Jutalmat kap a diák, aki részt vesz a duális képzésben

duális képzés
Pozsony |

Törvénymódosítással tenné vonzóbbá a duális képzést az oktatási minisztérium, mert a jelenlegi rendszer sem a szakközépiskolákat, sem a vállalkozókat nem ösztönzi arra, hogy bekapcsolódjanak a duális képzés rendszerébe.
 

Szlovákia 30 millió eurós csomagot hívott le arra, hogy az oktatási rendszerbe bevezesse a duális képzést. Az anyagiak fejében vállaltuk, hogy 2020-ig 12 ezer szakközépiskola diákjait kapcsoljuk be a rendszerbe. Ha ezt nem teljesítjük, vissza kell fizetnünk a támogatást Brüsszelnek. Lenka Dorčáková, a duális képzést felügyelő Szakképzés Állami Intézetének munkatársa szerint jelenleg 2661 diákot sikerült bevonni a duális képzésbe. Ez pedig jóval elmarad a várakozásoktól.

A duális képzés lényege, hogy a diákok szakmai képzése nem vagy nemcsak az iskolai tanműhelyben, hanem elsősorban cégeknél, vállalkozóknál folyik. Arra eddig is volt példa, hogy a különböző szakmát tanuló diákok – szakácsok, fodrászok, pincérek – szakmai gyakorlaton vettek részt cégeknél, vállalkozóknál, ám ez a munkáltató és az iskola közötti megállapodáson alapult. A duális képzésnél a cégek, vállalkozók szerződést kötnek a diákok teljes szakmai oktatására. Ennek fejében adókedvezményeket kapnak, a diákok pedig jutalmat. A rendszer mégsem vonzó.

Kapcsolódó cikkünk

Varga Zoltán, az érsekújvári szakközépiskola és szakiskola igazgatója szerint ennek több oka van. Az egyik, hogy a cégekre és a vállalkozókra jelentős adminisztratív terhet ró a duális rendszerben való részvétel. „Az iskolák szempontjából visszatartó erő, hogy kevesebb fejpénzt kapnak a duális képzésben részt vevő diákok után. Ezt azzal indokolják, hogy a duális képzésben részt vevő diákok szakképzésének költsége a munkáltatót terheli” – magyarázta Varga Zoltán, aki szerint az iskolákat a pénz megvonásával nem lehet motiválni a duális képzés bevezetésére. Az igazgató úgy véli, a jelenlegi rendszert nem gondolták át. Negatívumnak tartja azt is, hogy ha egy osztály 3–4 diákja a duális képzést választja valamilyen cégnél, akkor az iskola az osztály többi diákjának is köteles a saját tanműhelyeiben biztosítani a duális képzést.

A rendszer problémáival az oktatási tárca is tisztában van. Martina Lubyová (SNS-jelölt) oktatási miniszter intenzívebbé akarja tenni a diákok toborzását. „A cél ugyan ambiciózus, de úgy vélem, hogy a tervezett rendszerszintű módosításokkal képesek leszünk teljesíteni a 12 ezres vállalást” – mondta a miniszter. A tárca már dolgozik a szakképzést szabályozó oktatási törvény módosításán, az egyik módosító javaslat szerint a duális képzésben részt vevő szakközépiskolák fejpénzét nem csökkentenék. „A módosítás után ők is teljes összeget kapnak” – magyarázta Lubyová, A miniszter asszony hozzátette, hogy a vállalkozókat és a cégeket további adókedvezményekkel ösztönöznék arra, hogy részt vegyenek a duális képzésben, vállalják a szakembereket felkészítését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?