Késve érkezik az egészségügyi minisztérium új vezetője

palkovicjon
Pozsony |

Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter távozásával egyre súlyosabb gondok merülnek fel szaktárcánál, Michal Palkovič, akit Eduard Heger (Demokraták) ügyvezető kormányfő a tárca vezetésével bízott meg, azonban egy hétig még biztosan nem oldja meg a kialakult válságot. A dél-szlovákiai kórházaknak nem kedvez a felújításokra szánt uniós források szétosztása, ezért a Szövetség politikusai felszólították Hegert, értékeljék át a pályázatok elbírálási módját.

Lengvarský múlt héten mondott le a miniszteri posztról, Zuzana Čaputová államfő Eduard Hegert bízta meg a tárca irányításával, aki leszögezte, ha nem ügyvezető kormány irányítaná az országot, Palkovič lenne az új egészségügyi miniszter. A kormány jóváhagyta Palkovič kinevezését, aki március 14-től Róbert Babuľa államtitkár helyére érkezik. Heger szerint a valódi funkciója azonban meghaladja az államtitkári szerepkört, s a helyreállítási terv megmentését szorgalmazó válságkezelést irányítja majd. Hiába „ég a ház”, a konkrét intézkedésekre egy hétig még biztosan várni kell, a kormány által kinevezett államtitkár ugyanis március közepén tér haza mexikói útjáról. A tét az uniós helyreállítási alapból származó több száz millió eurós támogatás, mely hosszú évtizedekre meghatározhatja az egészségügyi ellátási rendszer fejlődését Szlovákiában.

Búcsúajándék

Lengvarský sorsát valószínűleg a kórházfelújításokra szánt beruházások ügyében kialakult késés pecsételte meg, a kormányhivatalhoz tartozó Nemzeti Implementációs és Koordinációs Hatóság (NIKA) ugyanis arra figyelmeztetett, csúszások vannak a határidők teljesítésében. A kórházak felújítására igényelhető 5 millió eurót meghaladó pályázatok kiértékelését végül meglepő módon múlt héten csütörtökön Lengvarský utasítására nyilvánosságra hozták, Heger azonban bírálta ezt a lépést, és arról beszélt, a válságkezelő csapat megvizsgálja a szaktárca döntését. „Eduard Hegertől és az új államtitkártól, Michal Palkovičtól elvárom, hogy felülvizsgálják a projektek kiértékelését és a sikeres pályázók vitatott listáját. Elég volt a diszkriminációból. A betegség nem földrajzi szélesség vagy nemzetiség alapján választ áldozatot. Ha az északi és a déli régiókban ugyanazok a kötelességeink, legyenek ugyanolyan jogaink is – beleértve a minőségi egészségügyi ellátáshoz való jogot is” – reagált Sólymos László, a Szövetség Országos Tanácsának elnöke.

Győzött a politika

A dél-szlovákiai egészségügyi intézmények közül a rimaszombati kórház 70 millió eurós támogatást igényelt az új pavilon felépítésére, a pályázat azonban nem járt sikerrel. Juhász Péter, Besztercebánya megye egészségügyért felelős alelnöke és Cziprusz Zoltán megyei képviselő közös sajtótájékoztatón élesen bírálták a leköszönő miniszter utolsó pillanatos rendelkezését. Cziprusz arról beszélt, a dél-szlovákiai kórházak kimaradtak a támogatásból, aminek egyrészt az az oka, hogy a parlamentben nincs magyar képviselet, a másik oldalon pedig a Penta és az AGEL csatájára szűkült a kérdés, amiből végül a Penta befektetési csoport jött ki vesztesként. „Az áldozatok egyike mi vagyunk, a rimaszombati új pavilon, amit elfogadhatatlannak tartunk. Felszólítjuk az egészségügyi minisztert, értékelje át a döntést” – jelentette ki. Juhász szintén arról beszélt, hogy „abszolút elfogadhatatlan a helyzet”, a szakmai szempontok helyett szerinte politikailag motivált döntések születtek. „Ráadásul egy olyan régióban, ahol magas a munkanélküliség és nehéz a szociális helyzet” – tette hozzá.

Juhász lapunk érdeklődésére elárulta, a kórház egyelőre nem kapott hivatalos tájékoztatást a szaktárcától a pályázattal kapcsolatban. „A pályázatot tavaly év végén adtuk le, minden adminisztratív követelménynek eleget téve, a meglévő fel nem épített B pavilon lebontásával, az építkezési és a folyamat elindításához szükséges különböző engedélyekkel együtt” – mondta azzal, a teljes tervdokumentáció ki van dolgozva. „Szlovákiában nagyon kevés olyan pályázó van, aki 2026 közepéig reálisan meg tudja valósítani a felújítást… Az a tragédia, hogy azokat a pályázókat ejtették ki, akik időben fel tudnák használni ezt a pénzt, helyette viszont megpróbálják oda tolni, ahol vagy sikerül kimeríteni a támogatást, vagy nem” – tette hozzá. Juhász szerint az egészségügyi minisztériumban uralkodó káosz fokozódik, a beruházási támogatás kapcsán megjegyezte, nem tájékoztatták a kórházakat arról, milyen konkrét tényezők alapján bírálják el a pályázatokat. Az egészségügyi szakértő kiemelte, elsősorban a szakmai kritériumokat kellene szem előtt tartani, és a fejlesztésre szánt pénznek arányosan kell megoszlani a régiók között. „A nagy állami kórházaknak és a közepes méretű kórházaknak – melyek nem az itt élő emberek jóvoltából kerültek magánkézbe – egyaránt jutni kellene belőle. Nem büntethetjük az alapján a régiót, hogy AGEL vagy Penta kezében van-e a kórház” – véli Juhász, majd emlékeztetett, Rimaszombat 100 kilométerre van Besztercebányától, ahol a legközelebbi magasabb besorolású kórház található.

Égető roblémák

Az egészségügyi rendszer állapotát Juraj Droba és Ondrej Lunter megyefőnök egyaránt kritikával illette. „A helyzet tényleg rossz, az egészségügy az összeomlás szélén áll. Nem működik a kommunikáció, nem működnek a folyamatok. Az önkormányzatoknak és az embereknek tett ígéretek a szavak szintjén maradnak” – hangsúlyozta Droba. A politikusokat elsősorban a Rázsochyi Egyetemi Kórház megépítése aggasztja, a szakértők szerint ugyanis jelentős a késés, és bizonytalan az új egyetemi kórház jövője. Lunter felszólította Hegert, tegyék közzé, mikor dől el, megvalósítható-e a Rázsochy-projekt, a pénzt ugyanis legkésőbb 2026 közepéig fel kell használni.

„Az ember azt várná, hogy az egészségügyi minisztériumban éjjel-nappal dolgoznak, de a valóság az, hogy a válságkezelés új vezetője mexikói tengerparton nyaral, a miniszterelnök pedig a pártalapítással van elfoglalva” – jelentette ki Richard Raši (Hlas) Palkovič kinevezésére reagálva. Peter Stachura (KDH) szintén bírálta, hogy késik a válsághelyzet kezelése. „Nyugtalanítóak azok a hírek, melyek szerint a válságstáb nem kezdte meg azonnal a munkát, arra vár, hogy az államtitkár hazaérjen a mexikói szabadságáról” – mondta a Facebook-oldalon közzétett videóban.

Az Új Szó kiadója a Penta Investments tulajdonában lévő DUEL-PRESS, s.r.o.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?