Itthon is megjavítják a külföldi boltokban vásárolt termékeket

Egy portugál internetes áruházban feleannyiba kerül egy laptop, mint idehaza. Egy francia internetes áruházban a fényképezőgép 40 százalékkal olcsóbb, mint nálunk. Egy angol üzletben a mobiltelefonért néhány ezerrel kevesebbet fizetünk, mint Szlovákiában. Mégis ragaszkodjunk a hazai vásárláshoz, vagy vágjunk bele, és vegyük meg ott a kívánt elektronikai terméket, ahol az a legolcsóbb?

Egyes szórakoztató elektronikai termékekhez akár 20–40 százalékkal olcsóbban is hozzájuthatunk külföldön, de korántsem mindegy, hogy a terméket később megjavítják-e Szlovákiában, ha elromlikMi a teendő? Megvehetjük-e ezeket az elektronikai cikkeket? Mi történik, ha az időnap előtt csődöt mond, hol érvényesíthetjük a garanciát? Ki fogja megjavítani, és mennyibe fog az kerülni?

Szinte minden cég másként áll ehhez a problémához. Mivel a hazai törvény nem elég egyértelmű, ezt a joghézagot a nagy cégek is saját előnyükre használják ki. Annyi azonban általánosságban elmondható, hogy az Európai Unió bármelyik tagországában vásárolt műszaki cikket nagyobb eséllyel javítják meg az átlagosan kétéves garancia ideje alatt, mint a Japánból vagy az Amerikából hozott termékeket.

A világ legnagyobb mobiltelefon-gyártója minden EU-ban vásárolt termékre garanciát vállal, így mindegy, hogy a készüléket Görögországban vagy Finnországban vásárolta a tulajdonos – tudtuk meg a Nokia illetékesétől. A kétéves garancia ideje alatt azonban nem szabad eldobni sem a számlát, sem pedig a készülék dobozát, mert csak ezek birtokában javítják meg a hibás mobiltelefont.

A Samsung is hasonló politikát folytat, a mobiltelefonok és a többi műszaki cikk esetében is.

A kétéves garancia alatt a szlovákiai szervizben is megjavítják a terméket. Igaz, itt is érvényes az általános szabály, miszerint bizonyos idő után már a tulajdonosnak kell bebizonyítani, hogy a termék gyárilag hibás, nem pedig ő okozta a gondot.

A hp bizonyos termékeket Szlovákiában is megjavít, míg vannak olyan műszaki cikkek a kínálatukban, amelyeket – gond esetén – csak abban az országban lehet megjavíttatni, amelyben azt a tulajdonosa megvásárolta. A notebookoknál a hp leginkább az üzletembereknek szánt, azaz a drágább modellek esetében vállalja a szlovákiai szervizt, míg az olcsóbb hordozható számítógépek tulajdonosai nem számíthatnak ilyen törődésre. A nyomtatóknál is hasonló a helyzet, az olcsóbb terméket nem valószínű, hogy ingyenesen megjavítják a szlovákiai szervizben. Pedig éppen ezek az olcsóbb, otthoni felhasználásra szánt nyomtatók a leginkább romlandó elektronikai cikkek.

Az IBM a termékeit – függetlenül attól, hogy azt mely tagországban vásárolta a tulajdonos – a kétéves jótállási idő alatt Szlovákiában is megjavítja.

Az egyik legnagyobb szórakoztató-ipari termékeket gyártó cég szintén kétéves garanciával árusítja a fényképezőgépeket, televíziókat, rádiókat, CD-lejátszókat stb. A Sony termékeit

az első évben

a jótállási jeggyel bármely tagország márkaszervizében meg kell hogy javítsák, míg a második évben ez abban az országban javasolt, ahol azt vásárolták. Ekkor Szlovákiában már csak azokat az elektronikai berendezéseket javítják meg, amelyek gyári hiba miatt nem működnek tökéletesen.

A legtöbb gyártó esetében érvényes, hogy az EU-n kívül vásárolt terméket sem Szlovákiában, sem pedig az unió más tagországában nem javítják azt meg díjmentesen. Ennek több oka is van, pl. a tengerentúlra készített műszaki cikkek más paraméterekkel készülnek, sokkal körülményesebb az alkatrészek beszerzése, illetve hogy például az USA-ban vagy Japánban árusított műszaki cikkek teljesen speciális szempontok alapján készülnek.

Ha olyan elektronikai berendezést vásárol, ahol a két éven túl további egy vagy két évig vállalja a gyártó a javítás költségeit, ezek a plusz évek csak abban az országban érvényesíthetők, ahol a terméket vásárolta.

Összességében tehát elmondható, hogy mielőtt bármilyen elektronikai terméket vásárol, előtte mindenképpen győződjön meg arról, hogy gond esetén azt meg tudja-e javíttatni Szlovákiában, vagy ahhoz, hogy újra működjön a hibás termék, akár több ezer kilométert is meg kell tennie.

Mert ebben az esetben a néhány száz vagy ezer koronás megtakarítás helyett több ezer koronával is többe kerülhet az előnyös vásárlás.

MIÉRT NE VÁSÁROLJON A PIACON?

A piacon történő tárolási körülmények (nedvesség, por stb.) miatt a műszaki termékek állagmegóvása nem biztosított.

A termékek nem próbálhatók ki.

Nincs szlovák/cseh/magyar nyelvű használati útmutató.

Tartós fogyasztási cikknél jótállási jegyet nem biztosítanak.

A termékek biztonságos használatáért senki nem vállal felelősséget.

Baleset, káresemény esetén a termékfelelősség nem érvényesíthető, mint ahogy egyéb jogok sem, hiszen a legtöbb esetben a termékek eladói később meg sem találhatók. (szl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?