Kisiskolák a szakadék szélén

Pozsony |

<p>Csökkenő diáklétszám, üres iskolapadok: vannak iskolák, amelyeket lehetetlennek tűnik megmenteni.</p>

Bár a pedagógusszövetség még nem készített átfogó elemzést arról, hogy az új beiratkozási adatok tükrében hány kisiskolát fenyeget a bezárás, az már most biztos, hogy az idei tanév végén több alsó tagozatos iskola végleg bezárja kapuit. Az utóbbi évekhez viszonyítva idén először fordult elő, hogy a magyar iskolába beíratott elsősök száma nem éri el a 3500-as lélektani határt. Az előzetes adatok alapján szeptemberben 3402-t kiselsős kezdi meg tanulmányait magyar iskolában. A minimális osztálylétszám miatt a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) őszi adatai alapján 29 alsó tagozatos alapiskolát fenyeget a bezárás, ezekben ugyanis a tanulók száma nem éri el a tizenkettőt. Bár a beiratkozás óta még nem készült újabb összegzés, nem kizárt, hogy a veszélyeztetett alsó tagozatos iskolák száma tovább nő.

A kormánykoalíció megállapodott abban, hogy a vegyesen lakott területeken található kisiskolákat nem zárják be. Peter Krajnák (Híd) oktatási államtitkár lapunknak megerősítette, céljuk, hogy minden kisiskolát megmentsenek. Krajňák szerint a koalíciós partnerek között egyezség született arról, hogy a közoktatási törvényt még a nyári szünidő előtt, gyorsított eljárásban módosítják. A vonatkozó jogszabályból törölnék a minimális osztálylétszámra vonatkozó passzust. A kisiskolák azonban valószínűleg még így sem lélegezhetnek fel, a finanszírozás kérdései egyelőre ugyanis tisztázatlanok. Több veszélyeztetett kisiskola helyzetén a mostani beiratkozás sem segített, sőt végleg megpecsételte sorsát. A 29 veszélyeztetett tanintézmény közül hét iskolába egyetlen elsőst sem írattak be, átlagosan 2-3 leendő kisdiákkal számolhatnak a sulik. Az általunk megszólít önkormányzatok tapasztalatai alapján idén két általános jelenség jellemzi az iskolai beiratkozásokat. Egyrészt nagyon sok településen hiányzik az utánpótlás, másrészt pedig sok szülő a helyi kisiskola helyett a környékbeli nagyobb iskolákat részesíti előnyben.

Óriási kérdés az is, hogy ha a parlament módosítja a közoktatási törvényt, az önkormányzatok meddig lesznek képesek hozzájárulni az iskolák fenntartásához. Információink szerint szeptemberben a Dunaszerdahelyi járásban a dercsikai és a csallóköznádasdi alapiskola sem nyitja meg kapuit.

A rétei alapiskolába most 5 tanuló jár, szeptemberben ugyanilyen létszámmal kezdik a tanévet. Metzner Zoltán polgármester lapunknak elmondta, hogy ha a törvény lehetővé teszi, akkor az önkormányzat mindenképpen szeretné megtartani az iskolát. Szerencsés helyzetben vannak, mert a magyar osztály a szlovák iskola épületében működik, utóbbiba 30 tanuló jár. Így gyakorlatilag nem jelent pluszköltséget a magyar osztály megtartása. „A demográfiai mutatók alapján ez a létszám még három évig tartható, de utána már nincs magyar gyerek az óvodában, ahová egyébként jelenleg 60 kicsi jár” – mondja Metzner Zoltán. Hozzátette: az utóbbi időben rengeteg szlovák család költözött a községbe.

Dercsikán bezárják

Végnapjait éli a dercsikai alsó tagozatos iskola, melyet júliusban biztosan bezárnak. Jelenleg hét tanuló jár ide, és bár idén egyetlen gyereket sem írattak be az iskolába, felszámolásának fő okát inkább a helyiek közötti ellentétekre lehet visszavezetni. „A helyzet annyira elmérgesedett, hogy a szülők szeptembertől más iskolákba akarják járatni a gyerekeket. Ráadásul három évig biztosan nem lesz utánpótlás az iskolában” – mondta lapunknak Matuška László polgármester. Állítja, ez nem új tendencia, az utóbbi három évben több szülő nem a helyi, hanem a környékbeli iskolák mellett döntött. Közben rendszeresen hozzájárultak az iskola működéséhez. Azt egyelőre nem tudja, hogy szeptembertől mit kezdenek majd az egyébként jó állapotban levő épülettel.

