A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a női alkalmazottak férfi kollégáik bérének átlagban 71,7%-át viszik haza havonta. Mintegy 17%-kal kevesebbet keres egy átlagos női munkavállaló, mint a nemzetgazdaságban kifizetett átlagbér.
Kevesebbet keresnek
Bár a Központi Statisztikai Hivatal elsősorban a nemek viszonylatában megfigyelhető bérollót vizsgálta, a bér- és keresetkülönbségek nagyságát mérte fel, az adatokból következtetni lehet a női és férfi munkavállalók arányára is szakterületenként. A hivatal tehát a horizontális mellett vertikális, foglalkozási elkülönülést is tapasztalt. Az egészségügyben, az oktatásban, a szociális szolgáltatások terén: gyermekotthonokban, átmeneti gondozóházakban, étkeztetésben, családvédelemben, a pénzügyben, illetve a biztosítási szektorban jóval magasabb a női alkalmazottak aránya ellentétben más szakterületeken. A villamosenergia-termelésben, a gázelőállításban, a vízgazdálkodásban, az ásványi nyersanyagok kitermelésében pedig éppen fordítva, értelemszerűen a fizikai erő igénye miatt, főként férfiak dolgoznak. A nemek szerinti szegregáció a felsoroltakon kívül leginkább az adminisztratív munkakörben, a kereskedelemben és a szolgáltatások terén dolgozók körében mutatkozik meg. Az utóbbi szakterületekhez tartozó foglalkozási ágakban többnyire hölgyek tevékenykednek. A szakmunkások, a műszaki dolgozók, a magas beosztású vezetők és a törvényalkotók többsége férfi. A tény, hogy a döntéshozók körében alacsony a női foglalkoztatottak aránya, illetve, hogy még az úgynevezett elnőiesedett vagy eleve nőies pályákon – az oktatásban 24, az egészségügyben 16,3%-kal – is kevesebbet keresnek a nők, mint a férfiak, az üvegmennyezet-jelenségre utal. Üvegmennyezet-hatásnak azt nevezik, amikor a nők egy bizonyos szint után már nem tudnak előrelépni.
Figyelemre méltó, hogy míg a pénzügyben és a biztosítási szektorban a legmagasabb a nők aránya, mintegy 66,8%-os a férfiakhoz képest, az említett területeken dolgozó nők fizetése csak 63%-a a férfi munkatársaik fizetésének. (ervé, osf)
A magasabb végzettség hátrány a nőknek
Pozsony. „A nők még mindig hátrányos helyzetben vannak a szlovákiai munkaerőpiacon, például a férfiaknál jóval ritkábban kerülnek vezető funkcióba – állítja Magdaléna Piscová, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) szociológiai intézetének munkatársa. Ez a különbség szerinte azért is indokolatlan, mert végzettség tekintetében közel azonos helyzetben vannak. „Az 1998/99-es tanévben már kiegyenlítődött a férfiak és nők aránya az egyetemi hallgatók körében, azóta pedig a mérleg nyelve a nők felé billen – tájékoztatott a szociológus. – Úgy tűnik azonban, hogy a magasabb végzettség inkább hátrány a nőknek.” A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a nők átlagbére mintegy 25 százalékkal alacsonyabb, mint a férfiaké, ez részben annak köszönhető, hogy a legtöbben a rosszul fizetett ágazatokban, egészségügyben, közoktatatásban vagy a szociális szférában dolgoznak, de az iparban is az alacsonyabb bért biztosító vállalatoknál – például textilgyárakban – dolgoznak.(lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.