Ma már egyre több álláshirdetést láthatunk az újságokban, melyben kézzel írt önéletrajzot kérnek a pályázóktól, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy grafológiai vizsgálatnak vetik alá. Természetesen ezen vizsgálatok nagyon sokrétűek lehetnek a munkakör milyenségétől és a betöltendő pozíció nagyságától függően.
Kézzel írt önéletrajz
HOGYAN KEZDJÜK EL?
Ma már rengeteg tanácsadó könyv és tréning ad segítséget ahhoz, hogy milyen adatokat, milyen sorrendben tartalmazzon egy önéletrajz. Az alábbiakban a „másik oldalról” szeretnénk segítséget nyújtani – az íráselemzés szemszögéből.
Először el kell gondolkodni azon, hogy miképp megyünk el egy személyes interjúra. Feltételezhetően megmosakszunk, megfésülködünk, szépen felöltözünk – tehát rákészülünk. És most ne nevessenek: önéletrajz írásához se fogjunk neki pizsamában, fáradtan, pár óra alvás után, esetleg másnaposan. Nem azt mondom, hogy színházi öltözékbe bújjunk, de adjuk meg a módját. Teljesen más „én-érzet” és fizikai-pszichés állapot fog nyomot hagyni azon a papíron. Nem elhanyagolható a nyugodt körülmények megteremtése, hogy lehetőség szerint kiszűrjük a külső és belső zavaró tényezőket. Várjuk meg, amíg egyedül és zavarmentesen nekiállhatunk a „műnek”. És, ha egyszer már elkezdtük, akkor csináljuk is végig; ne ugráljuk fel a telefonhoz, ne együnk és igyunk közben. Fókuszáljunk az írásra.
Használjunk jó minőségű papírt és tollat, soha ne kockás, illetve vonalas papírt, vagy papírfecnit vegyünk igénybe. Ne folyatós tollal, ne filctollal és ne ceruzával írjunk önéletrajzot. A ceruza kiradírozható, tehát szimbolikusan „nem vállalom fel teljesen amit írtam”, a filctoll – szintén szimbolikusan – „elkeni” a dolgokat, nem mindig kivehető a vonal, tehát nem a legtökéletesebb választás. Ne használjunk sorvezetőt, mert az valamilyen fokon önállótlan, irányításra szoruló embert mutathat. Mellőzzük a fénymásolatot, még ha strapás is egyszerre több példányban leírni, de mi is egyediek vagyunk, senki sem másolható, ezért ne sajnáljuk rá az energiát.
Hagyjunk arányos margókat, törekedjünk az esztétikus írásképre, lehetőleg ne nyomtatott betűvel írjuk végig a levelet, és ne rajzoljunk karikát a pont helyére.
Amit még fontos megemlíteni, az az aláírásunk. Az aláírás teljes személyiségünket képviseli, mellyel elhelyezzük magunkat a világban, hitelesítünk és felelősséget vállalunk. Ne kreáljunk erre az alkalomra eredetieskedő aláírást, hanem használjuk a megszokott, természetes és lehetőleg olvasható aláírásunkat.
Összefoglalva, tehát alapvető szempont, hogy ne akarjunk másnak mutatkozni, mint amilyenek vagyunk. Ne írjunk mesterkélten és a tőlünk nem megszokott módon, hiszen a nem természetes viselkedés jelei kivetülnek a leírt produktumban is. Minden esetben önmagunk megismerése és vállalása a célravezető, hiszen, ha valaki nem vállalja az írását, és ezen keresztül saját magát sem, akkor ez feltétlenül negatívan befolyásolja a róla alkotott képet. (s.a.)
Ha kíváncsiak arra, hogy mit lát kézírásukból a grafológus, akkor ragadjanak tollat és írjanak nekünk. Minden héten kisorsolunk egy kézírást és közreadjuk a rövid elemzés eredményét. Amennyiben konkrét kérdése van, akkor kérjük fogalmazza meg, ha pedig csak kíváncsiság, illetve önismeret vezérli, akkor ezt is írja le. Várjuk leveleiket!
Leveleiket az alábbi címre küldjék: Új Szó, Grafológia, Námestie SNP 30, 814 64 Bratislava 1
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.