Van utánpótlás

Nagykeszin (Veľké Kosihy) készek mindent elkövetni azért, hogy megmaradjon az alsó tagozatos iskola, ahová egyébként most tíz gyerek jár, szeptemberben azonban a számuk kettővel emelkedik. „A működési költségek felét eddig is az önkormányzat állta, ez hozzávetőlegesen 12 ezer eurót jelent” – mondta Csóka Lajos polgármester. Nagykeszin nincs gond az utánpótlással sem: „Sok óvodásunk van, lassan nem tudjuk elhelyezni őket. Ha a szülők a jövőben a helyi iskola mellett döntenek, akkor nem lesz gond annak fenntartásával sem” – mondta a község első embere.

Nincs új elsős

Szeptemberben a csallóköznádasdi alapiskola sem nyitja meg kapuit. A jelenlegi hét diákból őszre három maradna, elsőst viszont egyet sem írattak be. „Ilyen létszámmal már képtelenek vagyunk fenntartani az iskolát, ráadásul a következő évek sem kecsegtetnek semmi jóval. Az iskola leépülése tíz évvel ezelőtt kezdődött el, egy rossz igazgatói döntés következtében a szülők 15 gyermeket írattak át a felbári iskolába, onnantól kezdve csak idő kérdése volt, hogy mikor jutunk el idáig” – magyarázza Bóna Zsuzsanna polgármester. Egyelőre az épület sorsa is bizonytalan. „Szeretnénk átalakítani a benne működő óvoda részére, de rendezetlenek az épület alatti telkek, ez pedig jelentősen megnehezíti a dolgot” – mondta Bóna Zsuzsanna.

Bizonytalan jövő

A csiliznyáradi alapiskolába szeptembertől 12 diák jár majd, Lukács József polgármester szerint a törvény módosításáig őket is a bezárás veszélye fenyegeti, bár az önkormányzat itt is egy emberként kiáll az iskola mellett. „Semmi gondunk nem lenne, ha a szülők a helyi, nem pedig a környékbeli iskolák mellett döntenének” – mutat rá a polgármester. A jövő számukra is bizonytalan, mert a következő két évben nem lesz utánpótlás a helyi iskolában.

A kulcs az óvoda

Nem jobb a helyzet Közép-Szlovákiában sem. Az óvári (Nagykürtösi járás) Szent Erzsébet Egyházi Alapiskolának jelenleg öt diákja van. Szeptemberben három elsősük lesz. Speciális helyzetben vannak, a költségek nagyobb részét az egyház állja, ugyanakkor az önkormányzat is hozzájárul a működésükhöz. „Ha megmarad a jelenlegi finanszírozási rendszer, akkor valószínűleg nem zár be a helyi iskola. Közel s távol ez az egyetlen egyházi alapiskola, a legközelebbi Ipolyságon működik. A legközelebbi állami iskola pedig 30 km-re, Ipolyvarbón található, nagy hátránya viszont, hogy körülményes az odautazás” – magyarázza Vízi József polgármester. Ugyanakkor hozzáteszi, hogy az iskola megmaradásának záloga az, hogy a szülők a helyi magyar óvodába íratják a gyerekeket. „Húsz kilométeres körzetben nálunk működik az egyetlen magyar óvoda. Tizennégy ovisunk hat településről érkezik” – mondta Vízi József.

Új szemlélet

Pozitív irányba mozdultak el az iskolai beíratások Szentes községben – állítja Liszkai Gusztáv. A polgármester szerint mindez a pedagógusváltásnak köszönhető: „Az új tantestület más szemszögből közelít a tanításhoz, több pozitív változás is végbement, és a szülők is jobban megbíznak az új gárdában. Minden helyi óvodást ide írattak be első osztályba” – mondta Liszkai Gusztáv. Most 11 tanuló jár a szentesi iskolába, ebből három ugyan elmegy, de most 8 kiselsőst írattak be a szülők. Sőt, egy másodikos kisdiák, aki más iskolában kezdte meg tanulmányait, itt folytatja a második osztályt. „Az önkormányzat egységes álláspontja, hogy mindenképpen fenntartjuk az iskolát, szerencsére a demográfiai mutatók is kedvezőek, 3-4 éven belül akár 20–25 diákunk lehet” – magyarázza a polgármester, hozzátéve, hogy egyre több fiatal költözik a településre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?