<p>Idén a korábbi évekhez képest jóval kevesebbet költhet tankönyvekre és munkafüzetekre az oktatási minisztérium. Az új tankönyvek elosztása már megkezdődött, de csak augusztusban derül ki, melyekből lesz hiány az iskolákban.</p>
Kevés a pénz, ősszel tankönyvhiány lehet
Az iskolák már beszedik, leltározzák a tankönyveket. Több iskola még egyáltalán nem vagy csak minimális számú könyvet kapott a következő tanévre. Az oktatási minisztérium májusban 65 különböző tankönyvet – jobbára azok újabb kiadását –, valamint munkafüzeteket vásárolt a regionális iskolahálózat részére. Ebből 26 könyvet, illetve munkafüzetet a magyar iskoláknak. Eddig közel 2,2 millió eurót költött rájuk a tárca. A tankönyvkönyv elektronikus változatának jogdíját is sikerült megszerezni, így a digitális tankönyvek szeptembertől elérhetők lesznek a tárca honlapján. Ivana Skokanová, a tárca szóvivője szerint prioritást élveznek az alapiskolák első évfolyamai, továbbá a speciális iskolák, a szakközépiskolák és a nemzetiségi iskolák. „Jelenleg a tankönyvvásárlás befejezéséhez közeledünk, a könyvek, munkafüzetek elosztása már elkezdődött” – közölte Skokanová.
Hiányoznak az új könyvek
Kovács Éva, a rimaszombati Tompa Mihály Alapiskola alsó tagozatos pedagógusa lapunknak elmondta, hogy eddig csak a 3. osztály matematika munkafüzeteit kapták meg. „A 2017/2018-as tanévre még egyetlen tankönyvet sem kaptunk, nem jött meg az elsősök könyvcsomagja sem, melyből egyetlen darabunk sincs, hiszen ők megtartják a tankönyveket” – magyarázta Kovács Éva. Raktáron ugyan van némi készletük, de azok régi kiadások, a reform miatt ősszel a harmadik osztályosok számára már új könyvekre lenne szükség. „Az a tapasztalatom, hogy augusztusban a tankönyvek többsége megjön, de a biztonság kedvéért óvatosabban selejtezünk. Eddig az elsősök rendre megkapták a tankönyvcsomagot, viszont idén a negyedik évfolyamban több tantárgy munkafüzete hiányzott” – zárta a tanítónő.
A tárca sürgeti
Értesüléseink szerint több magyar alapiskolában hiányoznak a szlovák tankönyvek a 2. osztályosoknak. „Több forrásból tudunk a problémáról. Az első részből 1600, a 2.-ból 1700 darabot rendeltek az iskolák, ennyit már érdemes kiadni. Ha sikerül anyagi forrást találnunk, ezek a könyvek elsőbbséget fognak élvezni. Már kérvényeztük, hogy a kiadó sürgősséggel iktassa be a kiadási tervébe. Ugyanakkor nyíltan el kell mondanunk azt is, hogy a regionális iskolahálózat tankönyvigényének csupán a 27%-át tudjuk teljesíteni. Az idei évre rendelkezésre álló pénzből mindössze ennyi tankönyvet tudunk megvásárolni” – magyarázta Peter Krajňák (Híd) oktatási államtitkár. Hozzátette, a tárca eddig évente átlag 5–6 millió eurót fordított erre a célra, idén eddig csak 2,2 millió jutott tankönyvekre és munkafüzetekre. Ahhoz azonban, hogy az iskolák igényeit maradéktalanul teljesíteni tudják, mintegy 14 millió euróra lenne szükség. A tárca szeretné a tankönyvekre szánt forrásokat megduplázni. Az emelt összeget a 2018-as évre vonatkozó költségvetés összeállításakor szeretnék kiharcolni az ágazatnak.
Szakkönyvek nincsenek
A szakiskolák még rosszabb helyzetben vannak. Több szakirányra érvényes, hogy évek óta nem tudnak aktuális tankönyvet beszerezni. Vagy nagyon régi tankönyvekből, vagy a pedagógusok jegyzeteiből tanulnak a diákok. Információink szerint legnagyobb hiány az olyan szaktankönyvekből van, melyeket országszerte csak 2–4 tanintézményben használnak, ilyenek például az üveggyártást és a szövést oktató iskolák szaktankönyvei. „Arra fogunk törekedni, hogy az új tankönyvek jogdíjai nyitottak legyenek, felkerülnének egy központi tárhelyre, ahol elektronikus formában hozzáférhetnének a diákok és a pedagógusok” – magyarázta Peter Krajňák. Hozzátette, ez kimondottan az olyan szaktankönyvekre vonatkozna, melyekből 100–150 darabra van igény. A kis tételben kiadott tankönyvek ára akár ötszöröse is lehet a nagy tételben kiadott könyvekéhez viszonyítva.
Problémás kiadás
Peter Krajňák szerint az új tankönyvek kiadása évek óta óriási gondot okoz. „Jelenleg 13 új tankönyv vár kiadásra, és a minisztérium képtelen megoldást találni a közbeszerzési eljárások során fellépő nehézségekre. A konkurens cégek minduntalan kifogást emelnek a közbeszerzési eljárásban, és ezzel gyakorlatilag leállítják a folyamatot” – magyarázta az államtitkár. Krajňák abban bízik, hogy a közbeszerzési törvény módosító javaslatának kidolgozásakor – melyre várhatóan ősszel kerül sor – ezt a jelenséget is sikerül orvosolni.
„Tudatosítjuk azt is, hogy a nemzetiségi szakiskolákban is gondok vannak, ki kell dolgoznunk egy kiadási tervet, amely alapján fokozatosan lecserélődhetnek a hibás, illetve problémás tankönyvek, és pótolhatjuk az évek óta hiányzókat” – mondta Krajňák.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.