<p>Több olyan kisebbségi jogi célkitűzés szerepel a kormányprogramban, amelyek eddig a Smer ellenállásán buktak meg – ilyen a vasúti kétnyelvűség és a Kisebbségi Kulturális Alap létrehozása is. A kormány vállalta a kisebbségekről szóló oktatás támogatását is. </p>
Kisebbségek: pálfordulás a Smerben
Megoldja a vasúti táblák kérdését a kormány – ígéri a szerdán elfogadott programnyilatkozat. Néhány évvel ezelőtt civil aktivisták hívták fel rá a figyelmet, hogy bár Európa-szerte bevett gyakorlat, hogy a kisebbségek által lakott területeken a kisebbségek nyelvén is megjelölik a vasútállomásokat, Szlovákiában ez nem valósult meg. A kisebbségi nyelvhasználati törvény 2011-es módosítása során ugyan lehetővé vált a vasútállomások kisebbségi nyelvű megnevezése, ám a hatóságok arra hivatkoztak, a vasúti pályákról szóló törvény nincs összhangban ezzel a rendelkezéssel. A Híd képviselői ezt követően többször is próbálkoztak törvénymódosítással, ám a Smer soha nem támogatta a javaslatot.
KDSZ: nem elég
A kormányprogramba most bekerült egy mondat, mely szerint „a kormány összehangolja a vasúti pályákról szóló törvényt a kisebbséginyelvhasználati törvénnyel a vasútállomások és vasúti megállóhelyek megjelölése terén a nemzetiségileg vegyes területeken”. A változtatás által 144 vasútállomás és megállóhely kaphat magyar megjelölést, a Híd a korábbi törvénymódosítások beterjesztésekor 430 ezer euróra taksálta ennek költségét. A Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom, amely a vasúti kétnyelvűség ügyét évekkel ezelőtt a közfigyelem középpontjába állította, elégedetlen a kormányprogramban lefektetett tervvel.
Jöhet az Alap
A kormányprogram kijelenti, a kormány elkészíti a Kisebbségi Kulturális Alap törvénytervezetét. Ezt a törvénytervezetet a Híd 2015b-en már a parlament elé terjesztette, ám akkor második olvasatban elbukott. A Kisebbségi Kulturális Alap lényege, hogy az egyeskisebbségek szakmai szervezeteik által delegált bizottságokon keresztül döntenének a rendelkezésre álló kulturális támogatásokról. A Híd tervezete számol a kulturális támogatások összegének jelentős emelésével is. Tokár Géza szerint két fontos kérdés van az Alap kapcsán. „Az egyik, mennyire lesz hű a végső változat a Híd korábban kilátásba helyezett kezdeményezéséhez, a másik, hogy amennyiben az Alap létrejön, milyen jogkörök maradnak a kisebbségi kormánybiztosnál” – mondja Tokár. A Kerekasztal szóvivője hozzátette, fontos kérdés még, a nyelvhasználati kérdésekben ki fog eljárni, a Kerekasztal szerint egy önálló hivatalra lenne szükség.
Oktatás a kisebbségekről
A kormányprogram, amellett, hogy számol a kisebbségek által lakott területeken a kisiskolák megőrzésével és a nemzetiségi iskolák fejlesztésével, célul tűzte ki a kisebbségekről szóló oktatás támogatását is, a nacionalizmus és más szélsőségek megelőzése és az ellenük való harc jegyében. A második Ficokormány elutasította a magyar történelemtanárok arra irányuló törekvését, hogy a magyar tannyelvű iskolákban a történelemoktatásban a nemzeti történelmet is figyelembe vevő tantervet használhassanak. A Történelemtanárok Társulása 2015 márciusában levélben fordult az oktatási minisztériumhoz, hogy az jóváhagyja az általuk kidolgozott programot, ezt azonban a Juraj Draxler (Smer-jelölt) vezette minisztérium elvetette. „Véleményem szerint érdekes távlatokat nyithat meg, ha ezt megvalósítják – mondta Tokár Géza. – Korábban az ehhez hasonló kezdeményezések sorra megbuktak az oktatási minisztérium ellenállásán. Ha ezt sikerülne érvényesíteni, az remek lenne, de egyelőre erről is csak egy általános kijelentés szintjén hallhattunk.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.