Kitilthatják a bántalmazó családtagot

Pozsony |

<p>Negyvennyolc órára kitilthatja majd a rendőrség a lakásból azt a személyt, aki a vele egy háztartásban élőket bántalmazza. A rendőrségről szóló törvény módosító javaslata értelmében a családi erőszak áldozata ezalatt kérheti a bíróságtól az elkövető lakásból való kitiltását, és 48 órán belül döntést kell hozni a javaslat magalapozottságáról, vagyis a kitiltás meghosszabbításáról. A bíróság az eddigi 10 nap helyett hosszabb időre is elrendelheti a távolmaradást. Štefan Harabín igazságügyi miniszter szerint a bíróságoknak gyorsított eljárásban hétvégeken is dönteniük kell a családi erőszakkal kapcsolatos ügyekben, mivel a gyakorlat szerint az ilyen bűncselekmények leggyakrabban épp hétvégén történnek.</p>

„Harcolni akarok a családon belüli erőszak ellen. A törvénnyel az élethez való jogot a lakhatási jog fölé helyezzük“ - jelentette ki tegnapi sajtóértekezletén Robert Kaliňák belügyminiszter azzal a kiegészítéssel, hogy eddig az állam képtelen volt megvédeni a rendszeres kínzásnak kitett családokat. „Szándékunk szerint megerősödik az áldozat jogállása, egyszersmind arra is ügyelünk, hogy ne lehessen visszaélni ezzel a jogállással“ - tette hozzá Štefan Harabín. Abban az esetben, ha az elkövető a kitiltás alatt, illetve a bírósági döntés meghozataláig visszamegy a lakásba, a törvénymódosító javaslat szerint bűncselekményt követ el. A kitiltott személynek le kell adnia lakáskulcsát, arra azonban lehetősége lesz, hogy apróbb személyes holmikat magával vigyen, orvosságot, ruhaneműt, iratokat. Az eredeti javaslat szerint 10 nap lett volna az az idő, amelyre az elkövetőt a rendőrség kitilthatta volna a lakásból, a kormány szerint azonban ez visszaélésekre adott volna lehetőséget, ezért 48 órában határozták meg. „Ugyanis minden rendszerrel vissza lehet élni“ - mondta Harabín, aki szerint a rendőr köteles meggyőződni arról, hogy az erőszakról szóló bejelentés megalapozott-e, valóban történt-e bántalmazás. Ezt megteheti például a látható külsérelmi nyomok, a szomszédokkal vagy a polgármesterrel való beszélgetés alapján. A sértett felet a rendőrség tájékoztatja arról, mit tehet az adott helyzetben, hova fordulhat, milyen szervezetek segítségét kérheti. A családon belüli erőszakos bűncselekmények száma az utóbbi években nem nagy mértékben ugyan, de csökken, legalábbis a bejelentett esetek statisztikája alapján. 2005-ben 694 bántalmazás történt a családon belül, 2006-ban 609, tavaly 457. Az esetek túlnyomó részében, mintegy 86 százalékában a nő a sértett fél. A családon belüli erőszakért háromtó nyolc évig terjedő börtönbüntetés jár, természetesen halált okozó testi sértésnél súlyosabb a büntetés, s akkor is, ha két éven belül újabb, családon belüli erőszakot követ el a bántalmazó. A módosított jogszabály, ha a parlament jóváhagyja, december 15-én lép érvénybe. (sán)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?