Ki hogyan szavaz(na)

Magyarországon már kikristályosodott, hogy ki hogyan fog szavazni a vasárnapi népszavazáson a kettős állampolgárságról. A kormánypártok, vagyis a Magyar Szocialista Párt (MSZP) és a Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) nemre buzdítja választóit.

Magyarországon már kikristályosodott, hogy ki hogyan fog szavazni a vasárnapi népszavazáson a kettős állampolgárságról. A kormánypártok, vagyis a Magyar Szocialista Párt (MSZP) és a Szabad Demokraták Szövetsége (SZDSZ) nemre buzdítja választóit. Azzal érvelnek, hogy a szülőföldön maradás szerepelt eddig minden magyar felelős kormány programjában, ám a kettős állampolgárság megindítaná a Magyarországra vándorlást, ami által kiürülne a Kárpát-medence. Következő érvük, hogy a tömeges bevándorlás súlyosan érintené a magyar államkaszszát is, hiszen milliárdokat kellene kifizetni a határon túlról letelepedők szociális ellátására. Az MSZP társadalompolitikai tagozata azonban arra szólította fel a pártot és a kormányt, hogy hagyjon fel a negatív kampánnyal, inkább igenre buzdítsa a választókat.

A magyar ellenzéki pártok teljes mellszélességgel kiállnak a Magyarok Világszövetsége által kezdeményezett népszavazás mellett. A Fidesz és a Magyar Demokrata Fórum (MDF) is igenre buzdít. Állítják, nem lesz tömeges Magyarországra település, a költségvetést pedig egyáltalán nem terhelné meg az a néhány áttelepülő. Sőt, bővülne Magyarország gazdasági tere, s az áttelepülők is hozzájárulnának az ország felvirágoztatásához.

Minden határon túli magyar párt szerint is igennel kell szavazniuk a magyar állampolgároknak. Szerintük sem lesz nagy népvándorlás, s ők sem szeretnék, ha elveszítenék választóikat. Jakab Sándor, a horvátországi magyarok egyik képviselője úgy fogalmazott: „Megnyugtatok mindenkit, nem akarok Magyarországra költözni, mert odahaza jobb ízű a hal és nem mérgezett a paprika.” A határon túli magyar pártok állítják: arculcsapása lenne a kisebbségi magyaroknak, ha az anyaország egy flegmatikus nemmel lemondana róluk.

Habsburg Ottó, a Páneurópai Unió elnöke úgy gondolja, inkább azt kell elérni, hogy minden Magyarországgal szomszédos ország az Európai Unió tagja legyen, s így okafogyottá tenni a népszavazás során feltett kérdést. – Európa már választ adott erre a kérdésre – fogalmazott Habsburg Ottó.

Hogy mi lesz a voksolás végeredménye, nehéz megjósolni. Az biztos, hogy nem kerültek nyilvánosságra közvélemény-kutatási adatok a referendum előtt. A magyar kormány képviselői csak annyit mondtak, a voksolás után megtekinthetőek. Ez valószínűleg azt jelenti, számukra kedvezőtlenül, vagyis valószínűleg a kettős állampolgárság megszavazásával végződhet a történet. Információink szerint is készültek felmérések, amelyek szerint érvényes lesz a népszavazás, s inkább azok mennek el voksolni, akik megadnák a magyar állampolgárságot a határon túliaknak is.

Az érvényességhez Magyarországon nem kell a szavazók felének voksolni, elég, ha az igen vagy a nem az összes választásra jogosult 25-ánál többségbe kerül. Az is elképzelhető, hogy az egyszerre tartandó két népszavazás közül az állampolgárságról szóló érvénytelen, a kórház-privatizációról szóló érvényes lesz. Vagy fordítva. (mono)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?