<p>Átgondolatlan, pontatlan, likvidáló hatású. Kereskedők és élelmiszer-ipari szakértők szerint az iskolabüféket megregulázó törvény semmit sem old meg, ám munkahelyek megszűnését vonhatja maga után.</p>
Kétezer munkahely szűnhet meg a „büfétörvény” miatt
Az iskolai büfék tulajdonosai országszerte állítják, hogy a közoktatási törvény módosítása, melynek értelmében tilos lesz az egészségtelennek minősített élelmiszerek – például édesített italok, gyorséttermi ételek – árusítása az iskolákban, értelmetlen, s nem hozza meg a kívánt eredményt. A diákok ugyanis az iskolai büfében betiltott élelmiszereket a környező boltokban is megvehetik. A büfék többsége ráadásul minden bizonnyal bezár, a törvény miatt ugyanis januártól a jelenleg árusított termékek túlnyomó többségét tilos lesz árulni.
„Zelovoc” lesz az iskolabüféből?
A jogszabály szerint elvileg csak egyszerű ásványvizet, zöldséget és gyümölcsöt lehet majd árusítani, a büfékben viszont a különböző szendvicsek, édességek és édesített italok iránt van a legnagyobb érdeklődés. A közkedvelt hotdogok, palacsinták vagy melegszendvicsek árusítása is tilos lesz, mivel ezek is gyorséttermi ételnek számítanak.
A Renáta Zmajkovičová (Smer) által kidolgozott törvénytervezet heves vitát váltott ki, a legélesebben a Szlovák Élelmiszer-ipari Kamara (PKS) bírálta. Főleg azt a szigorú, s a kamara szerint értelmetlen szabályozást, mely szerint az iskolai büfékben csupán olyan élelmiszereket lehet árulni, melynek sótartalma nem haladja meg a 100g/1,5g arányt. „Kenyerek, kiflik, sajtok vagy egyéb tejtermékek sem teljesítik ezt a normát” – állítja a kamara.
Jarmila Halgašová, a PKS elnöke ráadásul arra is figyelmeztetett, hogy a törvény megfogalmazása rendkívül pontatlan, az egyes szabályozásoknak többféle olvasata is lehet. Például eredetileg a jogszabály tiltotta az édesített ásványvizek és kólatartalmú italok árusítását, eszerint tehát Fantát vagy Sprite-ot lehetett volna árulni, mert ezek az italok nem tartoznak az említett kategóriába. Aztán egy elfogadott módosítás szerint tilos lett az összes „ízesített és édesített innivaló”. Halgašová szerint ez a változás is értelmetlen, hiszen úgy is lehet értelmezni, hogy a tiltás csak azokra az italokra vonatkozik, amelyeket cukorral és egyben mesterséges édesítővel édesítettek. Az édesített ásványvízben viszont nincs cukor, csak mesterséges édesítőszer, így ennek árusítása elvileg nem tiltott.
Kétezer munkahely szűnhet meg
A szakértők azt sem értik, miért kell a péktermékek minimum harmadának gyümölcsöt vagy tejterméket tartalmazniuk. Például a croissant-ok vagy mákos bejglik egyrészt teljesítik a sótartalomra vonatkozó szigorú előírást, de mivel nem tartalmaznak gyümölcsöt vagy tejalapú összetevőt, árusításuk tilos lesz. Mivel a mák sem számít gyümölcsnek, mákos kalácsokat sem lehet majd januártól kínálni az iskolai büfékben.
Vojtech Gottschall, a cukrászcéh képviselője szerint a gyümölcsökre vagy tejtermékekre vonatkozó normát egyedül a lekváros vagy túrós péktermékek teljesítenék, de mivel ezek túl édesek, magasabb a cukortartalmuk az engedélyezettnél, árusításuk januártól szintén tilos lesz.
A Munkáltatók Országos Uniója (RÚZ) tegnap felmérte, hogy a széles körű tiltás miatt január után több száz iskolai büfé megszűnik, s becslések szerint körülbelül 2000 ember marad állás nélkül. A büfék bezárását ráadásul az iskolák költségvetése is megérzi, mivel elesnek az eladóhelyért fizetett bérleti díjtól.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.