Egyre több férfi vállal aktív szerepet a gyermeknevelésben, a munka legnagyobb része azonban továbbra is a nőkre hárul – derült ki a Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének (EIGE) legfrissebb kutatásából.
Javul a munkamegosztás, de távol a nemek közötti egyenlőség
A gondoskodást gyakran természetesnek vesszük – legyen szó gyermekről, idős hozzátartozóról vagy egészségkárosodott személyről – kérdés nélkül, szeretetből végzett munkaként tekintünk rá. Az uniós tagállamokból gyűjtött adatok szerint a nők 42%-a, a férfiak 38%-a hajt végre gondoskodási munkát, például gyermekek, idős családtagok vagy fogyatékkal élők gondozását. A nők általában több időt töltenek gondozással, mint a férfiak – konkrétan kétszer annyi nő tölt naponta legalább 5 órát gyermekgondozással, mint férfi. A nők gondozói szerepbe kényszerülése hátrányt jelent számukra a munkaerőpiacon és erősíti az egyenlőtlenséget.
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézetének (EIGE) közleményében figyelmeztetett, a kisebb gyermekekről való intenzív gondoskodást – mint például a fürdetést, etetést és pelenkázást – többnyire a nők vállalják, függetlenül olyan tényezőktől, mint például a jövedelem vagy az iskolai végzettség. „Nyugtalanító, hogy a partnerükkel együtt élő nők közel fele – 49%-a számolt be arról, hogy az ilyen jellegű alapvető feladatokért elsődleges felelősséget vállal, szemben a férfiak 6%-ával” – írják az EIGE szakértői hozzátéve: jelentős nemi különbségek láthatóak az olyan tevékenységek esetében, mint a házi feladatban való segítségnyújtás, valamint a felügyelet és az érzelmi támogatás. Az ügynökség táblázatából továbbá kiderül az is, a férfiak többsége az összes vizsgált tevékenységnél azt nyilatkozta, egyenlő a munkamegosztás a háztartáson belül. A szervezet munkatársai kiemelték, a feladatok megítélésében mutatkozó különbségek ahhoz vezethetnek, hogy több nő úgy érzi, erőfeszítései észrevétlenek maradnak, aminek negatív hatásai lehetnek mind a munka és a magánélet egyensúlya, mind a munkaerőpiac szempontjából.
A nemek közötti különbségek a munkaerőpiacon csak növekedni fognak, ha a férfiak nem vesznek részt nagyobb arányban a gondoskodási munkákban – hangsúlyozták az EIGE legfrissebb kutatásának készítői rámutatva, az az elvárás, hogy a nők vállalják az érzelmi munkát, míg a férfiak passzívabb hozzájárulást nyújtanak, azok a sztereotípiák, amelyek hátráltatják a változást.
A Nemek Közötti Egyenlőség Európai Intézete az Európai Unió szakosodott ügynöksége, mely fő feladata, hogy elősegítse a nemek közötti egyenlőség térnyerését az unióban és annak határain túl. Minden év októberében nyilvánosságra hozzák a nemek közötti egyenlőség mutatóját, mely a szakpolitikai döntéshozás egyik fontos eszköze, s felhasználásával mérhető a nemi egyenlőség terén elért előrelépés. A 2023-as átfogó jelentésre ugyan még néhány hónapot várnunk kell, a kutatás elsődleges eredményeiből azonban kiderült, a nők és a férfiak között ugyan nagyobb az egyensúly a gyermekgondozás terén, de továbbra is a nőkre hárul a munka oroszlánrésze.
A brüsszeli ügynökség szerint a skandináv tagállamoktól Indiáig lassacskán normalizálódik, hogy az apáknak aktívabb szerepet lehet és kell vállalniuk a házimunkában, illetve gyermekgondozásban, felszabadítva mind a nőket, mind a férfiakat az erősen nemi alapú normák alól. „A munkahelyeknek mind a nők, mind a férfiak számára lehetővé kell tenniük a rugalmas munkavégzést a családi kötelezettségektől függően – ha a gyermeket délután 4 órakor kell felvenni, akkor délután 4 órakor ezt megteheti anélkül, hogy attól kellene tartania, ez veszélyezteti az előléptetés esélyét. Ez különösen vonatkozik a férfiakra, akiket gyakran büntetnek a vezetők azért, mert a munkaidő közepén apának kell lenniük” – jelentette ki Carlien Scheele, az EIGE igazgatója. A közlemény szerzői megjegyezték, hogy bár a kulturális változás folyamatban van, szakpolitikai és jogszabályi módosításokkal jelentősen fel lehetne gyorsítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.