szervezetei összesen 121 ezer eurós támogatásban részesülnek, a pályázatokról az a bizottság döntött, amelynek ők is tagjai. További 20 ezer eurós támogatást kapott a Richter fia által irányított szervezet. Az alapról szóló törvény értelmében ugyanis azok a személyek illetve szervezeteik is pályázhatnak, akik tagjai a döntőbizottságoknak. „A törvény célja, hogy a kisebbségek maguk döntsék el, hogy mire akarják felhasználni az állam által biztosított támogatást – magyarázta lapunknak Molnár Norbert, a KKA igazgatója. – A bizottságoknak olyan döntést kell hozniuk, amelyet meg tudnak védeni, mögé tudnak állni. A döntések, a bizottságok tagjainak értékelései ugyanis teljesen nyilvánosak, megtalálhatóak az alap honlapján.” Sok kisebbség esetében nem lehetne betartani azt, hogy egyáltalán ne pályázhassanak a bizottságok tagjai. „Ha azt akarjuk, hogy a pályázatokról a leghozzáértőbb emberek döntsenek, akkor nem lehet kizárni teljesen az aktív szervezetek képviselőit a pályázásból” – állítja Molnár.
Magáról nem dönthet
Az összeférhetetlenségi szabályok csak azt tiltják meg, hogy a bizottsági tagok saját pályázataikat is értékeljék. „Minden bizottsági tagnak becsületbeli nyilatkozatban kell bejelentenie, hogy mely pályázatokban érintett személyesen, ezeket nem értékelheti, és amikor a bizottság dönt a támogatásukról, nem lehet a teremben” – magyarázta Molnár.
Szigorúbb ellenőrzés
Azt az igazgató is érzékeli, hogy a támogatások elosztása nem teljesen arányos. „Mi csak azt tudjuk ellenőrizni, hogy történt-e törvénysértés, vagy ítéltek-e oda olyan támogatást, amelynek célja nem felel meg az alap céljainak” – magyarázta Molnár. A KKA még egyetlen támogatási összeget sem fizetett ki, jelenleg is folyik a pályázatok ellenőrzése. „Az egyik legnagyobb pályázati összeget nem fizetjük majd ki teljes összegben – mondta az igazgató. – Amelyik pályázatra bejelentés érkezik, azt még szigorúbban ellenőrizzük majd.” (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.