Kassai vasmű: a kínaiak kihátráltak

Kassa |

<p>Egyelőre nem folytatódnak a kassai U. S. Steel eladásával kapcsolatos tárgyalások annak amerikai tulajdonosa és az acélmű iránt érdeklődő kínai Hesteel Group között. A mintegy 10 ezer embert foglalkoztató vállalat nem kommentálja a tárgyalások megszakítását.</p>

A kassai acélmű iránt több befektető is érdeklődött, ám januártól amerikai tulajdonosa kizárólag Kína legnagyobb acélgyárával, a Hesteel Group képviselőivel tárgyalt a vállalat eladásáról. Erről a két fél memorandumot írt alá, mely a kínai vállalatnak kiemelt pozíciót garantált a vállalat megvásárlását illetően. Akkor még egyik fél sem sejtette, hogy Kína gazdasági helyzete beleszólhat a tranzakcióba. Peter Baláž, a Pozsonyi Közgazdasági Egyetem oktatója szerint Kínából több mint egybillió amerikai dollár távozott az utóbbi időben, ez pedig jelentősen gyengíti a kínai pénznemet. „Kína ezért pillanatnyilag leállította a külföldi befektetéseket. Elképzelhető ugyanis, hogy Kína anyagi helyzete olyannyira összetett, hogy kormánya előbb stabilizálni szeretné azt” – magyarázta a Pozsonyi Közgazdasági Egyetem oktatója.

A kassai U. S. Steel amerikai tulajdonosa nem kommentálja a tárgyalások megszakítását. Hivatalosan eddig még a vállalat eladásának tervét sem erősítették meg. Velük ellentétben Robert Fico kormányfő nyíltan beszél a tulajdonosváltásról, amit arra szeretne kihasználni, hogy megerősítse az állam pozícióját a gyárban. „Szeretnénk elérni, hogy ebben a vállalatban az állam legyen az erősebb tulajdonos” – mondta Robert Fico. Azt, hogy az állam társtulajdonos kíván lenni a kassai gyárban, Robert Fico és Peter Žiga (Smer) gazdasági miniszter már tavaly májusban meglebegtette. Akkor 34%-os részesedésről beszéltek. Peter Baláž arra figyelmeztet, hogy az államnak jelenleg semmilyen befolyása nincs a kassai acélműben, hiszen nem tagja sem a felügyelő bizottságnak, sem pedig az igazgatótanácsnak. Sajtóértesülések szerint a Hesteel 1,4 milliárd eurót ajánlott a kassai acélműért, további egy milliárd eurót pedig a gyár technológiai fejlesztésébe fektetett volna be, hogy a gyár fel tudja venni a versenyt a legmodernebb európai konkurenseivel. Arról, hogy a kormány milyen összeget áldozna a részesedés megszerzésére, egyelőre semmit nem lehet tudni.

Ugyanakkor a U. S. Steel tervezett adásvételét egy áprilisi bírósági döntés is nehezíti, a kassai kerületi bíróság ugyanis egy offshore-cég javára döntött a vállalat alatti telkeket érintő peres ügyben. A döntés értelmében az acélmű területének kétharmada az ismeretlen tulajdonost illeti. (RTVS, SITA, ie)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?