Kivédenék a „froncális támadást”

Mintegy ötszáz középiskolás és egyetemista vonult ki tegnap a főváros utcáira, hogy megemlékezzen a tizenöt évvel ezelőtti eseményekről, illetve hangot adjon elégedetlenségének.

Úttörők 2004-benLőrincz Adrián felvételeJellemző mozzanata volt az eseménynek, hogy az eltelt másfél évtizedben bekövetkezett polarizálódás a diáktársadalmat sem kerülte el. Ennek szellemében a megemlékezés két helyszínen zajlott – a Hal téren, ahol a fiatal kereszténydemokraták idézték fel a „békeidőket”, miközben a diákok sztrájkbizottsága szervezte menet végighaladt a belváros utcáin, majd a kormánypalotával szembeni Szabadság téren állapodott meg.

A jobboldali politikai körökkel parolázó fiatalok „sportosabban” vették a megemlékezést; a Hal téren délután háromkor felsorakozott úttörők előbb meghallgatták az Internacionálét, majd körmenetre indultak, furamód épp az USA nagykövetségétől alig harminc méterre skandálva, hogy leszámolnak az imperialista nagyhatalommal, az amerikai kémekről nem is beszélve. A téren felállított sátorban közben különféle várólistákra iratkozhatott fel az ember; a kecsegtető ajánlatok közül nem hiányzott az Oltcit és a Wartburg sem, de pult alatt lehetett kapni banánt és magyar szalámit – akárcsak az átkosban. A hosszú bőrkabátba öltözött, alig észrevehető titkosrendőrök közben alig észrevehetően mindenkit megfigyeltek.

A Szlovákia felsőoktatási intézményeit látogató diákok mintegy nyolcvan százalékát tömörítő, pártonkívüliségét hangoztató sztrájkbizottság hívei – szokásukhoz híven – ismét érzékenyebb témához nyúltak, mégpedig az ingyenes oktatáshoz és művelődéshez való jog feszegetéséhez. Az oktatási tárca vezetőjének reformját nemes egyszerűséggel csak „deformnak” nevezve annak a véleményüknek is hangot adtak, hogy a miniszter ténykedése a vég kezdetét vetíti előre. „A művelődésért fizetni olyan, mintha a szexért kellene fizetnünk!” – hirdette az egyik transzparens, figyelmen kívül hagyva, hogy az utóbbi ingyenes voltát nem rögzíti az alkotmány – egyelőre.

A sztrájkbizottság egyik aktivistája megjegyezte: ha a parlament elfogadja a diákhitelekről szóló törvényt, mely a tandíj-kötelezettséget is taglalja, nagyobb megmozdulások januárban várhatók.

Martin Fronc miniszter a diákmegmozdulásokra reagálva kifejtette: elhibázottnak és morálisan elfogadhatatlannak tartja, hogy bárki önös érdekeit szem előtt tartva felhasználja és a tüntetésekkel kapcsolja össze a bársonyos forradalom emlékét. A tárcavezető egyébként a diáknap alkalmából tegnap Szent Gorazd-emléklapot adományozott 15 középiskolai tanulónak kimagasló teljesítményéért.

A bársonyos forradalom évfordulójának előestéjén a ’89-es események központi helyszínén, a Szlovák nemzeti felkelés terén ismert hazai és csehországi zenészek koncerttel emlékeztek meg november 17-éről. Mikuláš Dzurinda kormányfő a társadalmi, politikai és kulturális élet jeles képviselőivel tartott nem hivatalos találkozóján a szlovák történelem egyik legjelentősebb eseményének nevezte a ’89-es eseményeket. (la, rv)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?