<p>Kizárólag azokat érinti a digitális műsorszórásra való átállás, akik (pl. bérházban) közös antenna vagy klasszikus szobaantenna segítségével veszik a tévéadást. Ez körülbelül 675 ezer háztartást érint. Közülük több ezer már ezen a héten tévéműsor nélkül maradhat, mivel a digitális műsorsugárzást biztosító Towercom cég ezen a héten megkezdte az analóg műsor kikapcsolását.</p>
Készítsék fel televíziójukat az átállásra
Bekapcsolták a tévéjüket, és a közszolgálati STV vagy a Markíza adása helyett már csak súgást hallanak? Minden bizonnyal nem a tévékészülékükben van a hiba, hanem a régiójukban egyszerűen megszűnt az elmúlt évtizedekben megszokott analóg műsor. A Towercom fokozatosan állítja át az egyes adókat a digitális műsor terjesztésére. Márciusban például a párkányi, a komáromi, az érsekújvári, a lévai, a losonci és a rozsnyói körzetet érinti az átállás.
Mint ahogy arról többször is tájékoztattunk, akiknek közös antennájuk vagy szobaantennájuk van, innentől kezdve speciális eszközre, úgynevezett set-top boxra lesz szükségük, amely alkalmas a digitális műsor fogadására. Megoldás lehet olyan tévékészülék vásárlása, amely már eleve tartalmazza ezt a berendezést – az elmúlt egy évben piacra dobott modellek szinte mindegyikének alaptartozéka az eszköz.
Még azoknak is gondjuk lehet az adással, akiknek megvan a szükséges műszaki berendezésük a digitális műsor fogadására. A Towercomnak ugyanis legalább egy hétig eltart, míg analógról digitálisra állítja át az adókat. Michal Šuran, a társaság szóvivője elmondta: a vonatkozó jogszabály értelmében ugyan 14 napjuk van az átállásra, de mindent elkövetnek annak érdekében, hogy ez az idő a lehető legrövidebb legyen.
Azt sem árt tudni, hogy ha egy háztartásban több tévékészülék van, mindegyikhez szükségük lesz set-top boxra – hacsak nem olyan tévékészülékekről van szó, amelyek tartalmazzák ezt a berendezést. Tény, hogy egy set-top boxot is ráköthetnek több tévére, ilyenkor azonban minden készüléken csak ugyanazt a műsort tudnák nézni.
„Egy 60 lakásos panelházban élünk, közös antennával vesszük az adást. Ha az antennával nem tudjuk fogadni a műsort, kötelesek kicserélni? Ha nem, akkor kinek kell mindezt kifizetnie? Az összes lakónak vagy csak annak a tíznek, akinek nincs pénze saját antennára?” – kérdezte tegnap egy olvasónk.
A közös antennák cseréjét, ugyanúgy, mint például a hőszigetelést, a vízvezetékcserét vagy más javítási munkákat a lakóház tartalékalapjából (úgynevezett GO-fond) kell fizetni. Az állam ehhez a cseréhez nem járul hozzá. Ugyanúgy, mint például a hőszigetelés kérdésében, a közös antennarendszer cseréjéről is a ház lakóinak kell megegyezniük – az esetek többségében az összes lakó több mint felének a jóváhagyására van szükség. Ha nem születik egyezség, a háztartásoknak önállóan kell megoldaniuk, hogy tévéadáshoz jussanak.
Magyarán: egyetlen törvény sem szabályozza, hogyan, mikor és ki cseréli ki a közös antennákat a digitalizáció miatt. A cserét így a lakóknak kell elintézniük. A Towercom társaság saját honlapján azt ajánlja, hogy a háztartások külön-külön oldják meg a digitális adás fogadását – ez ugyanis végeredményben kevésbé költséges.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.