A leggyakrabban reklamált termékekhez egyértelműen a cipők tartoznak – állítja nem egy fogyasztóvédelmi szakértő. Egyben hozzáteszik: az üzletek épp ezeket a reklamációkat ismerik el a legkevésbé. A cipőt terheljük meg leginkább, ezért különösen ügyelnünk kellene arra, hogy jó minőségű és megbízható terméket vásároljunk.
Jó minőség – hosszabb élettartam
Befesti a zoknit
„Gyakorlatilag egyetlen cipő sem tökéletesen vízálló, de egy bizonyos mértékig mindegyiknek állnia kellene a sarat. A gyártóknak nem szabadna, hogy ez gondot okozzon, ha jó minőségű anyagból, és előírt technológiával gyártják termékeiket” – magyarázta Anna Lovritšová, a SIA munkatársa. Elmondása szerint a fogyasztók sokkal gyakrabban panaszkodnak arra, hogy a cipő belülről színt enged, és befesti a zoknit; ez pedig már elég ok a reklamációra. Az üzletekben gyakran vannak ellenkező véleményen. „Nem a cipő a hibás, az ön lába izzad jobban az átlagosnál, az izzadság pedig agresszív folyadék, és ezért enged színt a termék” – állítják leggyakrabban az eladók. Ez azonban tévedés, a lábbeli színtartó vizsgálatát ugyanis két módszerrel végzik: szárazon és desztillált vízzel is” – pontosított Lovritšová. Az üzletben bárki végezhet hasonló tesztet: elég, ha száraz papír zsebkendővel megdörzsöljük a cipő belsejét. Ha a zsebkendőt befesti, tudjuk, mire számíthatunk, ha megvesszük.
Gyakori hiányosság, hogy az árusítók nem mellékelnek szlovák nyelvű használati utasítást, vagy az árun feltüntetett jelzések nem egyeznek a valósággal – például műbőrből készült cipőt eredeti bőrre utaló jelzéssel látnak el. „Ilyen súlyos hiányosság már okot ad a termék kicserélésére vagy visszaadására” – tette hozzá Lovritšová.
Szigorú ellenőrzés
A Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyelet (SOI) már idén júliusban végzett egy ellenőrzést, amely elsősorban a cipőárusokra irányult. A SOI munkatársai 208 eladóhelyet látogattak meg, ebből 122 állandó üzletet, 77 piacot, négy ideiglenes piacot, két nagyraktárat, két forgalmazót és egy börzét ellenőriztek le. Az eredmények sokatmondóak, hiszen 204 üzletben észleltek hiányosságot – ez az eladóhelyek 98,1 százalékát jelenti. Ennek alapján a SOI ellenőrei a pórul járt 204 eladóhelyen összesen 3544 árufajta forgalmazását tiltották be több mint 17,9 millió korona értékben. A tiltás egészen a hiányosság eltávolításáig tart. Gyermekeknek szánt szandálokat, csizmákat, papucsokat 56 árusnál ellenőriztek, s a 224 véletlenszerűen kiválasztott lábbeliből 217 nem felelt meg az előírásoknak. A leggyakoribb hiányosság az volt, hogy a cipőről hiányoztak a beruházóról, gyártóról és magáról a termékről szóló információk. Továbbá nem egy áruról hiányzott a használati utasítás, valamint a karbantartás mikéntje. Két üzletben összesen 105 cipő árát nem tüntették fel. A számlát nyolc üzletben felejtették el kiállítani.
A SOI a 24 hónapos jótállás betartását is ellenőrizte. Az ellenőrző vásárlásnál külön figyeltek arra, tájékoztatják-e a fogyasztókat az esetleges reklamáció feltételeiről vagy elintézésének folyamatáról. Hiányosságot 13 árusnál észleltek. Hét esetben nem tájékoztattak a panaszbenyújtás folyamatáról, három üzletben nem tudták felmutatni az eddigi panaszok nyilvántartását, egy esetben nem tartották be a reklamáció elintézésére megadott 30 napot, egy üzletben nem állítottak ki igazolást, és egy esetben pontatlan információt adtak a jót-állás időtartamáról.
A SOI 2004-ben 384 eladóhelyen végzett ellenőrzést. Ebből 213 üzletben összesen 2142 lábbeli árusítását tiltották be több mint hatmillió korona értékben. (dem, sia)
Mire ügyeljünk a cipő reklamációjánál?
Minden cipőre érvényes a kétéves jótállás. Ha a meghibásodást a termék vásárlásától számító 6 hónapon belül észleljük, a hiba valószínűleg már a vásárlás előtt keletkezett. Ha hiányosságot tapasztalunk, az árut visszavihetjük, vagy visszaküldhetjük a boltba. A tulajdonosnak kötelessége 30 napon belül reagálni a reklamációra. Az elárusító csak abban az esetben bizonyíthatja be, hogy a hibát ön okozta, ha független vizsgálatra küldi a cipőt. Ha az üzlet nem ismeri el a reklamációt, a lábbelit szakértői vizsgálatra küldhetjük, például a VIPOTEST simonyi (Partizánske) laboratóriumaiba. Ha itt a fogyasztónak adnak igazat, akkor az eladónak kötelessége a hibás termék árát visszafizetni, vagy újat adni cserébe, ráadásul a termékvizsgálat költségeit is kötelesek kifizetni. Természetesen tanácsért fordulhatunk bármelyik fogyasztóvédelmi ügynökséghez. Végső megoldásként akár a bírósági eljárást is választhatjuk – ez azonban sok pénzbe és időbe kerül. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.