Rózsafüzérrel tiltakoztak a nők elleni erőszakot felszámolni célzó egyezmény ellen.
Kiforgatott egyezmény a kampányhajrában
Az Isztambuli Egyezmény ellen tüntetett pár száz ember tegnap Pozsony belvárosában. Az eseményen több párt is képviseltette magát.
Imádsággal összekötött megmozdulást tartottak tegnap a kormányhivatal előtt. A pár száz részvevő a „megfelelő családért” imádkozott, a szervezők célja az volt, hogy az Isztambuli Egyezmény rizikóira hívja fel a figyelmet. A Szlovák Egyezmény a Családért (Slovenský dohovor za rodinu) tagja, Pavol Vilček a TASR hírügynökségnek úgy nyilatkozott, szerinte az Isztambuli Egyezményben el van bújtatva a genderideológia, és úgy gondolja, hogy ahelyett, hogy segítené a bántalmazott nőket, akadályozza ezt. A megmozduláson meghallgatták a szélsőséges nézeteket terjesztő Marián Kuffa katolikus papot, akinek a megyés püspök, elmondása alapján, megtiltotta, hogy személyesen részt vegyen az eseményen. A szervezet azt szeretné, ha az ország írásban értesítené az Európa Tanácsot, hogy Szlovákia nem válik a szerződés partnerévé, szerintük a genderideológia „isten-, tudomány- és természetellenes”.
Jó tudni
Miről szól az Isztambuli Egyezmény?
- Az Európa Tanács által megalkotott nemzetközi egyezmény a nők elleni és a családon belüli erőszakkal szemben.
- Célja az erőszak megelőzése, az áldozatok védelme és az elkövetők büntetlenségének megszüntetése.
- Szlovákia 2011-ben, Magyarország pedig 2014-ben írta alá.
- Az egyezmény teljes szövegét ITT olvashatja el.
Mi az a gender?
- A társadalmi nem vagy gender olyan tanult (nem biológiai) tulajdonságok, szerepek, viselkedésmódok halmaza, amelyet a társadalom elvár az egyéntől biológiai neme alapján. Amíg a biológiai nem testileg meghatározott, a társadalmi nemet az adott kultúra és társadalom hozza létre (társadalmilag konstruált), és ezért jellege különbözhet az egyes országokban, illetve egyazon társadalomban is változhat az idők folyamán.
A tüntetésen részt vett több pártelnök, valamint szimpatizánsaik. Ott volt Marian Kotleba, a szélsőséges Mi Szlovákiánk Néppárt vezetője, Andrej Danko, az SNS elnöke, valamint Štefan Harabin, a Vlasť vezetője.
A résztvevők a pozsonyi Szabadság térről a tüntetés végén átvonultak a Hodža térre, az elnöki palota elé.
Az Isztambuli Egyezmény ellen két határozatot is elfogadott a parlament, erre reagálva Zuzana Čaputová államfő elmondta, a szerződés tartalmáról nem tárgyalt a parlament, ezért azt javasolta, a kormány az ügyben forduljon az Alkotmánybírósághoz.
A Smer és az SNS indítványozta rendkívüli parlamenti ülésen azonban napirendre veszik az Isztambuli Egyezmény tartalmának megtárgyalását is.
(TASR, DenníkN)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.